Maminka.czTěhotenství

Budou vás v těhotenství bolet záda? Prozradí to tvar vašeho bříška

Michaela Láchová 6.  12.  2021
Každé je jiné, a přesto mají mnohé společné. Všechna těhotenská bříška jsou krásná a všechna skrývají minimálně jeden poklad, který pro vás bude už na celý život tím nejvzácnějším. Co všechno tvar bříška prozradí?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na první dobrou vás možná napadne pohlaví miminka. To se tak přece říká, špičaté bývá předzvěstí kluka a kulaté zase holčičky, která prý mamince, na rozdíl od chlapečka, „bere krásu“ (což každá žena určitě strašně ráda slyší). Zatímco v tomhle případě to bude vždycky padesát na padesát a pravdu se stejně dozvíte zřejmě až na některém z pozdějších ultrazvuků (anebo po porodu), můžete se zaměřit na tvar bříška i v jiných souvislostech. 

Třeba v rámci prevence bolestí, které vás mohou ve sladkém očekávání zaskočit. A právě na těhotenské bříško očima fyzioterapeuta se společně podíváme blíž.

VIDEO: Jaká jsou základní vyšetření během těhotenství? 

Než se břicho ukáže...

Ještě než břicho vůbec povyleze na světlo světa, v těle nastávající mámy se odehrává velká spousta novinek, které také více či méně ovlivňují to, jak se cítí. „Velké změny probíhají už od počátku těhotenství v lymfatickém systému. Když pak postupně bříško roste, ‚sedí‘ na lymfatických uzlinách a krevním řečišti, které jde do nohou. Takže mohou vznikat křečové žíly a otékat nohy. Stoupá hladina hormonů, estrogen v těle navíc způsobuje, že veškeré vazivo je volnější, elastičtější a měkčí, povolují klouby v oblasti pánve a žeber a podporují elasticitu pánevního dna pro snadnější průchod miminka,“ vyjmenovává fyzioterapeutka Mgr. Iva Bílková (FYZIOklinika.cz). 

V souvislosti s tím povoluje i symfýza, tedy spojení dvou kostí vepředu u stydké spony, přičemž maminky pak mohou mít bolesti vepředu v pánvi, v kyčelních kloubech, tříslech, ale i v hýždích, protože dochází k útlaku nervů. 

Co maminka, to originál!

Nemusí to být přitom nutně jen otázka až posledních týdnů těhotenství, pro které jsou tyto nepříjemnosti typické. „Přes noc tělo většinou ještě víc nasaje vodu do všech disků a vaziva. Konkrétně u mě hormony způsobily, že mě opravdu bolelo i jen přetočení ze zad na bok. Připadala jsem si jako důchodce, a to se bavíme teprve o třetím měsíci těhotenství,“ směje se Iva Bílková. 

Jak si poradit s chřipkou, když jste těhotná?

S rostoucím bříškem se pak mění těžiště, je jednoduše posunuté více dopředu. To vede k prohýbání se v bedrech a bolestem v oblasti bederní páteře a křížové kosti. Navíc tím, jak miminko roste, vzniká větší tlak na nohy, takže můžou bolet kolena a kyčle, můžou se „propadat“ kotníky, stejně jako podélná a příčná klenba. Velké břicho ale obecně neznamená větší problémy. Přímá úměra tady neplatí vždycky. Někdy zvládne maminka s větším bříškem celé těhotenství lépe než ta s miniaturním. Pohyb je to, co se vám v těhotenství zúročí. 

I na detailech záleží

Nejenom velikost bříška má ale na případné potíže vliv. „Maminky, které mají větší prsa, se častěji hrbí v oblasti hrudní páteře a blokují si žebra vepředu i vzadu. Nepomáhá tomu ani špatně zvolená velikost podprsenky, díky čemuž pak bolí ramena a trapézy. To může být příčinou bolesti hlavy,ve vlasové části týlu nebo hučení v uších,“ podotýká fyzioterapeutka. U větších prsů pak doporučuje přitáhnout je co nejblíže k hrudníku, aby bylo těžiště co nejvíc ke středu těla. A pokud možno pečlivě vybírat podprsenku, aby se ramínka nezařezávala do ramen. „Pokud jsou ta prsa velká a těžká, může být váha jednoho prsa i jeden a půl kilogramu, to jsou tři kila na krku navíc, a to už je velký rozdíl,“ doplňuje. 

Ač se to na první pohled nezdá, velký vliv na případné bolesti zad má i obuv. Nestačí přitom jen zahodit lodičky do kouta, chce to vybírat opravdu kvalitní boty. To je věc, na které opravdu není dobré šetřit. „Pokud jsou maminky hodně a často na nohou, doporučuju pořídit speciální vložky do bot,“ podotýká Iva Bílková. Ženy se sedavým zaměstnáním ocení i další pomůcky, jako jsou podsedáky nebo overball, hodit se bude i velký gymnastický míč. „Potřebujeme, aby byla pánev labilní, nechceme statický sed, ve kterém se hrbíme, ale ten aktivní, kdy je páteř napřímená, bedra je pak dobré podepřít overballem."
 

Mgr. IVA BÍLKOVÁ, fyzioterapeutka

FYZIOklinika.cz 

Dá se podle tvaru břicha zjistit, jestli a kde budou nastávající maminku bolet záda? 

V jistém smyslu ano, ale záleží na mnoha okolnostech. Když je břicho „vytrčené“ více dopředu, dá se předpokládat, že se bude maminka víc prohýbat v bedrech a ta jí také budou víc bolet. Když je naopak bříško spíš do šířky, bývají častější bolesti v kyčelních kloubech a v křížové kosti. Jde ale spíš o jakousi hypotézu, která není podložená konkrétním výzkumem. 

Jaká je prevence bolestí zad v těhotenství? 

Pokud byly maminky zvyklé před těhotenstvím chodit běhat, jezdit na kole nebo plavat, doporučuju dělat to dál, dokud jim to dělá dobře. A „dělá dobře“ znamená, že bříško netuhne. V opačném případě je to signál, že musí někde ubrat. Co se týče konkrétně běhání, osvědčuje se zatejpovat si bříškonebo používat těhotenské podpůrné pásy, které jej nadzvednou a zpevní, aby případné otřesy na miminko nepůsobily špatně. 

Jaký konkrétní pohyb je v těhotenství z vašeho pohledu nejideálnější? 

Pokud se maminka cítí fajn, je jednoduše dobré se hýbat. Skvělé je plavání, ideální jsou dlouhé procházky, obzvlášť chůze do kopce. Když jste těhotná, změní se kapacita plic i srdce a zvýší se množství krve, která koluje v těle. Skvělá je třeba turistika a chůze po horách, ve vyšší nadmořské výšce, čímž ještě víc podporujete tvorbu krve, vytváří se erytropoetin a z něj pak červená krvinka, která vede kyslík pro miminko. 

A jak je to naopak u maminek, které nejsou zvyklé pravidelně sportovat? 

Maminkám, které nebyly ani před těhotenstvím zvyklé sportovat, určitě doporučuji cvičení podle Ludmily Mojžíšové, které je skvělé na posílení hýžďových svalů, pánevního dna, břicha a zároveň zachovává hybnost a pohyblivost páteře. Určitě jim ale udělá dobře i jemná jóga nebo pilates. Jednoduše se při cvičení musí cítit dobře. Je dobré také navštívit preventivně fyzioterapeuta, který vám s ohledem na konkrétní stav ukáže, co cvičit, abyste měla silnější svalovinu a rostoucí bříškonezpůsobovalo zbytečně nepříjemnosti

Když nohy trpí

Nejčastějšími bolestmi fyziologického rázu v těhotenství jsou tedy bolesti bederní a hrudní páteře a problémy v oblasti křížové kosti. Trpí často ale i nohy, a to nejenom kvůli otokům. Jak už bylo řečeno, zborcení podélné nebo příčné klenby chodidla je v těhotenství častý problém, kterému lze ale předejít relativně jednoduchým cvičením. „Každá maminka určitě zná jednoduché propínání špiček – rytmické střídání fajfka-špička, kroužení v kotníku nebo jízdu na kole vleže na zádech,“ doporučuje Iva Bílková. 
Chodidlo je dobré stimulovat i chůzí po nerovném povrchu, ale i střídáním studené a teplé vody. 

GALERIE: Prací prášek, třešně s kyselými okurkami nebo čerstvý sníh. Také s vámi v těhotenství lomcovaly šílené chutě?

Budou mě bolet záda?

Změna těžiště díky rostoucímu bříšku zákonitě promění i držení těla a mění i stereotyp chůze. A cokonkrétně očekávat od toho svého bříška? Věcí, které to může ovlivnit, je hodně, ale ženy s výrazným bříškem směřujícím dopředu mají často bolesti v bederní oblasti páteře. 

Naopak ženy s bříškem „nízko v pánvi“ si nejčastěji stěžují na bolestivost kyčelních kloubů, podbřišku a křížové části páteře. „Dochází zde totiž k tlaku plodu na pánevní dno a na orgány v něm uložené, což může někdy vést až k bolestivosti stydké kosti. Ochablé bříško zase má vliv na bolesti v oblasti hrudní a krční páteře,“ popisuje fyzioterapeutka. Proti bolestem pánve a kyčlí je ideální cvičení na velkém gymnastickém míči, kdy podsazování pánve a vysazování boků uvolňuje svaly pánevního dna a křížokyčelního kloubu. Tvar bříška podle odborníků určuje polohu miminka v děloze. 

Období, kdy bříško mění svůj tvar a obvykle ve třetím trimestru poklesne dolů, může naznačit blížící se porod, ale rozhodně to není pravidlo, respektive to neznamená, že do pár dní porodíte. Stejně tak nelze velké bříško přisuzovat velkému miminku a naopak, nebo od velkého „pupíku“ automaticky očekávat bolesti zad. Jedno je ale jisté: Prevence je v tomto smyslu nadevše a posílené tělo se vám při očekávání miminka jen a jen zúročí. Ať už máte bříško špičaté, kulaté, velké, nebo malé. 

Zatejpujte bříško!

  • Od bolestí zad a otoků nohou může pomoci tejpování, které účinně pomáhá při bolestech svalů, kloubů či při otocích. Zlepší cirkulaci krve, podpoří odplavování odpadních látek, regeneruje svaly a podpoří zpevnění páteře. 
  • Tejpy jsou pružné barevné pásky, které jemně nadzvednou pokožku a tím podpoří její lepší prokrvení. Usnadňují přirozený proces hojení těla tím, že poskytují stabilitu a oporu kloubům i svalům a že aktivují na kůži receptory, které vysílají signály na odstranění určité poruchy. 
  • Tejpování je vhodné pro většinu žen bez omezení. Nehodí se pro osoby s extrémně citlivou pokožkou, výrazně vystouplými znaménky, vystouplými křečovými žilami. Dalšími kontraindikacemi jsou silné ekzémy či lupénka, trombózy a diabetes s hnisavými projevy na kůži. 


ZDROJ: Gynmedico.cz

Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Miminko, Od těhotenství k porodu, Těhotenství týden po týdnu, Bolest, podsedák, Maminka, Břicho, Zebra, Tvar, Ohled, Iva Bílková, Prokrvení, Kloub, Spousta novinek, Mojžíšová, Páteř, Bříško
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Narození miminka v přímém přenosu! Jak probíhá císařský řez, jsme exkluzivně natočili krok za krokem
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Tyhle reakce tatínků vás zaručeně rozesmějí! Jak vypadají těsně po narození svého dítěte?
Formánková Simona
Galerie