Maminka.czKam s dětmi

Čarodějnice 2024: Kam se letos vydat?

Simona Procházková 26.  4.  2024
Poslední dubnová noc, zvaná filipojakubská, je u nás tradičně spjatá s pálením čarodějnic. Přinášíme pár tipů na to, kde si můžete tuto oblíbenou akci patřičně užít a kam se vydat za velkými ohni, zábavou a také dobrým jídlem.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Populární zvyk pálení čarodějnic v předvečer Prvního máje pochází již z dávných předkřesťanských dob, kdy lidé věřili, že o filipojakubské noci (z 30. dubna na 1. května) mají zlé síly největší moc a musejí se před nimi chránit. Pohané byli přesvědčeni, že právě tuto noc létá všude spousta čarodějnic, které pořádají čarodějnický slet.

A protože čarodějnice je možné, podle pradávných lidových pověr, zahubit jenom ohněm, zapalovaly se večer hranice a kolem nich probíhala bujará zábava s tancem a zpěvem, jejíž hluk měl zlé síly a ježibaby zaplašit… Přinášíme vám tipy na místa, kde to bude o nadcházejícím víkendu a hlavně v úterý, poslední dubnový den, žít u zapálených ohňů a čeká vás tu zábava, hudba, tanec i opékání buřtíků.

VIDEO: Rituály na čarodějnice s Helen Stanku

Čarodějnice ve Žlutých lázních

30. dubna 2024

Ve Žlutých lázních v pražském Podolí na poslední dubnový den jako tradičně připravili Čarodějnický den pro celou rodinu. Těšit se můžete na pestrý zábavný program pro malé i velké, grilované klobásy i maso a samozřejmě pořádnou ohnivou vatru. Ratolesti se pobaví při různých soutěžích, nachystány budou také oblíbené pouťové atrakce, společné zpívání u ohně a taneční show. Vydat se můžete na tajuplnou Čarodějnickou stezku, děti překvapí malý dáreček. Chybět nebude ani opékání špekáčků, bez toho by to samozřejmě nešlo. 

Čarodějnice v Pekle Čertovina

27. dubna 2024

Zažijte jedinečný čarodějnický program v pekle plném čertů, v čele s Luciferem. Děti budou nadšené, těchto mulisáků se totiž opravdu bát nemusí. Čeká je taneční školička a zpívánky, čarodějnické kreativní dílničky, živá zvířátka k pomazlení, se kterými bude možné se také vyfotit na památku. Odvážní zájemci budou mít během dne možnost svézt se na ponících, případně si nechat vyrobit stylový čarodějnický účes. Kdo si troufne, může se zúčastnit výpravy za čarodějnicí. Na své si tu přijdou i milovníci grilovaného masa, které bude k ochutnání, hranice bude zapálena v 17.30. Komu se nebude chtít odjíždět domů, může se tady dokonce ubytovat.

Čarodějnice na Pohádkovém zámku

27. dubna 2024

Čarodějnický rej plný čar a kouzel se chystá na zámku v Horní Libchavě. Co vše vás tu o víkendu čeká? Můžete se těšit na společnou výrobu malé čarodějnice, která bude večer upálena na velké vatře. Děti čeká pohádka i tvořivé dílny, k poslechu zahraje děčínská kapela Countrybus, vystoupí dokonce i tanečnice – čarodějnice s hadem. Ti nejmenší se skvěle pobaví v herničce, na ohni si bude možné opéct buřty, které zakoupíte přímo na místě. Po setmění pak vypukne velkolepá ohňová show. Začátek akce je v 16 hodin.

Pálení čarodějnic: Jak bezpečně zapálit oheň?

Čarodějnický rej na zámku v Benešově nad Ploučnicí

27. a 28. dubna​ 2024

O víkendu budou návštěvníky provázet prostorami zámku samotné čarodějnice. Kostýmované hrané prohlídky, které nadchnou děti, ale bavit budou určitě i dospěláky, budou v tyto dva dny probíhat vždy od 11, 11.45, 13.30 a 14.15 hodin. Pokud byste chtěli absolvovat i klasickou prohlídku tohoto unikátního komplexu dvou oddělených samostatných zámeckých celků – Horního a Dolního zámku, máte samozřejmě také příležitost.

Pálení čarodějnic v Hlučíně

27. dubna 2024

Poslední dubnová sobota bude ve slezském Hlučíně hned od rána ve znamení oblíbené tradice pálení čarodějnic. Již v devět hodin odstartuje nabitý program, jehož součástí bude, mimo jiné, stavění májky na Mírovém náměstí. Každá žena a slečna, která přijde, dostane stužku, kterou májku ozdobí. Připravené budou dále tvořivé dílničky a doprovodný program pro nejmenší, nemusíte se tedy obávat, že by děti zlobily. Odpoledne bude sraz kostýmů a masek, které se společně vydají po stezce plné kouzelných úkolů až na Dětský ranč, kde bude probíhat další program – hudební vystoupení nebo opékání špekáčků.

Čarodějnický víkend v iQParku

27. a 28. dubna 2024

Zažijte čarodějnickou tradici trochu jinak. O víkendu bude v libereckém iQParku probíhat zážitkový program plný kouzel, čar a magie. Bavit to tady bude celou rodinu. Vstoupíte do světa kouzel, v čarodějnické dílně si společně vyrobíte třeba hůlku nebo koště a naučíte se míchat čarovné lektvary. Pod heslem „Tady pro mudly není místo!“ si vyzkoušíte práci v kouzelnické laboratoři a naučíte se tajné recepty, třeba ten na neviditelný inkoust. Obzvláště vítáni jsou návštěvníci, kteří dorazí v kouzelnickém převleku.

Čarodějnice na hradě a zámku Staré Hrady

27. dubna až 1. května 2024

Přijeďte oslavit svátek všech čarodějnic třeba lekcí létání na koštěti, což vás jistě naučí na  pohádkové půdě na hradě Staré Hrady. Originální starohradské lekce čarodějného létání tady vedou ty nejzkušenější čarodějnice nebo dokonce sám hradní čaroděj. Nahlédnete také do čarodějné prádelny, mydlírny i garderóbny, na vlastní oči i chuť poznáte medové království i strašidláckou hospůdku. A pozor, prohánět se tady bude i rodinka mocných obřích draků. Schovávat se před nimi nemusíte. V čertovské kovárně ochutnáte lektvary zdejších čarodějnic.

Čarodějnice na Ladronce

30. dubna 2024

Od 12 hodin můžete v úterý dorazit do parku Ladronka v Praze 6 a užít si společně den i večer plný legrace, pohybu i adrenalinu. Co vás tu čeká? Tradiční čarodějnická akce nabídne bohatý doprovodný program pro malé i velké, takže vás čekají nejrůznější sportovní soutěže a klání, hry pro děti i jejich dospělý doprovod, lego show, divadelní představení, bude hrát hudba a chybět nebude ani pestrá nabídka pečených a grilovaných specialit. Pálení čarodějnic na Ladronce, to je velký festival zábavy a skvělého jídla. Nejen děti si užijí také kouzelnou stezku nebo soutěž o nejlepší kostým či masku.

Kostým čarodějnice: Toto je 12 nejlepších modelů, kterými se můžete inspirovat

Filipojakubská noc ve skanzenu Kouřim

28. dubna 2024

Přehlídka lidových řemesel, tradiční obyčeje a zvyky i dobové pokrmy českého venkova, dílničky, kde si vyrobíte třeba vlastní píšťalku... To je čarodějnická akce ve středočeském skanzenu v Kouřimi. V neděli od 10 do 16 hodin můžete v tomto muzeu v přírodě absolvovat tematické prohlídky s vyprávěním o lidové magii a pověrách se vztahem k filipojakubské noci. Přijeďte se dozvědět, jaké byly v minulosti důvody ke vzniku tradice pálení čarodějnic, a proč naši předkové svět čar, kouzel a magie brali tolik vážně.

Pálení čarodějnic v Zooparku Zelčín

30. dubna 2024

Čarodějnice se budou v úterý tradičně pálit také v Zooparku Zelčín nedaleko Neratovic. Stejně jako každý rok tu bude připravena na podpal velká hranice s čarodějnicí, na místě bude možnost zakoupit si buřty nebo párky pro opékání i něco k pití.  Těšit se můžete dále na čarodějnickou stezku, rytířské vystoupení a také soutěž o nejkrásnější čarodějnici. Součástí programu budou rovněž jízdy na koních a taneční sabat.

Témata: Kam s dětmi, Tradice, jídlo, Tipy na výlet, Maminka cestuje, léto, zábava, Výlety, Cestujeme, tanec, Za zábavou, zvyky, čarodějnice, zámek, Lucifer, strašidla, jaro, Kostým, ZOO Plzeň, Nepříznivé počasí, Páteční odpoledne, Soutěž, Bombarďák, Náramek, Jablonec