[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Co oči nevidí, to srdce nebolí. A to třeba i v případě dvou čárek na testu, tedy u těhotenství, které skončí dřív, než ho stačíme vůbec zaznamenat. Jenže ouha, těhotenské testy jsou čím dál přesnější a umějí detekovat už velmi časnou graviditu, často už před vynecháním menstruace.
Odhady mluví o tom, že jako biochemická mohou končit až dvě třetiny všech těhotenství. Porodní asistentka a psycholožka Kristina Zemánková (strom-zivota.net) říká, že je těžké určit, jakého procenta žen se tento stav týká, právě proto, že si ho většina žen ani nevšimne. A o co že se tedy přesněji jedná?
VIDEO: Jaké jsou druhy těhotenských testů, a kdy je dělat?
„Jako biochemické těhotenství je označován stav, kdy dojde k oplodnění vajíčka v období ovulace, ale nedojde k jeho následnému uhnízdění v děložní dutině, ke kterému u běžného těhotenství dochází do tří týdnů od oplodnění. Oplodněné, ale neuhnízděné vajíčko pak odchází z těla ven spolu s menstruačním krvácením. Celé to může vypadat jako opožděná nebo trochu silnější menstruace, takže žena zpravidla ani nezaznamená, že je těhotná, pokud si neudělá těhotenský test,“ vysvětluje Kristina Zemánková s tím, že biochemické se toto těhotenství jmenuje právě proto, že kdybychom dělali biochemické rozbory krve, těhotenství bychom detekovali.
Dá se v podstatě říct, že každé těhotenství je zpočátku biochemické. Teprve až když později zamíříte na gynekologii, kde vám na ultrazvuku potvrdí tlukot srdíčka miminka, respektive „fazolky“, ze které se miminko začíná postupně vyvíjet, jedná se už o těhotenství klinické. To vám lékař spolehlivě potvrdí zhruba v osmém týdnu, přičemž za první týden těhotenství je považován ten od prvního dne poslední menstruace.
Biochemické těhotenství, respektive jeho časná ztráta, není z pohledu mnohých lékařů považována za potrat právě proto, že nesplňuje definici klinické gravidity. Jiného názoru jsou ale někteří odborníci a některé z maminek, které jej prodělaly.
„Teoreticky se dá o potratu hovořit, protože zde máme oplodněné vajíčko, a tedy potenciální zárodek miminka. Z praktického hlediska v tom ale nevidím smysl, právě proto, že takto končí velké množství těhotenství zcela nepozorovaně a nemá význam pro další těhotenství nebo zdraví ženy, to nějak počítat… Ani nemá smysl se tím nějak trápit,“ říká porodní asistentka.
Většina z žen, které biochemické těhotenství prodělaly, o tom vůbec neví. Pokud si totiž žena neudělá test, většinou nic nenaznačuje tomu, že by těhotná byla. Nevolnosti nebo jiné příznaky prvního trimestru přicházejí většinou právě nejdříve v 7. týdnu a později. Jediným příznakem tak může být posunutá, případně silnější menstruace, což ale nebývá nic až tak neobvyklého. Biochemické těhotenství nelze předvídat, takže mu jen těžko můžete zabránit. Rozhodně se ale nemusíte obávat toho, že byste měla mít potíže s následným otěhotněním. Nejčastějším důvodem je podle odborníků chromozomální abnormalita, respektive genetická vada embrya, stejně jako u pozdějších potratů.
KRISTINA ZEMÁNKOVÁ (strom-zivota.net) Z jakých důvodů k biochemickému těhotenství nejčastěji dochází? Jde v podstatě o přírodní výběr v praxi. Naše tělo je velmi inteligentní a umí rozpoznat, které oplodněné vajíčko má potenciál se vyvíjet a které ne. Odkdy doporučujete maminkám dělat si těhotenský test, právě vzhledem k případnému zklamání? Přijde mi rozumné dělat si test zhruba týden až dva po vynechání menstruace. A pak, pokud nepřijde menstruace ani později, za další měsíc od testu jít k lékaři pro potvrzení těhotenství pomocí ultrazvuku. Nespěchala bych ani s testem, ani s ultrazvukem. Rozumím ale, pokud se žena o miminko snaží a je velmi natěšená, pak bude čekání těžké.
Dnes máme domácí těhotenské testy, které jsou schopné zachytit zvýšenou hladinu těhotenských hormonů ještě dříve než v čase předpokládané menstruace, třeba 10 dní po oplodnění. To, ale vnímám jako problematické. Mnoho problémů v dnešním porodnictví vzniká právě proto, že příliš mnoho testujeme a kontrolujeme; kdybychom netestovaly a nevyšetřovaly, spousta situací by se sama vyřešila a ženy by nezažívaly zbytečný stres. Vlastně si spoustu problémů uměle vytváříme naší přehnanou aktivitou. Myslím, že by stálo za to, naučit se více trpělivosti a důvěře ve vlastní tělo.
Chápu, že je to těžké v době, kdy máme vše na počkání, kdy si něco usmyslíme, objednáme a do druhého dne to máme doma… Představa, že na diagnózu těhotenství čekáme tři týdny od oplodnění, je možná trochu výzva pro naši trpělivost. Mít děti ale vyžaduje pokoru. Zplodit dítě je zázrak, není to něco, co si můžeme objednat na Amazonu.
Proč nespěchat s první těhotenskou prohlídkou a do jakého týdne počkat? Jak s biochemickým těhotenstvím naloží naše psychika a co pomůže od slz zklamání? To vše se dozvíte v lednovém vydání časopisu Maminka s Lucií Plekanec Šafářovou, které je na stáncích už jen pár dní!
VIDEO: Lucie Plekanec Šafářová pro časopis Maminka