Maminka.cz11. týden těhotenství

Budu maminkou 5 - 9.–12. týden

Ivana Ašenbrenerová 18.  11.  2009
Budu maminkou 5 - 9.–12. týden
Jak zvládá první trimestr naše nová těhulka Magdalena? Určitě vám o tom poví víc ve svém těhotenském deníčku. My vám zase poradíme, jaké vitaminy v těhotenství užívat a jak zabránit striím.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pomalu se blíží konec nejrizikovějšího období těhotenství, ale také období, kdy nebývá těhulkám dvakrát moc dobře a trápí je nejrůznější problémy. Budiž útěchou téměř pro všechny těhotné, že tyhle neduhy většinou začátkem druhého trimestru jako mávnutím proutku zmizí.

Vitaminy a léky

Zhruba do 12. týdne vám lékař doporučí užívat kyselinu listovou a může vám také navrhnout užívání nějakého doplňku, který obsahuje železo či hořčík. Pozor však na předávkování železem – přivodilo by vám zácpu. Čemu byste se naopak měla vyhnout?
Všem doplňkům, které obsahují vitamin A (a nejen doplňkům, ale i potravinám, jako jsou játra či paštiky). Ten se ukládá v těle a bývá spojován s určitými vrozenými vadami. Kyselina listová je vitamin ze skupiny B, který je velice důležitý pro správný vývoj centrální nervové soustavy a je to jakási ochrana před případnými rozštěpovými vadami (jako je rozštěp rtu a patra).

TIP NA VIDEO: Podívejte se, jaké vitamíny potřebujete.

I zinek je důležitý, ten zase posiluje imunitní systém. Některým těhulkám může gynekolog předepsat hořčík, a to v případě, že máte bolesti břicha nebo jste začala trochu krvácet. Nemusíte hned panikařit, slabší krvácení nemusí ještě znamenat potrat, je spousta těhotných žen, které tohle v prvním trimestru potká. Snažte se neužívat příliš léků, i když většina z nich (například na bolest nebo teplotu) je pro plod bezpečná. Samozřejmě že pokud máte nějakou nemoc, například astma nebo alergii apod., která vyžaduje pravidelné užívání léků, sama od sebe je nevysazujte. Vždy se poraďte jednak se svým gynekologem, jednak s odborným lékařem, u kterého se léčíte. Obvykle vám oba doporučí léky i nadále užívat, protože vysazení by naopak mohlo vést ke komplikacím (například pokud jste těžká astmatička apod.). Na druhé straně se vyhýbejte rentgenovému záření – u stomatologa by to ale nemělo vadit, pokud vám před zákrokem upevní na tělo ochranu před zářením.

Těhotenství a strie

Těhotenské hormony ovlivňují téměř všechny části vašeho těla. Všechno je vidět nejvíce na vaší pokožce – proto je vhodné a dobré o ni pečovat od samého začátku. U asi 90 % těhotných se objeví strie, většinou na bříšku, ale také na stehnech, bocích, prsech a horních částech paží. Snažte se přibírat pomalu, jedině tak se bude kůže roztahovat pozvolna tak, že se neroztrhne. V tomto směru jsou mezi ženami rozdíly – některé mají kůži elastickou více, jiné méně. A někdy bohužel ani sebelepší péčí vzniku strií nezabráníte. Ovšem můžete udělat něco pro to, aby jich bylo co nejméně. Zajděte do speciálního studia pro ženy, kde vám instruktorky ukážou, jak a čím pokožku mazat. S masáží kůže byste měly začít už v 10.–12. týdnu těhotenství, ideální je natřít pokožku těsně po koupeli, kdy je kůže zvláčnělá a póry jsou otevřené, takže lépe přijímají olejové esence a působí tak na škáru podkoží. Tím se eliminuje rozestupování škáry, což minimalizuje vznik strií. Masáž můžete provádět v jakékoli poloze. Pevným pohybem konečky prstů rozmasírujte kůži od pupíku do stran, a to prstencovitě do spirály, s tím, že zasáhnete partie celého břicha včetně boků a hýždí. Současně podpořte i kůži prsů, u nich stačí začít až ve 4.–5. měsíci. Pozor ale na bradavky, ty nemasírujte – mohla byste podpořit děložní činnost. Spíše se snažte podporovat prsní svalstvo, aby nedošlo k nevratnému poklesu. Masáž bříška provádějte, pokud to jde, 2x denně aspoň pět minut. A masírovat vás může klidně i váš partner...


Těhotenský deníček

Magdalena, 29 let, Praha, marketingová specialistka, vdaná, manžel Lukáš, těhotná poprvé

Blíží se konec prvního trimestru, takže je čas, abych to také sdělila jiným lidem. Musím ale upřímně říct, že úplně první člověk, který se dozvěděl o mém mateřství, byla moje kamarádka z dětství Monika. S ní a její kamarádkou jsem šla na hudebně-divadelní festival Mezi ploty, kde jsem štěstím protančila celý den. A tak jsem jí to tam prostě musela říct. Manžel se to dozvěděl až druhý den, když se vrátil z víkendu a dělali jsme si kontrolní test... Jinak těhotenství jsem oznámila v práci až úplně na konci třetího měsíce, abych měla jistotu, že se miminko ve mně opravdu udrží. Co se nějakých těhotenských neduhů týká, jsem asi šťastlivec, protože mě žádné velké problémy neprovázejí. Trápí mě pouze rychlý nástup hladu, to je vše. Každý den si potřebuji dát něco sladkého, třeba kousek čokolády, dortík nebo sladké ovoce. Moje tělo si o to prostě říká...

Vleklejší potíže způsobuje moje bederní páteř, která mě trápí už delší dobu. Abych předešla bolestem v pozdější fázi těhotenství, začala jsem chodit na rehabilitaci, která mi pomáhá. Chodím samozřejmě na pravidelné prohlídky ke své gynekoložce. Ta mě pokaždé prohlíží i ultrazvukem, aby bylo zřejmé, že se plod vyvíjí a roste, jak má. Těhotenskou průkazku jsem také dostala – a byl to zvláštní pocit ji dostat a vlastnit. Dokonce jsem na ni byla hrdá… A protože se cítím dobře, začala jsem chodit na těhotenské cvičení, na kterém se protahujeme, posilujeme a učíme se správně dýchat. A abych nebyla úplně mimo, zajímám se taky o těhotenskou literaturu. Kamarádka mi napůjčovala knížky o mateřství z lékařské studentské knihovny, načetla jsem si (a pořád načítám) informace o výživě, o vitaminech, psychických změnách…

Na další kontrolu k paní doktorce jsem se vybavila seznamem otázek. Jemně mi řekla, abych nevěřila všemu, co si přečtu, ale ochotně mi vše vysvětlila. Začala jsem si také pročítat časopis Maminka. Pro miminko zatím nic nekupujeme, protože jsem tak trochu pověrčivá. Počkám s nakupováním, až se bude blížit porod. A moje pocity? Naše pocity štěstí a radosti snad ani nedokážu vyjádřit. Rodičům jsem novinku prozradila asi týden po tom, co jsem si udělala kontrolní test. Teď se mi chce mé těhotenství vykřičet skoro do celého světa. Měli jsme všichni radost a můj taťka měl dokonce i slzu v oku. I když jsem naprosto v pořádku, za což jsem ráda, oddychnu si, až začne druhý trimestr.


Maminčin odborník MUDr. Martina Hourová gynekoložka s dlouholetou praxí, jejímž hlavním oborem je ultrazvuková diagnostika a vedlejším oborem onkogynekologie; www.hourova.cz (maminka dvojčátek)

9.–12. týden * Těhotná žena: Bohužel většinou přetrvává pocit na zvracení či zvracení samotné, ale na konci prvního trimestru by mělo začít vše ustupovat. Těhotné může trápit i zácpa. Nově, kromě únavy, se někdy objevuje pocit těžkých nohou či brnění prstů. Výjimkou není zvyšená tělesná teplota (kolem 37 °C), což se projevuje pocitem tepla a „horkokrevnosti“, obzvláště u dříve zimomřivých. Dostavuje se též častější močení, zvýšená poševní sekrece, mohou se objevit (ale nemusí) poruchy spánku a divoké sny.

* Plod: Svou hmotnost až zdesetinásobí z asi 2 na 20 gramů. Posouvá se poměr hlavička versus trup z 1:1 na 1:3. Oči jsou otevřené, ale oční víčka se vyvíjejí až na konci – v 11. týdnu překryjí oči, které se přibližují stále k sobě z původně dosti širokého postavení. Vyvíjejí se panenky, oční čočka, oční nerv. Utvářejí se hlasivky, z primitivní dutiny vyrůstají základy horní i dolní čelisti, formuje se ústní dutina. Zakládají se zárodky zubů. Nos má ještě primitivní podobu, ale nosní dírky jsou založeny a nos se dále vyvíjí. Zvětšuje se také břišní dutina, pokračuje vývoj střev a patrný je např. už i apendix! Vyvíjejí se dále končetiny, jsou patrné prstíky a u končetin loketní a kolenní ohnutí. Zakládají se osifikační centra, objevují se prsní svaly, diferencují se pohlavní orgány. Vývoj základů většiny orgánů je ukončen. Plod se pohybuje a polyká plodovou vodu.

Témata: Časopis Maminka, Nejrůznější problémy, První člověk, Nejrizikovější období, Ultrazvuková diagnostika, Ústní dutina, Oční čočka, Odborný lékař, Oční nerv, Těhotenský neduh, Břišní dutina
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Jak bolí porod, čím si ulevit a k čemu se dají přirovnat kontrakce? Zeptali jsme se duly
Formánková Simona
dula
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky