Maminka.czHypotéka

Hypotéka pro samoživitelku: 5 tipů, jak ji správně vybrat!

redakce 4.  9.  2023
Víme, jak náročné může být vybrat tu pravou hypotéku. Ať už hledáte první bydlení pro vaši rodinu, upravujete stávající domov, nebo sníte o menším útulném bytě, zvolit správnou hypotéku může být složité. A pro maminku samoživitelku obzvlášť. S našimi tipy získáte jasné vodítko na cestě za vysněným domovem.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Být samoživitelkou je výzva plná nečekaných překážek. Ať už jde o výchovu dětí, řešení finančních záležitostí, nebo vyhledání ideálního bydlení - na všechno musíte myslet sama. Pokud právě přemýšlíte o koupi nemovitosti a nejste si jistá, jakou hypotéku si vybrat, jste na správném místě. Přinášíme vám 5 zásadních tipů, které by vám měly pomoci v rozhodování.

1. Důkladně se informujte

Pokud jste samoživitelka, můžete mít pocit, že vám chybí čas i energie pro podrobný průzkum bankovních nabídek. Přesto je důležité vědět, co všechno trh nabízí. Každá banka má své vlastní podmínky, úrokové sazby a poplatky. Věnovat čas tomuto průzkumu vám může v dlouhodobém horizontu ušetřit tisíce korun.

2. Zvažte fixní vs. variabilní úrok

Samoživitelkám může přijít vhod stabilní a předvídatelný rozpočet, což zajišťuje fixní úrok. Garantuje vám stále stejné splátky, což může pomoci lepšímu plánování vašich financí. Na druhou stranu variabilní úrok může mít začáteční sazbu nižší, ale může se měnit v závislosti na tržních podmínkách.

3. Přemýšlejte o délce splácení

Jako samoživitelka chcete nejspíš mít co nejmenší měsíční zátěž. Delší doba splácení sníží měsíční splátku, ale z dlouhodobého hlediska zaplatíte více na úrocích. Kratší doba znamená vyšší splátky, ale budete mít nemovitost dříve splacenou. Při snaze mít co nejkratší hypotéku bude většinu žadatelů omezovat výše příjmu, délku splácení pak omezuje věk žadatele o hypotéku.

4. Využijte státní podpory

V ČR existují různé formy státní podpory pro samoživitelky. Určitě prověřte možnost získání státního příspěvku či jiných výhod, které vám mohou výrazně pomoci při financování bydlení. V dnešní době, kdy náklady na bydlení stále rostou, je každá podpora vítaná.

5. Konzultace s odborníkem

Hypotéka je velkým závazkem, a proto je dobré mít po svém boku odborníka, který rozumí vaší situaci. Finanční poradce vám může poskytnout cenné rady a doporučení, která vám pomohou rozhodnout se pro nejlepší hypotéku pro vás a vaše děti.

A pokud chcete mít jistotu ve výpočtech a potřebujete si rychle spočítat, na kolik by vás vyšla vaše vysněná hypotéka, vyzkoušejte náš online kalkulátor. Pomůže vám orientovat se v tom, kolik by vás bydlení stálo a zda je to pro vás v tuto chvíli to pravé řešení.

Témata: Rodina, Samoživitelky, domov, Bydlení, Hypotéka, Úrok, Finanční poradce, Státní podpora, Online kalkulátor, Česká republika, Samoživitelka, Splátka, Tip, Nemovitost