Maminka.cz27. týden těhotenství

Budu maminkou - 7. lunární měsíc - Lenka

, Časopis Maminka
20. 1. 2009
Budu maminkou - 7. lunární měsíc - Lenka
Tak, a mám za sebou zdárně další měsíc a moje nálada se lepší, protože se nám to krátí a také fyzicky se cítím mnohem lépe. Jsem plná energie, takže úkoluji rodinu a připravujeme pokojíček pro maličkou, pereme, žehlíme oblečky, chystáme všechny potřebné kosmetické věci, já samozřejmě z postele.

Lenka (40) Praha, manažerka v reklamní agentuře, těhotná podruhé

Je to ta nejpříjemnější a nejhezčí práce, přehrabovat se v těch „pidioblečkách“ - moc se těším, až si malou budu oblékat a strojit. Už máme rozloženou kolébku i postýlku, kočárek zatím nemáme doma, kvůli pověře, ale nejraději bych ho už měla a chodila se na něj dívat jako na všechno ostatní. Můj zdravotní stav, jak říká doktor Kačer, je lepší a lepší, ale musím být opatrná, a proto musím ještě tento měsíc vydržet ležet a být v klidu. Naštěstí si pořád chatuju s kamarádkami, taky už vím, v kolik a jaký seriál běží v televizi a dívám se i na ty, na které bych se dřív ani náhodou nedívala.

Hodně čtu, doobjednávám už jen drobnosti pro miminko přes internet a odpoledne na hodinku usnu, což jsem ráda, protože tak se mi aspoň ten den o něco zkrátí. Jen mě mrzí, že zanedbávám zvířátka - naši dva psi ke mně jen nakouknou do ložnice a moc nechápou, že si s nimi nehraju jako dřív. Kdy já jim to vynahradím, netuším. Papoušek na mě křičí z kuchyně a toho přivítám, jen když jdu na WC. Ale doufám, že příští měsíc to bude jinak a že budu moct, jako ostatní těhulky, normálně fungovat. Jak říká můj pan doktor, nejhorší je, když vám obrazně řečeno nic není a cítíte se dobře, a přesto jediná účinná léčba je klid na lůžku.

Tu já opravdu poctivě dodržuji, i když je to skutečně těžké, ale vím, že se mi trpělivost mnohonásobně vrátí a ještě budu při probdělých nocích ráda vzpomínat na tohle „lenošení“. Chvíli jsem už ale mohla ležet venku na zahradě, když bylo hezky, a moc mi to pomohlo. Pejsci lítali kolem mě, sluníčko mě dobilo další energií a cítila jsem se psychicky o moc lépe. Pan doktor za mnou jezdí dvakrát týdně, už se těším, až budu moct jezdit já, bude to další zpestření dne. Čeká mě další ultrazvukové vyšetření ve 28. týdnu a moc se všichni těšíme, že uvidíme naši holčičku, kromě manžela pojede tentokrát i starší dcera. Miminko začíná růst rychleji a začíná mě tlačit, díky čemuž jím menší porce, ale zato častěji. S váhou si starosti nedělám, jím, co si tělo žádá, a věřím, že kila po porodu zase shodím.

Miminko v bříšku

Všichni v redakci Lence moc přejeme, aby přece jen bylo všechno v pořádku a ona si mohla začít těhotenství skutečně naplno užívat. A protože nás zajímalo, jak probíhá takové ultrazvukové vyšetření, požádali jsme Lenku (i pana doktora), abychom se ho mohli zúčastnit. Ultrazvuk je totiž součástí běžné prenatální péče. Obvykle se provádí 3x za dobu trvání těhotenství. „Jednotlivá ultrazvuková vyšetření nastávajících maminek jsou v průběhu těhotenství nastavena tak, aby vytvořila účinná vyhledávací síta. Naším cílem je sledovat vývoj plodu a zachytit případné odchylky od normálního vývoje,“ vysvětluje MUDr. Viktor Kačer.

„Zpočátku nás zajímá četnost těhotenství a jeho lokalizace, vitalita embrya a jeho velikost. Časným měřením délky embrya můžeme s velkou přesností stanovit i jeho stáří. V dalším průběhu se naše pozornost soustřeďuje na vyhledávání známek přítomnosti vývojových vad,“ říká dr. Kačer. I nadále se při každém ultrazvukovém vyšetření sledují biometrické parametry plodu (to jsou rozměry některých anatomických struktur), které lékaři umožní posoudit proporcionalitu růstu a odhadnout celkovou velikost plodu. „Trendem moderního porodnictví je přesouvat první z vyhledávacích vyšetření již na hranici prvního a druhého trimestru, to je mezi 11. a 14. týdnem těhotenství.

Díky sledování citlivých anatomických markerů plodu v kombinaci s biochemickým vyšetřením krve těhotné dokážeme poměrně přesně vypočítat pravděpodobnost přítomnosti geneticky podmíněných vad plodu, například Downova syndromu. Dále již můžeme pozorovat případné hrubější vývojové vady, například končetinové defekty, rozštěpy neurální trubice či pláště trupu plodu. Nejdůležitější vyšetření k posouzení možných vývojových vad se odehrává nejčastěji v období 18.-22. týdne těhotenství. Plod je již dost velký na to, abychom byli schopni pozorovat i méně nápadné anatomické defekty,“ vysvětluje dr. Kačer. Vyšetření ve třetím trimestru a na konci těhotenství se více zaměřují na posouzení symetrie vývoje plodu - mohou se zde zachytit časné známky rozvíjející se tísně plodu a může se reagovat včas na danou situaci.

„Případné vady sledujeme s pediatry a nastavujeme plán péče o novorozence u porodu,“ dodává. Všechna vyšetření se odehrávají ve dvojrozměrném zobrazení a mají diagnostický účel. Typicky v době mezi 25.-28. týdnem těhotenství se řada rodičovských párů objednává k 3D nebo 4D ultrazvukovému vyšetření.

„3D rozměr je vlastně virtuální prostorová rekonstrukce struktury plodu na podkladě série dvojrozměrných obrazů, kdy vzniká plastický obraz,“ vysvětluje dr. Kačer. „Čtvrtá dimenze (4D) je označení pro časovou osu. Plastické třírozměrné obrazy jsou průběžně počítačem zobrazovány na monitoru, a vytváří tak videosekvenci.

Toto zobrazení vyžaduje extrémní výkonnost a výpočetní kapacitu ultrazvukového přístroje a není dostupné na všech pracovištích,“ říká doktor Kačer.

Témata: Časopis Maminka, Lunar, Extrémní výkon, Účinná léčba, Lunární měsíc, Lenk, Luna, Měsíc, Rodičovský pár, Lenka

Mohlo by vás zajímat
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu

Horoskopy

Býk Stále se vám nedaří najít pravou letní lásku. Ano, o nápadníky nemáte nouzi, ale toužíte po mileneckém…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Libuše, Amálie, Mia

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné