Maminka.czTěhotenství

Byla jsem vůbec těhotná? Jak si ušetřit zbytečné zklamání z tzv. biochemického těhotenství

Michaela Láchová 17.  1.  2022
Zdroj: Istock
Byla jsem vůbec těhotná? Jak si ušetřit zbytečné zklamání z tzv. biochemického těhotenství | Zdroj: Istock
Většina žen ani nepozná, že ho prodělala. Takzvané biochemické těhotenství totiž skončí ještě dřív, než pořádně začne. Jde tedy vůbec o potrat? Je i v tomto případě potřeba zamířit k lékaři? A jak moc celá tahle zvláštní situace může zamávat s naší psychikou?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co oči nevidí, to srdce nebolí. A to třeba i v případě dvou čárek na testu, tedy u těhotenství, které skončí dřív, než ho stačíme vůbec zaznamenat. Jenže ouha, těhotenské testy jsou čím dál přesnější a umějí detekovat už velmi časnou graviditu, často už před vynecháním menstruace.

Odhady mluví o tom, že jako biochemická mohou končit až dvě třetiny všech těhotenství. Porodní asistentka a psycholožka Kristina Zemánková  (strom-zivota.net) říká, že je těžké určit, jakého procenta žen se tento stav týká, právě proto, že si ho většina žen ani nevšimne. A o co že se tedy přesněji jedná? 

VIDEO: Jaké jsou druhy těhotenských testů, a kdy je dělat?

Je to "jen" opožděná menstruace?

„Jako biochemické těhotenství je označován stav, kdy dojde k oplodnění vajíčka v období ovulace, ale nedojde k jeho následnému uhnízdění v děložní dutině, ke kterému u běžného těhotenství dochází do tří týdnů od oplodnění. Oplodněné, ale neuhnízděné vajíčko pak odchází z těla ven spolu s menstruačním krvácením. Celé to může vypadat jako opožděná nebo trochu silnější menstruace, takže žena zpravidla ani nezaznamená, že je těhotná, pokud si neudělá těhotenský test,“ vysvětluje Kristina Zemánková s tím, že biochemické se toto těhotenství jmenuje právě proto, že kdybychom dělali biochemické rozbory krve, těhotenství bychom detekovali. 

Dá se v podstatě říct, že každé těhotenství je zpočátku biochemické. Teprve až když později zamíříte na gynekologii, kde vám na ultrazvuku potvrdí tlukot srdíčka miminka, respektive „fazolky“, ze které se miminko začíná postupně vyvíjet, jedná se už o těhotenství klinické. To vám lékař spolehlivě potvrdí zhruba v osmém týdnu, přičemž za první týden těhotenství je považován ten od prvního dne poslední menstruace.

Ušetřit si zklamání...

Biochemické těhotenství, respektive jeho časná ztráta, není z pohledu mnohých lékařů považována za potrat právě proto, že nesplňuje definici klinické gravidity. Jiného názoru jsou ale někteří odborníci a některé z maminek, které jej prodělaly.

 „Teoreticky se dá o potratu hovořit, protože zde máme oplodněné vajíčko, a tedy potenciální zárodek miminka. Z praktického hlediska v tom ale nevidím smysl, právě proto, že takto končí velké množství těhotenství zcela nepozorovaně a nemá význam pro další těhotenství nebo zdraví ženy, to nějak počítat… Ani nemá smysl se tím nějak trápit,“ říká porodní asistentka.

Zamlklé těhotenství mě zaskočilo, čekala jsem na samovolný potrat, říká zpěvačka Klára Vytisková. Čím jí tento moment otevřel oči?

Většina z žen, které biochemické těhotenství prodělaly, o tom vůbec neví. Pokud si totiž žena neudělá test, většinou nic nenaznačuje tomu, že by těhotná byla. Nevolnosti nebo jiné příznaky prvního trimestru přicházejí většinou právě nejdříve v 7. týdnu a později. Jediným příznakem tak může být posunutá, případně silnější menstruace, což ale nebývá nic až tak neobvyklého. Biochemické těhotenství nelze předvídat, takže mu jen těžko můžete zabránit. Rozhodně se ale nemusíte obávat toho, že byste měla mít potíže s následným otěhotněním. Nejčastějším důvodem je podle odborníků chromozomální abnormalita, respektive genetická vada embrya, stejně jako u pozdějších potratů. ​

ROZHOVOR

KRISTINA ZEMÁNKOVÁ (strom-zivota.net) 

Z jakých důvodů k biochemickému těhotenství nejčastěji dochází? 

Jde v podstatě o přírodní výběr v praxi. Naše tělo je velmi inteligentní a umí rozpoznat, které oplodněné vajíčko má potenciál se vyvíjet a které ne. 

Odkdy doporučujete maminkám dělat si těhotenský test, právě vzhledem k případnému zklamání? 

Přijde mi rozumné dělat si test zhruba týden až dva po vynechání menstruace. A pak, pokud nepřijde menstruace ani později, za další měsíc od testu jít k lékaři pro potvrzení těhotenství pomocí ultrazvuku. Nespěchala bych ani s testem, ani s ultrazvukem. Rozumím ale, pokud se žena o miminko snaží a je velmi natěšená, pak bude čekání těžké.

Dnes máme domácí těhotenské testy, které jsou schopné zachytit zvýšenou hladinu těhotenských hormonů ještě dříve než v čase předpokládané menstruace, třeba 10 dní po oplodnění. To, ale vnímám jako problematické. Mnoho problémů v dnešním porodnictví vzniká právě proto, že příliš mnoho testujeme a kontrolujeme; kdybychom netestovaly a nevyšetřovaly, spousta situací by se sama vyřešila a ženy by nezažívaly zbytečný stres. Vlastně si spoustu problémů uměle vytváříme naší přehnanou aktivitou. Myslím, že by stálo za to, naučit se více trpělivosti a důvěře ve vlastní tělo.

Chápu, že je to těžké v době, kdy máme vše na počkání, kdy si něco usmyslíme, objednáme a do druhého dne to máme doma… Představa, že na diagnózu těhotenství čekáme tři týdny od oplodnění, je možná trochu výzva pro naši trpělivost. Mít děti ale vyžaduje pokoru. Zplodit dítě je zázrak, není to něco, co si můžeme objednat na Amazonu.

Proč nespěchat s první těhotenskou prohlídkou a do jakého týdne počkat? Jak s biochemickým těhotenstvím naloží naše psychika a co pomůže od slz zklamání? To vše se dozvíte v lednovém vydání časopisu Maminka s Lucií Plekanec Šafářovou, které je na stáncích už jen pár dní!

Protivník nebo pomocník? Jak čas ovlivňuje mateřství? Dozvíte se v lednovém vydání časopisu Maminka

VIDEO: Lucie Plekanec Šafářová pro časopis Maminka

 

Témata: Těhotenství, Těhotenský test, Tipy a rady v těhotenství, Těhotenství týden po týdnu, První trimestr, Samovolný potrat, Menstruace, Potrat, Psychika, Kristina Zemánková, Lékař, Zklamání, Kristin Zemánková, Lucie Plekanec Šafářová, Vajíčko, Maminka, Amazon, Oplodnění, Menstruační kalhotky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Bezový sirup uleví od teploty i nepříjemného kašle. Připravte si ho doma v pár krocích
redakce
Recepty
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
GALERIE: Kojit třeba tříleté dítě. A proč ne? Tyhle mámy se neskrývají!
Víchová Tereza
Kojení
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka