Maminka.cz21. týden těhotenství

Budu maminkou - 6. lunární měsíc

redakce 3.  5.  2009
Toto období bývá pro většinu těhotných naprosto bezproblémové. Miminko se v bříšku čile pohybuje, protože má dostatek prostoru. Určovat v této době jeho polohu je tedy ještě předčasné, protože se neustále mění.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Miminko v bříšku už dobře cítíte a poznáte, že už nejde třeba o kručení v břiše nebo pohyby střev. Na konci 24. týdne je už poměrně velké, ale stále ještě hodně hubené. Postupně bude stále sílit a růst a vy mu musíte vytvořit co nejlepší podmínky.

HORMONÁLNÍ BOUŘE

Těhotenství je skvělé v tom, že téměř vše, co se vám nelíbí nebo co vám znepříjemňuje život, můžete svést na těhotenské hormony. Ty totiž mají vliv na celý váš organismus, a to nejen na kůži, vlasy nebo nehty. Většina onemocnění po porodu zmizí, takže si s tím moc hlavu nelamte. Pro těhotenství je také typický výskyt varixů (křečové žíly), zejména v oblasti zevních rodidel, pochvy, konečníku a na dolních končetinách. Postihují téměř polovinu těhotných!

Pokud jimi trpíte, nejste v tom sama - to jen na uklidnění. Pozor ale, po porodu mizí jen zčásti. A jak na ně? Používejte kompresivní punčochy, ležte na levém boku, podkládejte dolní končetiny a nestůjte dlouho.

Později lze varixy odstranit tzv. sklerotizací nebo laserem. Hemoroidy pomohou zmírnit koupele v dubové kůře, čípky a masti. Zeptejte se lékaře, zda je můžete používat. V těhotenství jsou sliznice a pokožka citlivější, proto používejte spíše dětská mýdla s obsahem hydratačního krému, sprchové gely, které nejsou parfémované, nebo přípravky dostupné v lékárnách. Kůži promašťujte tělovým mlékem. Díky hormonálním změnám se v těhotenství raději vyhněte soláriu, chemickému peelingu, laserovému ošetření či botoxovým injekcím.

CESTOVAT MŮŽETE

Není důvod vám cestování zakazovat jenom proto, že čekáte miminko. Jsou však určitá rizika, o kterých byste měla vědět. Jestliže vaše těhotenství probíhá normálně, bez nepravidelností, pak můžete na kratší vzdálenosti cestovat bez problémů a není to nebezpečné.

Pokud však je těhotenství nepravidelné (zejména když krvácíte nebo máte riziko předčasného porodu či potratu), je cestování i na krátkou vzdálenost riskantní záležitostí, které byste se měla raději vyhnout. Proč? Jízda čímkoli vyvolává otřesy, hrozí kolize atd. Na sebemenší věc reagujete v těhotenství vnímavě. Pokud navíc trpíte kinetózou, pak pro vás může být například jízda autobusem nebo autem téměř utrpením.

Větší otřesy mohou vyvolat dokonce děložní činnost. Navíc bylo zjištěno, že v pozdějším stadiu těhotenství mají ženy-řidičky pomalejší reakce. Takže jaká doporučení z toho pro vás plynou?

Nevydávejte se raději samotná na cestu, když se necítíte nejlépe jestliže řídíte, raději nejezděte v hustém dálničním provozu. A pokud přece jen řídíte, nezapomeňte na bezpečnostní pásy (psali jsme v Mamince č. 3), jejichž použití je povinné i pro těhotné. Chcete jet za kamarádkou?

Pokud bydlí ve stejném městě, dopravní prostředek neřešte (jízda netrvá tak dlouho), jestliže cestujete někam na delší vzdálenost, raději si kupte jízdenku na vlak, cesta vlakem je vhodnější, riziko otřesů je menší než v autobuse, můžete pohodlněji sedět nebo se můžete dokonce projít, výhodou je i lůžkový nebo restaurační vůz.

21.-24. TÝDEN

TĚHOTNÁ ŽENA:

Váhový příbytek by se měl pohybovat kolem 1-2 kg. Vrchol dělohy dosahuje nad pupek. Děloha je svalový orgán, takže může dojít k nebolestivému stahu, který těhotná vnímá jako tvrdnutí břicha. Neměl by ale být v tomto stadiu příliš častý. Otoky dolních končetin většinou ještě nenastupují, a pokud, tak pouze minimální kolem kotníků.

Častější jsou křeče, které snadno vymizí po zvýšeném přísunu magnezia. Často přetrvává zácpa. Pokud je těhotenství problémové, mohlo by dojít k potratu, protože o předčasném porodu hovoříme až po 24. týdnu. Ve 20.-22. týdnu by každá těhotná měla absolvovat speciální screeningový UZ na odhalení vývojových vad.

PLOD:

Je šikovný, cucá si palec, hraje si s pupeční šňůrou. Polyká hodně plodové vody a jeho ledviny produkují moč. Na jazyku jsou vytvořeny chuťové pohárky, zlepšuje se hmat. Na hlavě jsou jemné a řídké vlasy a na těle kanuto. Kůže je červená a tenká, ale méně průhledná. Mozek stále zvětšuje svůj objem. Plod spí méně a v bdělém stavu udělá až 60 pohybů za půl hodiny. Oční víčka se otevírají až na hranici 24. týdne. Plod lépe slyší, v dásni jsou připraveny zárodky prvních zoubků. Plíce začínají tvořit látku, která po porodu umožňuje rozepnutí plicních sklípků, tzv. surfaktant. Nezralost plic bývá největším problémem u nejvíc nezralých plodů na hranici 24. týdne. Eventuální léčba je velmi zdlouhavá a finančně nesmírně náročná.

Témata: Časopis Maminka, Lunární měsíc, Měsíc, Luna, Lunar, Botox, Laserové ošetření
Mohlo by vás zajímat