Maminka.czTěhotenství

Buďte paní svého těhotenství. Na co máte právo a co si nemusíte nechat líbit?

Barbora Vajsejtlová 7.  7.  2023
Víte, na co máte během těhotenství, při porodu a také po něm nárok? Co můžete žádat, a co naopak nemusíte trpět? Nebojte se převzít kontrolu nad svým těhotenstvím.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Byla jsem zrovna v pátém měsíci těhotenství, když jsem jednou vpodvečer začala lehoučce krvácet. Vyděsila jsem se. Měla jsem za sebou už tři nepodařená těhotenství a v hlavě snad všechny hororové scénáře. Zavolala jsem na pohotovost jedné nejmenované nemocnice. „No jo, tak teda jak myslíte,“ protáhl na druhém konci otrávený ženský hlas. Bohužel mě to nevarovalo a na nemocniční pohotovost jsem opravdu dorazila. „Aha, to ste vy. No to mám teda radost,“ zpražila mě doktorka hned ve dveřích. Za normálních okolností bych ji poslala do patřičných míst, ale byla jsem ochromená strachem, jestli je moje dítě v pořádku. Tak jsem pokorně sklopila hlavu a zamumlala omluvu.

VIDEO: Jak probíhá check-in do porodnice? Ženám ušetří spoustu času u porodu

„Ježíšmarjá! Víte, kolik bych tady měla pacientek, kdyby mi sem courala každá ženská, co začne trošičku špinit?“ pokračovala doktorka. Připadala jsem si jako nezodpovědný  padouch, který svou bezohledností zabírá místo těm, kteří to opravdu potřebují. Když se na tuto příhodu dívám s odstupem let a nezatížená hormony, nechápu, proč jsem doktorku neuzemnila a nepodala na ni stížnost. Ale v mém tehdejším stavu jsem byla ochotná omluvit se i za to, že jsem si dovolila být těhotná. Těhotenství je totiž zcela zvláštní stav. Nerozhodujete se jen sama za sebe, ale také za človíčka, který uvnitř vás roste. Jste zmatená, často i vystrašená, přecitlivělá a postavená do nové situace. Možná ani často nevíte, na co vlastně máte právo, co můžete požadovat a co naopak odmítnout.

Těhotenství a práce

Klasickou situací, kterou řeší každá těhotná žena, je rozhodování se o tom, kdy a jak oznámit své těhotenství zaměstnavateli. Dobrou zprávou je skutečnost, že neexistuje žádná zákonná lhůta, dokdy byste musela těhotenství svému zaměstnavateli  oznámit. Rozhodnutí je zcela na vás a bude zřejmě záležet hned na několika faktorech. Prvním z nich je druh práce, kterou v zaměstnání vykonáváte. Jestliže jde o práci, která buď těhotné ženy ohrožuje, nebo je jim přímo zakázána (jako je například práce, která vyžaduje zvedání a přenášení těžkých předmětů, noční směny a podobně), je ve vašem vlastním zájmu, abyste své těhotenství oznámila co nejdříve.

Dokud to totiž neuděláte, nemůžete využívat opatření, která jsou na ochranu těhotných uzákoněna. To znamená, že například nemůžete žádat o převedení na jinou práci, za kterou byste pobírala stejný výdělek – na což ovšem máte právo, pokud své těhotenství oznámíte a vaši žádost podpoří lékařský posudek.

Při oznámení svého těhotenství byste také měla vzít v potaz zájmy vašeho  zaměstnavatele a dát mu šanci, aby si za vás včas mohl obstarat náhradu. Na mateřskou dovolenou se odchází standardně přibližně šest týdnů před termínem porodu a určitě je fér nechat vašemu zaměstnavateli dost času na to, aby sehnal někoho, kdo vás dočasně zastoupí. Jakmile oznámíte (a jste schopná to v případě potřeby doložit), že jste těhotná, už vás zaměstnavatel nesmí nutit k práci přesčas.

Na služební cestu vás může vyslat výhradně jen s vaším souhlasem a to samé platí i pro situaci, kdy by vás chtěl přeložit například na jinou pobočku, která sídlí jinde než v místě vašeho bydliště. Málokdo také ví, že jako těhotná máte nárok na úpravu pracovní doby nebo například posunutí jejího začátku (třeba proto, že vám ranní nevolnosti nedovolují vzdálit se od záchodové mísy).

Těhotná u lékaře

Jste přesvědčena, že by se k vám lékaři a zdravotnický personál vůbec měli chovat slušně a s úctou? Nejenže se jedná o samozřejmou slušnost, ale dokonce je to i vaše právo. Zákon o zdravotních službách říká, že: „Každý pacient má právo na ohleduplnou péči prováděnou s porozuměním, dále také na úctu, důstojné zacházení a respektování soukromí při poskytování zdravotních služeb, a to v souladu s charakterem poskytovaných zdravotních služeb.“

V pokračování pro předplatitele také najdete

O čem všem má lékař povinnost vás informovat?

Na jaká těhotenská vyšetření máte nárok zdarma?

Jaká máte práva během porodu, kdy musí vaše přání porodnice akceptovat?

Jak je to s první prohlídkou u pediatra a otcovskou dovolenou?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Těhotenství, Porod, Porodnice, Od těhotenství k porodu, Pediatrie (poradna), Tipy a rady v těhotenství, Tipy a rady porod, Zdraví žen, hospitalizace, práva žen, Právo, Propuštění, Lékař, Souhlas, Personál, Registrace, Separace, Artis, Zdravotnický personál

Video