[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
S Pavlem jsme chodili asi deset měsíců, bylo to krásné, rozuměli jsme si, prostě idylka. Vlastně až později mi došlo, že mi nikdy neřekl, že by se mnou chtěl žít. A tak když jsem přišla do jiného stavu, jednoduše odešel s tím, že on se tedy rozhodně otcem stát nechce, ani mým manželem,“ vypráví svůj příběh dvaatřicetiletá Simona z Prahy.
Bohužel, takových Simon není málo a nedobrovolně osamělých budoucích matek je jistě víc. Pokud k nim patříte i vy, možná víte, že těhotenství bez partnera není procházkou růžovou zahradou. Spousta věcí, které obvykle prožívá budoucí maminka se svým milujícím partnerem, je pouze na vás.
A to někdy může vysilovat. Ovšem to, že nemáte manžela či přítele, neznamená, že musíte těhotenstvím projít sama - oporu najdete i jinde. U svých rodičů, přátel, příbuzných nebo i mezi dalšími těhulkami třeba v předporodním kurzu. Neseďte doma, vyrážejte ven mezi lidi, bavte se, relaxujte při cvičení, jen nebuďte sama! Užívejte si měsíce očekávání i bez partnera. Berte to tak, že muž, který vás jako těhotnou opustil, zkrátka nebyl ten pravý.
Samozřejmě na porodné, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení (jen pokud máte nízký příjem) a sociální příspěvek (jen tehdy, když váš příjem nepřevyšuje dvojnásobek životního minima rodiny). O všechny dávky a příspěvky musíte žádat na odboru státní sociální podpory na úřadu práce (v Praze na sociálním odboru městského úřadu), kde vyplníte písemně žádost, a to na místě vašeho trvalého bydliště.
Ovšem to všechno se vás bude týkat až po narození miminka. Co ale v době těhotenství? Máte na něco nárok? Nebo se budete muset protloukat vším sama? Nesnažte se omlouvat svého bývalého partnera, který se vypařil jako pára nad hrncem a nechal vás v tom samotnou.
Bojujte o svá práva a o práva svého nenarozeného miminka! Jak říká JUDr. Klára Veselá Samková, těhotná žena má nárok na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem a na výživné na dítě (po dobu mateřské dovolené). Dokonce může soud na její návrh výši výživného určit a nařídit jeho uhrazení předem muži, jehož otcovství je pravděpodobné.
„Neprovdaná matka s narozeným dítětem má nárok na výživné na sebe po dobu 2 let a na dítě od doby jeho narození. Musí ovšem podat návrh na určení výživného k soudu,“ říká právnička. Výše výživného na dítě se odvíjí od majetkových poměrů obou rodičů. Délka placení výživného na dítě je do jeho zletilosti, eventuálně do doby, než se bude samo schopno o sebe postarat. „Lhůta k podání návrhu na výživné dítěte není stanovena, lze žádat i výživné tři roky zpětně před podáním návrhu.
Termín k podání návrhu na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem se promlčuje po třech letech od porodu. Stanovený interval k určení výživného na sebe taktéž není, ale nelze žádat zpětně před podáním návrhu na soud. V případě určení výživného na dítě se výživné vymáhá po otci, který je uveden v rodném listě. Pokud tam není, těžko je co vymáhat,“ vysvětluje situaci JUDr. Klára Veselá Samková.
Pokud vás opustil partner jako těhotnou, je možné, že se zachová jako „frajer“ a ještě předtím podepíše tzv. souhlasné prohlášení rodičů o tom, že je otcem dítěte. „Prohlášení se činí před soudem či matričním úřadem,“ dodává právnička Veselá Samková. Tohle prohlášení pak vy jako rodička odevzdáte u porodu - potom může být otec dítěte zapsán do rodného listu.
Ovšem co v případě, že prostě toto prohlášení váš bývalý partner nechce podepsat a prohlašuje, že otcem není? Pak vás čeká běh na dlouhou trať, kdy budete muset dokázat, že právě on je otcem vašeho nenarozeného dítěte.
„Těhotná musí podat návrh na určení otcovství soudem a pouze ten může příslušného muže určit za otce (tedy uvést do rodného listu dítěte) i přes jeho nesouhlas. V naprosté většině případů je nařízen genetický test,“vysvětluje postup JUDr. Klára Veselá Samková. Pokud to všechno stihnete, bude váš bývalý partner v rodném listu zapsán, a bude tedy výživné platit (respektive měl by).
Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.