Maminka.cz38. týden těhotenství

Budu maminkou 5 - 37. - 40. týden

, Časopis Maminka
13. 7. 2010
Budu maminkou  5 - 37. - 40. týden
Těhotenské putování naší čtenářky Magdaleny je u konce. Čeká ji posledních pár týdnů, než uvidí své prvorozené miminko. Jak prožívá tyto chvíle? To nám řekne ve svém deníčku…

Poslední měsíc je ve znamení nervozity a příprav na blížící se „velký okamžik“. Jste už většinou velmi neohrabaná a po pravdě se už nemůžete dočkat, až své dítě porodíte. Vaše tělo si teď dělá tak trochu, co chce.

Můžete se cítit unaveně, takže po pár krocích byste si nejraději lehla do postele a spala. Pokud tomu tak je, nebraňte se a zdřímněte si, klidně uprostřed dne. Předporodní nervozita je naprosto normální a cítí ji většina budoucích maminek. A čekáte-li svého prvního potomka, pak jste možná ještě nervóznější.

Podle lékařů je tahle nervozita dokonce tělu prospěšná, protože se tak váš organismus připravuje na porod a na jeho zvládnutí. Jste až moc nervózní? Jděte na krátkou procházku ven nebo přemluvte manžela k návštěvě kina. Aby se vám lépe spalo, nejezte už pozdě večer, nepijte černý čaj ani kávu a dejte přednost relaxování.

Poslední týdny před porodem vás mohou překvapit tzv. poslíčky, které jsou předzvěstí blížícího se porodu. Mohou sice trápit, ale nebolí a nejsou pravidelné. Nebojte se, ty pravé porodní kontrakce určitě poznáte. Jestli si nejste jistá, raději zajeďte do nemocnice, kde vás prohlédnou a uklidní.

To nejdůležitější, co byste teď měla dělat, je myslet pozitivně a odpočívat, jak jen to nejvíc jde. V šestinedělí na odpočinek moc času nebude. Tak si to ještě pořádně užijte!


Těhotenský deníček

Magdalena, 29 let, marketingová specialistka, vdaná, manžel Lukáš, těhotná poprvé

Ve 38. týdnu jsem se přihlásila na kurz masáží miminek. Protože jsem neměla svou panenku, dostala jsem k zapůjčení plyšového medvídka. Bylo to legrační masírovat zrovna takové zvíře a zároveň si představovat, že je to naše miminko…

Úplně jsem zapomněla, že by děťátko mělo mít také svého pediatra. Naštěstí mi spolužačka doporučila paní doktorku, která byla moc příjemná a ochotná nás vzít i takhle na poslední chvíli. Na matriku v porodnici jsme už také odevzdali vyplněný formulář o jménech společně s oddacím listem.

Do patnácti dnů po porodu bychom si měli na příslušném městském úřadě vyzvednout rodný list našeho dítěte.

Cítím se docela unavená a potřebovala bych spát i během dne. S manželem řešíme ještě poslední úpravy v bytě, které mě nenechají, abych si odpočinula. Opět jsem navštívila masérku, která mi kromě bederní části zad a plosek nohou uvolnila i krční páteř a žebra. Moc se mi ulevilo. Také mi poradila několik cviků, které cvičím ráno a večer. Cítím se opět o trošku lépe.

Na běžné těhotenské cvičení jsem přestala chodit, protože se na to už necítím. Na kontroly chodím do porodnice každý týden. Nejdříve jdu na monitor, kde mi měří srdeční ozvy miminka a také sílu kontrakcí dělohy. Pak mi sestřička změří tlak, zeptá se mě na hmotnost, a jestli byla v pořádku moč. Následuje prohlídka u pana doktora. Vždy při druhé prohlídce mě i vyšetřuje.

Protože mi do konce 40. týdne ještě nepraskla voda a ani jsem neměla silné kontrakce (pouze mi tvrdlo břicho), zhodnotil pan doktor situaci a řekl mi, že moje tělo, a tudíž ani miminko, ještě není připraveno.

Další zajímavé články se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Časopis Maminka, Bederní část, Porodní kontrakce, Velký okamžik

Mohlo by vás zajímat
Matka kojila dceru neuvěřitelných devět let! Čekala, až se sama odstaví
Dcera ve školce pořád pláče. Rodina mi to vyčítá
Zpověď nešťastného manžela: Žena se mnou po narození dětí nechce spát
Jak zvládnout dítě s ADHD a jak se děti s touto diagnózou projevují?
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Jste nechutná, řekla kojící ženě cestující v letadle. Pak vznikly tyto fotky
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Na nočník v ten správný čas? Žádné násilí, pevné nervy a nesrovnávat!
Miminko po císaři mějte co nejvíce u sebe. Co vás po operaci čeká?

Horoskopy

Ryby Svět Ryb je citlivý a romantický, a proto se jen stěží vyrovnávají s náročnými požadavky. Naštěstí se v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Radana, Radovana, Ivica

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu