Maminka.czKojenec

Bylinky, kterými podpoříte kojení

Martina Machová 2.  7.  2016
Víte, že jestřabina lékařská umí údajně zvýšit produkci mateřského mléka až o 50%? Tušíte, jaké další „obyčejné“ byliny mají pozitivní vliv na laktaci?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Léto přeje kojení i bylinám, které mohou kojení povzbudit a zkvalitnit. V létě se kojí vhledem k teplu a minimu oblečení mnohem snadněji – a to kdekoliv a kdykoliv, mamince i miminku, které mívá v horkých letních dnech daleko častěji žízeň, než v zimě. Vysoké teploty zkrátka působí na každého! V létě jsou bylinky mnohem snadněji dostupné, a mohou tak účinně pomoci maminkám, které z různých důvodů procházejí laktační krizí. Jaké byliny to jsou?

Rady českých bylinářů

„Tvorbu mléka podporují fenykl, nať jestřabiny, semeno pískavice, včelí mateří kašička, nať sporýše lékařského, nať mateřídoušky…“ uvádí v unikátní publikaci, několikadílném Herbáři léčivých rostlin, populární čeští fytoterapeuté Jiří Janča a Josef A. Zentrych.

Uvedené byliny se nejsnáze užívají ve formě bylinářského čaje (byliny se spaří horkou vodou a nechají nějakou dobu vylouhovat). Takto připraveného čaje se doporučuje během dne průběžně vypít až 0,75 l. Bylináři doporučovaná mateří kašička sice není bylina, ale účinná je též: „Mateří kašičku podáváme 0,5 g ráno na lačno,…“ radí Janča a Zentrych.

Doporučení ze světa

Kupříkladu světoznámá britská zahradní architektka, milovnice a pěstitelka bylin a také skvělá fytoterapeutka v jedné osobě, Lesley Bremness, doporučuje na základě letitých zkušeností následující: „Ke stimulaci laktace může napomoci standardní nálev z listů a semen brutnáku lékařského, koprového, anýzového nebo fenyklového semene třikrát denně.“

Lesley Bremness, podobně jako čeští bylináři dále doporučuje pískavici a obzvláště jestřabinu: „Jiné silné stimulans se nachází v kvetoucích vršcích jestřabiny lékařské, byly zaznamenány nárůsty v tvorbě mléka až o 50 %!“, chválí tuto zdánlivě obyčejnou a nenápadnou bylinu fytoterapeutka.

Pomáhají i zevně: Aneb voňavá a jemná masáž

Aromaterapeutka světového formátu, autorka mnoha knih a také velmi sympatická dáma, Valerie Ann Worwood, doporučuje kromě užívání některých bylinných preparátů také jednoduché masáže přírodními oleji s přídavkem éterických masážních silic používaných v aromaterapii.

Valerie Worwood však na rovinu říká, že masáže jsou pouze účinným podpůrným prostředkem mnohem většího souboru opatření. Ta se týkají nejen režimových změn kojení a upravení techniky kojení, ale i užívání speciálních bylinných čajů. V neposlední řadě by maminka neměla zapomenout také na konzultaci s odborníky (Síť laktačních poradkyň v ČR).

K přípravě masážní směsi paní Valerie doporučuje následující éterické oleje (silice): fenykl, kmín kořenný, geránium a lemongras. Voňavý masážní olej, který vám vystačí na desítky masáží, připravíte jednoduše.

Z éterických olejů (všechny jmenované jsou stejně účinné) si vyberete ten, který vám nejpříjemněji voní, poté nakapete 15 kapek (ne více!) do 30 ml jakéhokoliv panenského oleje (slunečnicový, olivový, mandlový apod.), protřepete a masážní směs je hotová! Prsy masírujeme 1x denně mezi kojeními, postupujte směrem od podpaží do středu. Pozor, před dalším kojením prsy omyjte!

Témata: Děti, Novorozenec, Kojení, Kojenec, Bylinný čaj, Mateří kašička, Pěstitel, Herbář, Přírodní olej, Kmín kořenný, Valérie Ann Worwood, Jemná masáž, Byliny, Bylinky, Zahradní architekt, Semeno, Éterický olej, Lesley