Maminka.cz19. týden těhotenství

Budu maminkou - 5. lunární měsíc

, Časopis Maminka
3. 5. 2009
Budu maminkou - 5. lunární měsíc
Jste-li právě ve stejné fázi těhotenství, cítíte se možná už lépe, než v předcházejícím období. Jste klidnější, pozitivnější a nejspíš také lépe vypadáte.

Vlasy máte zřejmě hustší a lesklejší a i vaše pleť září. Není divu, mohou za to těhotenské hormony, jejichž produkci konečně převzala placenta. Hladiny hormonů se tak začínají vyvažovat a vy jste jako vyměněná. Nálada se vám zlepšuje díky tomu, že vám konečně ustaly nevolnosti, a jste plná energie. Pokud jste ještě nezaznamenala pohyby svého dítěte, tak teď už byste měla. Chvíle, kdy v sobě ucítí své miminko, je pro každou těhotnou ženu nezapomenutelná.

VY A VAŠE TĚLO

Bříško vám stále roste - během druhého trimestru přiberete nejvíce za celé těhotenství, a proto je důležité, abyste myslela na správný jídelníček, o kterém jsme psali v minulém čísle Maminky. Svaly v břišní dutině se roztahují, aby vytvořily prostor pro rostoucí dítě - to se může projevit změnou v držení těla. Vlivem zvětšující se dělohy a také tím, že v přední části nosíte větší váhu než obvykle, dochází k přemístění těžiště.

Zbytečně se nezaklánějte, seďte vzpřímeně, nestůjte dlouho. Rozhodně nezvedejte nic těžkého. Pokud máte starší dítě, které berete do náručí, nepředklánějte se k němu, ale zvedejte ho z podřepu.

Každodenní cvičení posílí břišní a zádové svalstvo. Přihlaste se na nějaké těhotenské a předporodní cvičení pod dohledem odborníka.

TĚHULKA A SPORT

Jestliže jste v prvním trimestru nemohla, můžete už konečně začít něco dělat. Uleví se vám, sportovní aktivita navíc pomůže udržet krevní tlak a dechovou činnost v normálu. Samozřejmě jsou činnosti, které pro vás v těhotenství vhodné nejsou.

Vybírejte proto pečlivě a raději si nechte poradit. Ideální je chůze, nejlépe v přírodě. Jaro se blíží, máte jedinečnou příležitost.

Plavání je také dobré, navíc si klasické plavání můžete zpestřit speciálním aqua cvičením pro těhulky. Populární jsou také břišní tance, kdysi se jim říkalo „tance rodiček“. Naučí vás správně dýchat, lépe ovládat své tělo a relaxovat. Navíc můžete tančit až do konce těhotenství. A samozřejmě velice vhodná je těhotenská jóga, psali jsme o ní už v minulém čísle Maminky.

NEFYZIOLOGICKÉ TĚHOTENSTVÍ

Může se stát a není to dnes výjimkou, a to bez ohledu na věk těhulek, že těhotenství neprobíhá bez komplikací.

Rizikové těhotenství je takové, kdy je zvýšená pravděpodobnost hrozícího potratu nebo předčasného porodu. Rizikovost může způsobit i onemocnění matky nebo jiné nepravidelnosti. Takováto těhotenství vyžadují zvýšenou preventivní péči a těhotná navštěvuje poradnu, které se říká poradna pro riziková těhotenství. Ovšem to, že se jedná o rizikové těhotenství, ještě nemusí nutně znamenat, že porod proběhne dříve nebo s komplikacemi. Porodit může žena zcela fyziologicky.

Někdy je nutné, aby byla těhotná hospitalizována, někdy stačí péče ambulantní. Naše těhulka má podobnou zkušenost, skoro dva týdny si preventivně poležela v nemocnici. Jak říká gynekoložka Martina Hourová, pobyt v nemocnici dnes není takový, jaký býval ještě nedávno. Klidový režim mohou ženy vesměs dodržovat i doma. „Ležení v nemocnici ne vždy vede k lepším výsledkům,“ říká dr. Hourová. V nemocnici na lůžku zůstávají již jen ženy, které buď musí dodržovat absolutní klidový režim, nebo pacientky, které musí být denně pod lékařským dohledem.

17. - 20. TÝDEN

TĚHOTNÁ ŽENA: 5. měsíc patří mezi pohodovější období gravidity. Druhorodičky i některé prvorodičky pocítí první pohyby plodu. Ty jsou zprvu velmi jemné, ale později již nezpochybnitelné. Z celkových příznaků u těhotné dominuje mírně rychlejší tepová frekvence, o něco hlubší dýchání a zvýšené prosáknutí tkání, které mohou být zároveň křehčí a vést například ke krvácení z dásní. Ve 20. - 22. týdnu by každá těhotná žena měla absolvovat podrobné ultrazvukové screeningové vyšetření na odhalení vývojových vad plodu a samozřejmě též běžnou těhotenskou poradnu.

PLOD: Z původních 18 cm vyroste na 25 - 27 cm. Ze 160 g přibere na 360 g. Plod má již založeny všechny orgány, nyní dochází k jejich dozrávání. Plod má velké oči, které jsou zavřené. V 18. týdnu se v podkoží začíná ukládat hnědý tuk. Ve střevech se tvoří pastovitá hmota, kterou nazýváme smolka. Plod polyká plodovou vodu a zároveň do ní vyměšuje moč, ale plodová voda se stále obměňuje a čistí. Polknutá plodová voda se vstřebává ze střeva plodu do krevního oběhu a je filtrována ledvinami. Plod spí 16 - 20 hodin denně, ale při bdění dokáže být velmi aktivní.

Maminka Roku 2019
Témata: Časopis Maminka, Rostoucí dítě, Předporodní cvičení, Těhotenská jóga, Hrozící potrat, Luna, Celkový příznak, Měsíc, Absolutní klid, Správný jídelníček, Lunární měsíc, Lunar

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět

Horoskopy

Rak Během víkendu se mohou objevit nepříjemné rozhovory s blízkými. Raději byste neměli nic rozpitvávat a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vendelín, Eunika, Vendelína

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu