Maminka.czTěhotenství

Budu mít dítě, ale sama…

, Časopis Maminka
19. 7. 2010
Budu mít dítě, ale sama…
Zjistila jste, že čekáte miminko, ale váš partner se rozhodl, že s vámi společnou budoucnost nenaplánuje? I to se stává, ale tím ještě život nekončí. Nenechte se však připravit o svá práva.

S Pavlem jsme chodili asi deset měsíců, bylo to krásné, rozuměli jsme si, prostě idylka. Vlastně až později mi došlo, že mi nikdy neřekl, že by se mnou chtěl žít. A tak když jsem přišla do jiného stavu, jednoduše odešel s tím, že on se tedy rozhodně otcem stát nechce, ani mým manželem,“ vypráví svůj příběh dvaatřicetiletá Simona z Prahy.

Bohužel, takových Simon není málo a nedobrovolně osamělých budoucích matek je jistě víc. Pokud k nim patříte i vy, možná víte, že těhotenství bez partnera není procházkou růžovou zahradou. Spousta věcí, které obvykle prožívá budoucí maminka se svým milujícím partnerem, je pouze na vás.

A to někdy může vysilovat. Ovšem to, že nemáte manžela či přítele, neznamená, že musíte těhotenstvím projít sama - oporu najdete i jinde. U svých rodičů, přátel, příbuzných nebo i mezi dalšími těhulkami třeba v předporodním kurzu. Neseďte doma, vyrážejte ven mezi lidi, bavte se, relaxujte při cvičení, jen nebuďte sama! Užívejte si měsíce očekávání i bez partnera. Berte to tak, že muž, který vás jako těhotnou opustil, zkrátka nebyl ten pravý.

Na co mám nárok?

Samozřejmě na porodné, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení (jen pokud máte nízký příjem) a sociální příspěvek (jen tehdy, když váš příjem nepřevyšuje dvojnásobek životního minima rodiny). O všechny dávky a příspěvky musíte žádat na odboru státní sociální podpory na úřadu práce (v Praze na sociálním odboru městského úřadu), kde vyplníte písemně žádost, a to na místě vašeho trvalého bydliště.

Ovšem to všechno se vás bude týkat až po narození miminka. Co ale v době těhotenství? Máte na něco nárok? Nebo se budete muset protloukat vším sama? Nesnažte se omlouvat svého bývalého partnera, který se vypařil jako pára nad hrncem a nechal vás v tom samotnou.

Bojujte o svá práva a o práva svého nenarozeného miminka! Jak říká JUDr. Klára Veselá Samková, těhotná žena má nárok na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem a na výživné na dítě (po dobu mateřské dovolené). Dokonce může soud na její návrh výši výživného určit a nařídit jeho uhrazení předem muži, jehož otcovství je pravděpodobné.

„Neprovdaná matka s narozeným dítětem má nárok na výživné na sebe po dobu 2 let a na dítě od doby jeho narození. Musí ovšem podat návrh na určení výživného k soudu,“ říká právnička. Výše výživného na dítě se odvíjí od majetkových poměrů obou rodičů. Délka placení výživného na dítě je do jeho zletilosti, eventuálně do doby, než se bude samo schopno o sebe postarat. „Lhůta k podání návrhu na výživné dítěte není stanovena, lze žádat i výživné tři roky zpětně před podáním návrhu.

Termín k podání návrhu na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem se promlčuje po třech letech od porodu. Stanovený interval k určení výživného na sebe taktéž není, ale nelze žádat zpětně před podáním návrhu na soud. V případě určení výživného na dítě se výživné vymáhá po otci, který je uveden v rodném listě. Pokud tam není, těžko je co vymáhat,“ vysvětluje situaci JUDr. Klára Veselá Samková.

Když on nechce být otcem

Pokud vás opustil partner jako těhotnou, je možné, že se zachová jako „frajer“ a ještě předtím podepíše tzv. souhlasné prohlášení rodičů o tom, že je otcem dítěte. „Prohlášení se činí před soudem či matričním úřadem,“ dodává právnička Veselá Samková. Tohle prohlášení pak vy jako rodička odevzdáte u porodu - potom může být otec dítěte zapsán do rodného listu.

Ovšem co v případě, že prostě toto prohlášení váš bývalý partner nechce podepsat a prohlašuje, že otcem není? Pak vás čeká běh na dlouhou trať, kdy budete muset dokázat, že právě on je otcem vašeho nenarozeného dítěte.

„Těhotná musí podat návrh na určení otcovství soudem a pouze ten může příslušného muže určit za otce (tedy uvést do rodného listu dítěte) i přes jeho nesouhlas. V naprosté většině případů je nařízen genetický test,“vysvětluje postup JUDr. Klára Veselá Samková. Pokud to všechno stihnete, bude váš bývalý partner v rodném listu zapsán, a bude tedy výživné platit (respektive měl by).

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Chci si rodit po svém!
Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Chování a vztahy, Matriční úřad, Nízký příjem, Genetický test, Sociální příspěvek, Děti, Náklad spojený, Stanovený interval

Mohlo by vás zajímat
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Vodnář Ať už přijdete kamkoli, všechno rozsvítíte jako sluníčko. Vyzařujete ze sebe příjemnou energii. Díky…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné