Když si Petra Hacková ve 38 letech nahmatala bulku v prsu, byla to pro ni jen drobná nepříjemnost. Cítila se zdravá, v rodině rakovinu nikdo neměl. O to víc ji šokovala diagnóza – zhoubný karcinom prsu.
„Bulku jsem si našla při oblékání plavek. Často jsem totiž chodívala plavat, do toho jsem pracovala, bylo mi 38 a nedělo se u mě nic zvláštního. Nikdy by mě nenapadlo, že by to mohla být rakovina prsu. V naší rodině ji nikdo neměl,“ vypráví Petra.
Na preventivních kontroly chodila , ultrazvuk prsou podstoupila kdysi po porodu, samovyšetření neřešila a ani gynekolog jí prsa nikdy nevyšetřoval. Bulku nakonec zmínila při běžné kontrole u praktického lékaře.
„Sestřička mi dokonce říkala, jak skvělou mám krev. Pár dní na to jsem se dozvěděla, že mám rakovinu,“ vzpomíná.
VIDEO: Jak provádět samovyšetření prsu
Zdroj: CNN, CNC
Poprosila jsem o vodu a lékařka se rozplakala
Zprávu o diagnóze přijala s nečekaným klidem, i díky tomu, že ještě netušila, co ji čeká. „Tím, že jsem nevěděla, co mě čeká, jsem sdělení a vlastně i léčbu snášela dobře,“ vypráví Petra.
„Když mi vedoucí mamocentra říkala, že se jedná o zhoubný karcinom, skoro u toho brečela. Poprosila jsem o vodu k pití a lékařka se úplně rozplakala. Nevěděla jsem, jestli mám utěšovat ji nebo sebe. To bylo dost komické.“
Následovala chemoterapie, biologická léčba, odstranění jednoho prsu i uzlin a hormonální léčba, která trvá dodnes.
„Nejhorší na celé léčbě byla ztráta řas. Obočí si dokreslím, ale řasy si nalepit neumím. Ztráta vlasů byla v pohodě a ,chemošky' jsem zvládala.“ Přiznává ale, že poslední chemoterapie už pro ni byla extrémně náročná. „Byla jsem dokonce rozhodnutá, že chemoterapii nechci, pokud by se s tímto lékem dál pokračovalo. Naštěstí následoval cyklus s jiným typem léčiva, s tím to bylo dobré.“
Vanda Stöckbauerová
16. června 2024
Hlavně mě probuďte. A hezky mě zašijte
Při nástupu na operaci prokázala Petra opět nadhled a vtip. „Asistent operatéra se mě ptal, zda pro mě ještě něco může udělat. Řekla jsem mu: ‚Hlavně mě probuďte. A aspoň mi to hezky zašijte.‘“
Po zákroku ji navštívil lékař, který jí přání splnil. „Říkal, jak během výkonu na to mé přání myslel a ránu hezky sešil.“
Zásadní pro ni bylo i rozhodnutí nepodstoupit rekonstrukci prsu. „Můj partner je se ztrátou prsu srovnaný, stačí mu to jedno. Navíc mám svoje tělo ráda a dávat do něj něco umělého, podstupovat další narkózu… to se mi nechtělo. Jsem s tím srovnaná. Cítím se žensky i s epitézou.“
Lidi mě přestali zajímat, začala jsem víc vnímat sebe
Nemoc Petru proměnila i po psychické stránce. Návrat do zaměstnání zvládla jen krátce. „Uběhl měsíc a došlo mi, že to takhle nejde. Na mě jako operátorku se snášely nespokojenosti zákazníků, a to mi vadilo. Díky nemoci jsem se vyklidnila natolik, že mě lidi nezajímají a nebaví.“
Obrovskou oporou jí byla rodina, manžel, děti, maminka i osmdesátiletá babička. Sama se navíc obrátila i k duchovním technikám.
„Snažila jsem se zaposlouchat do bolesti svého těla a pracovat s ní. K tomu mi pomáhala dechová cvičení, síla mysli nebo akupunktura.“
Sílu jí dodává také společenství žen, které prošly podobnou zkušeností. „Hodně mě posilnila setkání s Belliskami, kde jsem poznala mnoho inspirativních žen. Ty mi dost rozšířily obzor.“
Ztráty některých z nich ji zasáhly, ale rozhodla se nezabřednout do smutku. „Pomáhá mi můj běžný život, moje koníčky a to, co mám ráda.“
Simona Procházková
1. června 2023
Nikdy se neporovnávám s ostatními
Dnes se Petra snaží žít v přítomném okamžiku. „Nepřipouštím si, že mě nemoc zase postihne. A pokud ano, vím, kde čerpat podporu a informace.“
Naučila se vnímat život intenzivněji. „Jak vnímám život po nemoci? Řekla bych, že velmi silně. Někdy mi přijde, že to všechno je tak silná zkušenost, že se někdy musím až brzdit, abych byla pevně nohama na zemi.“ Na závěr dodává s úsměvem i odhodláním: „Mám štěstí, že u nás v rodině nikdo nebrečí a nic nevzdáváme.“
Den onko pacientů
V neděli 1. června se v Tyršově domě v Praze od 10.00 do 16.00 hodin uskuteční již 3. ročník výjimečné akce, která se koná v rámci celosvětové iniciativy Survivorship Day – dne věnovaného oslavě života lidí, kteří prošli onkologickým onemocněním.
Akce připomíná, že život po rakovině má smysl a hodnotu a nabízí inspiraci, podporu i prostor pro sdílení zkušeností.
Letošní téma: „Vztahy, intimita a kvalita života po onkologické léčbě“ – důležitá, ale stále málo otevíraná témata.
Akce nabídne workshopy zaměřené na pohybové aktivity, jako je onko jóga, taj-či, onko-fyzio cvičení, taneční workshop a trénink paměti. Součástí programu budou také konzultace a poradenství v oblasti intimity, smyslová laboratoř, stánky pacientských organizací, líčení a poradenství péče o pleť, onkologická prevence a dětský program. Chybět nebude ani velká odpolední talk show lékařů a odborníků s pacienty.
Akce je určena onkologickým pacientům, jejich blízkým i široké veřejnosti, vstup je zdarma. Pořádá ji Hlas onkologických pacientů.