Maminka.cz19. týden těhotenství

Budu maminkou - 5. lunární měsíc

, Časopis Maminka
3. 5. 2009
Budu maminkou - 5. lunární měsíc
Jste-li právě ve stejné fázi těhotenství, cítíte se možná už lépe, než v předcházejícím období. Jste klidnější, pozitivnější a nejspíš také lépe vypadáte.

Vlasy máte zřejmě hustší a lesklejší a i vaše pleť září. Není divu, mohou za to těhotenské hormony, jejichž produkci konečně převzala placenta. Hladiny hormonů se tak začínají vyvažovat a vy jste jako vyměněná. Nálada se vám zlepšuje díky tomu, že vám konečně ustaly nevolnosti, a jste plná energie. Pokud jste ještě nezaznamenala pohyby svého dítěte, tak teď už byste měla. Chvíle, kdy v sobě ucítí své miminko, je pro každou těhotnou ženu nezapomenutelná.

VY A VAŠE TĚLO

Bříško vám stále roste - během druhého trimestru přiberete nejvíce za celé těhotenství, a proto je důležité, abyste myslela na správný jídelníček, o kterém jsme psali v minulém čísle Maminky. Svaly v břišní dutině se roztahují, aby vytvořily prostor pro rostoucí dítě - to se může projevit změnou v držení těla. Vlivem zvětšující se dělohy a také tím, že v přední části nosíte větší váhu než obvykle, dochází k přemístění těžiště.

Zbytečně se nezaklánějte, seďte vzpřímeně, nestůjte dlouho. Rozhodně nezvedejte nic těžkého. Pokud máte starší dítě, které berete do náručí, nepředklánějte se k němu, ale zvedejte ho z podřepu.

Každodenní cvičení posílí břišní a zádové svalstvo. Přihlaste se na nějaké těhotenské a předporodní cvičení pod dohledem odborníka.

TĚHULKA A SPORT

Jestliže jste v prvním trimestru nemohla, můžete už konečně začít něco dělat. Uleví se vám, sportovní aktivita navíc pomůže udržet krevní tlak a dechovou činnost v normálu. Samozřejmě jsou činnosti, které pro vás v těhotenství vhodné nejsou.

Vybírejte proto pečlivě a raději si nechte poradit. Ideální je chůze, nejlépe v přírodě. Jaro se blíží, máte jedinečnou příležitost.

Plavání je také dobré, navíc si klasické plavání můžete zpestřit speciálním aqua cvičením pro těhulky. Populární jsou také břišní tance, kdysi se jim říkalo „tance rodiček“. Naučí vás správně dýchat, lépe ovládat své tělo a relaxovat. Navíc můžete tančit až do konce těhotenství. A samozřejmě velice vhodná je těhotenská jóga, psali jsme o ní už v minulém čísle Maminky.

NEFYZIOLOGICKÉ TĚHOTENSTVÍ

Může se stát a není to dnes výjimkou, a to bez ohledu na věk těhulek, že těhotenství neprobíhá bez komplikací.

Rizikové těhotenství je takové, kdy je zvýšená pravděpodobnost hrozícího potratu nebo předčasného porodu. Rizikovost může způsobit i onemocnění matky nebo jiné nepravidelnosti. Takováto těhotenství vyžadují zvýšenou preventivní péči a těhotná navštěvuje poradnu, které se říká poradna pro riziková těhotenství. Ovšem to, že se jedná o rizikové těhotenství, ještě nemusí nutně znamenat, že porod proběhne dříve nebo s komplikacemi. Porodit může žena zcela fyziologicky.

Někdy je nutné, aby byla těhotná hospitalizována, někdy stačí péče ambulantní. Naše těhulka má podobnou zkušenost, skoro dva týdny si preventivně poležela v nemocnici. Jak říká gynekoložka Martina Hourová, pobyt v nemocnici dnes není takový, jaký býval ještě nedávno. Klidový režim mohou ženy vesměs dodržovat i doma. „Ležení v nemocnici ne vždy vede k lepším výsledkům,“ říká dr. Hourová. V nemocnici na lůžku zůstávají již jen ženy, které buď musí dodržovat absolutní klidový režim, nebo pacientky, které musí být denně pod lékařským dohledem.

17. - 20. TÝDEN

TĚHOTNÁ ŽENA: 5. měsíc patří mezi pohodovější období gravidity. Druhorodičky i některé prvorodičky pocítí první pohyby plodu. Ty jsou zprvu velmi jemné, ale později již nezpochybnitelné. Z celkových příznaků u těhotné dominuje mírně rychlejší tepová frekvence, o něco hlubší dýchání a zvýšené prosáknutí tkání, které mohou být zároveň křehčí a vést například ke krvácení z dásní. Ve 20. - 22. týdnu by každá těhotná žena měla absolvovat podrobné ultrazvukové screeningové vyšetření na odhalení vývojových vad plodu a samozřejmě též běžnou těhotenskou poradnu.

PLOD: Z původních 18 cm vyroste na 25 - 27 cm. Ze 160 g přibere na 360 g. Plod má již založeny všechny orgány, nyní dochází k jejich dozrávání. Plod má velké oči, které jsou zavřené. V 18. týdnu se v podkoží začíná ukládat hnědý tuk. Ve střevech se tvoří pastovitá hmota, kterou nazýváme smolka. Plod polyká plodovou vodu a zároveň do ní vyměšuje moč, ale plodová voda se stále obměňuje a čistí. Polknutá plodová voda se vstřebává ze střeva plodu do krevního oběhu a je filtrována ledvinami. Plod spí 16 - 20 hodin denně, ale při bdění dokáže být velmi aktivní.

Témata: Časopis Maminka, Měsíc, Luna, Hrozící potrat, Celkový příznak, Lunar, Absolutní klid, Správný jídelníček, Těhotenská jóga, Lunární měsíc, Rostoucí dítě, Předporodní cvičení

Mohlo by vás zajímat
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?

Horoskopy

Vodnář Rozhodně nejste zrovna v kondici, ale snažíte se veškerou práci dokončit v požadovaném termínu. Není…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ingrid, Ingeborg, Inna

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné