Maminka.cz31. týden těhotenství

Budu maminkou - 8. lunární měsíc - Lenka

, Časopis Maminka
2. 2. 2009
Budu maminkou - 8. lunární měsíc - Lenka
Začíná pro mě nejkrásnější měsíc celého těhotenství. Společně s doktorem Kačerem jsem se ve zdraví přesunula do méně rizikového období, takže na tom konečně už budu stejně, jako ostatní zdravé maminky.

Lenka (40) Praha, manažerka v reklamní agentuře, těhotná podruhé

Samozřejmě nějaká omezení mám, ale co je to proti tomu, co bylo dřív, když jsem nemohla nic, jenom ležet... Tak si teď užívám a těším se, že za chvíli bude miminko mezi námi.

Nakupuji zbývající potřebné věcičky do výbavičky, a protože víme, že čekáme s manželem vytouženou holčičku, koupili jsme jí už i náušničky. Jen mě trochu mrzí, že si nemohu dopřát všechny ty vymoženosti pro těhulky, jako je třeba těhotenské cvičení na balonech nebo těhotenskou masáž, protože mě hodně bolí záda a masáž by mi určitě moc pomohla, ale v tomto stadiu těhotenství už ji raději riskovat nebudu. Aspoň si tedy zase dopřeji pedikúru a kadeřníka. Toho jsem už potřebovala jako sůl... Pořád mám obrovskou chuť k jídlu a opravdu teď platí, že jím za dva, tedy za dvě.

Dopřávám si bez omezení, co si tělo žádá. S manželem čteme na internetových stránkách, co všechno naše miminko dělá a umí v 8. lunárním měsíci a už se nemůžeme dočkat, až tu naši maličkou budeme držet v náručí. Všechna vyšetření už mám za sebou, dopadla výborně, tak jsme všichni rádi. Přece jen si malá se mnou užila... Hormony se mnou pracují poctivě, jsem teď strašně citlivá a neustále brečím, ale štěstím, představím si toho našeho drobečka a cítím takový příval lásky, až to bolí, a to ji tady ještě nemáme. V televizi mě rozhodí každá smutná zpráva, na televizní noviny se vůbec nemůžu dívat. Neustále si hladím bříško, povídám si s miminkem, zpívám mu a manžel ho pusinkuje. Mám energie na rozdávání, uklízím, konečně vařím, moc toho nenaspím, mám divoké sny a už se začínám obávat porodu a hlavně si říkám, ať jsme obě v pořádku. Velkou oporu mám v manželovi, všechny mé obavy okamžitě smete a vždy mě stoprocentně uklidní. Má první dcera chce být také u porodu a stará se o mě pořád jako o nemocnou. Cítím se skvěle psychicky i fyzicky, akorát ta záda jsou hodně bolestivá a dělá mi potíže vstát z postele.

Začínají se objevovat otoky na nohách i na rukách. Ale podle pana doktora Kačera je to běžná věc, zvláště pak v teplejším počasí.

Nákup pro miminko

Zázemí nám při vybírání miminkovské výbavičky poskytla prodejna Chicco na Smíchově, a skutečně se nám (hlavně Lence) tu všichni velice ochotně věnovali. Lenka byla jako u vytržení, ani ne tak z těch věcí, ale hlavně z toho, že mohla konečně vstát z postele a vybírat si vše na vlastní kůži. Jako první si Lenka prohlížela kočárky. Sice už má ten svůj koupený, ale ráda si nechala poradit. Při výběru dbejte na to, kde a jak ho budete používat, jak se dá snadno složit a uložit do kufru auta, pokud budete hodně cestovat, jak je těžký, jak se s ním dá manipulovat apod. Další věc, která je nezbytná, je autosedačka (pokud máte auto), v autosedačce můžete miminko i přenášet.

Některé kočárky jsou již zkonstruované tak, aby se z nich dala autosedačka vyndat a umístit na sedadlo. A co dalšího budete pro miminko potřebovat? Příchod děťátka nebývá ve většině případů přesně v den, kdy ho máte „vypočítaný“, takže pár týdnů před porodem byste měla mít vše pohromadě. Kromě kočárku a autosedačky jsou to věci na spaní, koupání, přebalování, krmení a samozřejmě oblečení. Není to nic levného, taková výbavička přijde na několik tisíc. Přemýšlejte tedy a kupujte jen to, co opravdu využijete, nebo co lze případně použít i při dalším dítěti. Na spaní je zapotřebí dětská postýlka (pro začátek ale můžete použít kolébku nebo jen koš na prádlo), k tomu asi 3 prostěradla, igelitovou podložku a asi 2 dětské dečky.

Na uspávání oceníte zavinovačky, které miminku připomenou chvíle strávené v maminčině bříšku. Lence se v obchodě zalíbila postýlka s nebesy i cestovní postýlka, kterou si rozhodně koupí, protože babička bydlí daleko, takže Lenka bude s miminkem cestovat. Lenku nadchlo i polohovací lehátko, do kterého může dítě uložit a na chvilku třeba odběhnout na WC nebo jinam. A co dalšího je zapotřebí? Na koupání vaničku, podložku do vaničky, teploměr na měření teploty, žínky, osušky, ručníky, olejíček na tělo (jak koupat si přečtěte na straně 60). Z oblečení pak Lence paní vedoucí doporučila kojenecký set, jehož součástí je základní vybavení pro dítě, jako je bodíčko, dupačky, čepička apod., a který si mohou maminky vzít do porodnice.

A co dalšího byste měla mít doma připravené? Lenka už většinu věcí má, takže si jen zkontrolovala, zda jí opravdu nic nechybí: 6–8 bavlněných bodíček (nejlépe se spodním zapínáním), 6–8 dupaček, 6–8 párů ponožek, 2 svetříky, 2 čepičky, 2 bryndáky, 2 tepláčky, případně spací pytel. Velikost pro první tři měsíce je 56-60, nejmenší velikost, kterou seženete, je 50. Do té se oblékají hlavně nedonošené děti. Pokud budete kojit, pak toho zpočátku moc zapotřebí není, snad jedině odsávačka mateřského mléka a vložky do podprsenky. Ovšem může se stát, že kojit z nejrůznějších důvodů nebudete moct, takže si pro jistotu výbavičku doplňte aspoň o jednu lahvičku s dudlíkem, kartáč na umývání lahviček a ohřívač láhví. Lence se v obchodě líbil odkapávač na umyté láhve a také sterilizátor, které si později určitě pořídí.

A pokud máte velký byt, je dobré mít i elektronickou chůvičku, která vám zaručí bezpečí a klid, když bude miminko spát.

Témata: Časopis Maminka, Smutná zpráva, Lunární měsíc, Velký byt, Lenk, Luna, Lenka, Měsíc, Lunar, Polohovací lehátko, Dětská postýlka, Cestovní postýlka

Mohlo by vás zajímat
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Zase špatně! Nejhorší mýty o dětských botách, kterým rodiče věří
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak

Horoskopy

Blíženci Největší radost vám dělá pracovní stránka. Není divu, když se vám tolik daří. Jste činorodí, aktivní a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Klára, Klara, Clara

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné