Maminka.cz15. týden těhotenství

Budu maminkou - 4. lunární měsíc

, Časopis Maminka
2. 5. 2009
Budu maminkou - 4. lunární měsíc
Začátek druhého trimestru je obvykle znamením, že se všechny počínající těhotenské neduhy začnou vytrácet, těhulky se začnou cítit podstatně lépe a čekání na miminko si mohou skutečně užívat.

UŽ JE TO VIDĚT

Druhý trimestr bývá nejpříjemnější fází těhotenství, protože budete mít více energie, a také proto, že poprvé začnete cítit a slyšet svoje dítě. Zhruba od desátého týdne můžete slyšet srdíčko miminka, a to díky elektronickému zesilovacímu zařízení, které využívá ultrazvukové vlnění. Srdíčko plodu nyní bije poměrně rychle, asi 160x za minutu, nebojte se, to je naprosto normální.

Později se frekvence zpomalí. Kromě toho můžete cítit první pohyby dítěte - zpočátku se vám budou zdát jako motýlí třepotání kdesi v bříšku. A jaké změny nastávají u vás? Břicho se již zřetelně vzdouvá a konečně vypadáte jako těhotná. Prsy se i nadále zvětšují, mohou se objevit malé otoky nohou, kotníků a obličeje (pozor, pokud by otoky byly veliké, raději se poraďte s lékařem, hrozí preeklampsie).

A protože vám roste bříško, vaše oblečení, které jste dosud nosila, vám bude zřejmě těsné. Nastává doba, kdy byste si měla koupit nějaké vhodné těhotenské oblečení. Nešetřete zejména na těhotenském prádle, hlavně na vhodné podprsence. Prsy vás, kromě toho, že se zvětšují, mohou bolet. Za tyto změny může progesteron, za růst mlékovodů pak estrogen.

Proto mohou být vaše prsy citlivé a napjaté. Objevit se na nich mohou také viditelné modravé žíly, které jsou důsledkem zvýšeného přítoku krve do rostoucí tkáně mléčné žlázy a mlékovodů. Co se týče těhotenských potíží, může vás trápit pálení žáhy (o tom ví své naše těhulka Lenka), zácpa nebo svědění kůže na břiše.

Za zácpu může snížená peristaltika střev. Nejlepším a nejúčinnějším lékem je správné složení jídelníčku s dostatkem vlákniny. Pokud je již zácpa úporná, poraďte se s lékařem, někdy je třeba předepsat glycerinový čípek. Někdy ji způsobují také léky s obsahem železa, které berou těhotné k úpravě krevního obrazu.

VHODNÉ OBLEČENÍ

Ve čtvrtém lunárním měsíci se začíná bříško pěkně ukazovat. Pro vás to znamená, že byste měla „zahodit“ klasické upnuté džíny, které jste nosila před těhotenstvím a do kterých jste se vešla ještě před pár týdny. Oblečení by mělo být především pohodlné. Objem bříška se postupujícím těhotenstvím mění a zvětšuje, tak na to při výběru vhodného oděvu nezapomínejte. Spodní prádlo byste měla mít raději bavlněné, protože je dobře prodyšné.

Pokud jste citlivější, prádlo z umělých vláken by mohlo vyvolat svědění, navíc nesaje tak dobře pot. Podprsenka je v těhotenství důležitou součástí vaší garderoby. Nespoléhejte se na to, že přece „není vidět“, to sice není, ale prsy v těhotenství potřebují dobrou oporu, aby se po porodu dostaly co nejlépe do původního tvaru.

Obchodů, které se specializují na těhotenskou módu, je dnes skutečně dost, takže výběr je velký. Vybírat byste měla tak, aby prsy podpírala širším zakončením pod košíčky, měla by mít širší ramínka a zapínaní vpředu. Pořiďte si raději dvě v různé velikosti, prsy se vám budou zvětšovat. Pořiďte si raději dvě v různé velikosti, prsy se vám budou zvětšovat.

Podprsenku na kojení si stačí pořídit až těsně před porodem. Kalhoty začněte nosit elastické, pro těhotné, které poskytují oporu břišní stěně, zvláště tehdy, když je děloha hodně zvětšená. Stahující kalhotky také uleví od bolesti zad. Klidně noste i mateřské punčocháče, které zase zabraňují tvorbě křečových žil. Důležitá je také obuv - neměla byste už nosit boty na vysokém podpatku, měly by být pohodlné, nesmí tlačit a neměly by klouzat.

13.–16. TÝDEN

Těhotná žena: Děloha vystupuje nad hranici malé pánve, takže se zvětšuje objem břicha. Zvětšují se prsy, jsou napjatější a teplejší, pigmentovanější zejména v oblasti bradavek a prsních dvorců. Pigment může být výraznější i v obličeji a na břiše, kde od pupku ke sponě stydké může vypadat jako hnědý pruh. Přetrvávat může zácpa, pomalu odeznívají obtíže spojené s 1. trimestrem, takže tento měsíc bývá dosti pohodový. Kromě běžné těhotenské poradny v 16. týdnu by měla být odebrána krev na vyšetření látek AFP – alfafetoprotein, dále HCG a E3.

Plod:Z počátečních 10 cm naroste na 16 cm, z 20 g přibere na 160 g! Plod vykazuje škálu pohybů, otevírá ústa, ohýbá ruce a nohy v loktech, zápěstích a kolenou, svírá prstíčky, cvičí i sací a dýchací pohyby, zachvěje očními víčky, pohybuje očima, ale oční víčka jsou stále zavřená. Plod může mít škytavku. Jsou patrná např. žebra a nosní kůstka. Játra vylučují žluč, začíná sekrece hormonů štítné žlázy, ledviny vylučují moč, tvoří se pigment melanin. Imunitní systém začíná tvořit protilátky. Krk se prodlužuje, hlavička je vzpřímená, posouvá se poloha očí a uší. Na těle se začíná tvořit lanugo, jemné chloupky. Lze už určit pohlaví pomocí ultrazvuku. Srdeční ozvy jsou slyšitelné pomocí stetoskopu.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Časopis Maminka, Lunar, Správné složení, Lunární měsíc, Zesilovač, Původní tvar, Měsíc, AFP, Luna

Mohlo by vás zajímat
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!

Horoskopy

Lev Zaměstnání je po delší době tak trochu riskantní a nesourodé. Tak moc se snažíte zaujmout nadřízeného,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alžběta, Alžbeta, Elizabeth

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu