Maminka.cz13. týden těhotenství

Budu maminkou 5 - 13. - 16. týden

Ivana AšenbrenerováČasopis Maminka 4.  1.  2010
Budu maminkou 5 - 13. - 16. týden
První trimestr má naše seriálová těhulka Magdalena za sebou. Začala chodit cvičit, přitom se učí nejen správně dýchat, ale také protahovat a posilovat. Cítí se skvěle a netrápí ji ani žádné neduhy.

Začíná druhý trimestr a pomalu se vytrácejí ranní nevolnosti, zmenšuje se úzkost (nejrizikovější období je totiž za vámi) a dalo by se říct, že vstupujete do nejhezčího období těhotenství. Vrací se vám elán a energie, můžete začít chodit cvičit, plavat nebo se jen procházet, lze prostě dělat téměř cokoli, co vám lékař nezakáže. A začíná se vám rýsovat i bříško, krásné to poznávací znamení všech těhotných – ukazujte ho pyšně, nestyďte se za něj a pořiďte si vhodné těhotenské oblečení. Naučte se relaxovat, dopřejte si jemnou masáž, učte se správně dýchat, pomůže vám to. Nezapomínejte, že napětí, stres a nevhodné televizní filmy mohou negativně ovlivnit miminko.

Těhotenský deníček

Magdalena, 29 let, marketingová specialistka, vdaná, manžel Lukáš, těhotná poprvé První tři měsíce jsou za mnou… Bříško ještě není na první pohled moc viditelné, ale pomalu začíná růst dolní část břicha. Hodně mě svědí kůže na břiše a na bocích. Pečuji tedy o pokožku těla dvakrát pečlivěji než předtím. Koupila jsem si protistrijový olejíček a každé ráno a večer se jím mažu. A i když ještě moje okolí moc rostoucí bříško nevidí, já to cítím, a tak jsem si začala kupovat těhotenské kalhoty, protože ve „starých“ džínách mi je už těsno. Tyhle „nové“ kalhoty porostou spolu s mým bříškem a docela se na to těším.

Naštěstí jsem v prvních měsících netrpěla žádnými neduhy a ani teď nemám problémy, dokonce ani otoky, což je dobře. Bohužel jsem ovšem stále unavenější… Asi je to normální, ale nebyla jsem na to zvyklá. Chodím tedy spát kolem 22 hodiny, ponocování už pro mě není. Vyhovuje mi pomalé cvičení pro těhotné, které je spojeno s relaxací. Na tuhle část se těším vždycky nejvíc.

Celodenní sezení v kanceláři mě docela zmáhá, proto cvičím pravidelně. Co se týká fyzických změn, prsy mi vyrostly o celou velikost, proto jsem si koupila také těhotenskou podprsenku s košíčky C. Nemohu třeba dobíhat tramvaj, protože prsy hodně bolí… Každý den se snažím dopoledne sníst aspoň dva kousky ovoce, které si nakrájím a přikusuji k pracovním povinnostem. K obědu si dávám jen poloviční porci, protože když se najím víc, je mi pak i špatně a těžko. Střídám těstoviny, vařenou zeleninu, rýži a nevynechávám ani maso. Po dvou hodinách si dám vždy lehkou svačinku, třeba kefír nebo sýr cottage.

K večeři pak jím tmavý chléb s pomazánkou nebo sýrem, šunkou a nakrájenou zeleninou. Každý měsíc chodím poctivě na pravidelné kontroly ke své gynekoložce. Ve 13. týdnu jsem byla na 1. trimestrálním screeningu, kde pan doktor podrobně zkoumal, zda je plod v pořádku, a různými měřeními zjišťoval, zda nejsou vidět nějaké genetické poruchy. Odběr krve dopadl také dobře a viděla jsem poprvé bušící srdíčko! Úplně mě to dojalo. Našemu miminku se prý daří dobře a vše je v naprostém pořádku. Celé rodině se ulevilo. Na konci 16. týdne jsem i ucítila první „bublinky“ v bříšku, a jak už vím z knížek, jde o první pohyby… nemůžu se dočkat, až je ucítíme všichni – mnohem častěji a intenzivněji.


Maminčin odborník MUDr. Martina Hourová gynekoložka s dlouholetou praxí, jejímž hlavním oborem je ultrazvuková diagnostika a vedlejším oborem onkogynekologie; www.hourova.cz (maminka dvojčátek)

13.–16. týden

* Těhotná žena: Děloha vystupuje nad hranici malé pánve, takže se zvětšuje objem břicha. Pigment může být výraznější v obličeji, na břiše a také na bradavkách a dvorcích. Přetrvávat může zácpa, ale cítíte se méně unavená. Kromě těhotenské poradny v 16. týdnu by vám měl lékař odebrat krev na vyšetření látek AFP, HCG a E3. Váhový příbytek by měl být asi 1 kg.

* Plod: Z počátečních 10 cm narostl na 16 cm, z 20 g přibral na 160 g! Pohybuje se, otevírá ústa, ohýbá ruce a nohy, svírá pěstičky, cvičí i sací a dýchací pohyby, pohybuje očima. Hlavička je vzpřímená, posouvá se poloha očí a uší, na těle se začíná tvořit lanugo (jemné chloupky). Už lze určit pomocí ultrazvuku i pohlaví a jsou slyšet srdeční ozvy pomocí stetoskopu.

Témata: Časopis Maminka, AFP, Ultrazvuková diagnostika, Poznávací znamení, Nejrizikovější období
Mohlo by vás zajímat
Jak mít opravdu šťastné rodinné Vánoce? Někdy je to fuška, ale víme, jak na to!
Procházková Simona
Vánoce
Podle čeho vybrat základní školu? 7 věcí, které jsou opravdu důležité
Wallerová Radka
Školák
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Zenklová Veronika
Retro
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod