Maminka.czZdraví

Čarovná moc svatojánských bylin. Třezalka pomáhá při popáleninách i opruzeninách

Svatojánská noc je svátkem letního slunovratu a společně s ní přichází léto. Příroda je v plném rozkvětu a rozpuku. Ze stromů vyzařuje energie a síla, květy rozkvétají a krásně voní a nastává období, kdy je vhodné sbírat bylinky, které podle tradice mají právě na svatého Jana kouzelnou moc.
31. 7. 2017
Čarovná moc svatojánských bylin. Třezalka pomáhá při popáleninách i opruzeninách

Celá staletí byla jako královna těchto bylin označována Třezalka tečkovaná. Babky kořenářky s jejím sběrem záměrně čekaly na období kolem svatojánské noci, kdy je třezalka na počátku rozkvětu a obsahuje nejvíce účinných látek.

Bylina je tělu velmi přínosná díky svým výrazně protizánětlivým, zklidňujícím a dezinfekčním účinkům. Z rostliny se mimo jiné vyrábí Svatojánský třezalkový olej - odpradávna důležitá součást výbavy domácích lékárniček všech selských stavení.

Klepněte pro větší obrázek

Třezalce, označované rovněž jako kvítí Panny Marie nebo kořen Matky Boží, byly tradičně přisuzovány mimořádné schopnosti při ochraně šestinedělek i domu před zlými mocnostmi a při získávání přízně milované osoby. V Čechách se jí proto lidově říkalo milovníček nebo laskavé koření.

Bylinky: Obsahují vitamíny, pomáhají s imunitou a krásně vypadají

Třezalkový olej pomáhá i při opruzeninách

Tradiční třezalkový olej, který neobsahuje žádné přidané látky, se pozná podle syté karmínově červené barvy. Tu získává díky šetrné studené maceraci správně nakvetlých a čerstvých poupat třezalky tečkované ve slunečnicovém oleji bez použití chemických přísad

Přípravek zjemňuje a zklidňuje suchou, citlivou a podrážděnou pleť. Je vhodný k regeneraci při spálení pleti od sluníčka, při popáleninách nebo na jizvy. Využít ho mohou i maminky k obnově pokožky u miminek při opruzeninách, nebo starší generace pro jeho hojivé účinky na proleženiny.

Klepněte pro větší obrázek

Doporučuje se na masáže bolavých zad a svalů. Prokazatelně pomáhá i při migrénách a neurózách díky svým zklidňujícím a antidepresivním účinkům. Stačí do horké koupele přidat pár kapek a okamžitě se začne linout příjemná vůně, která navodí uklidňující atmosféru. Olej má své uplatnění také při nemocech dýchacích cest, kdy je vhodné přikládat teplé obklady na hrudník k usnadnění odkašlávání.

Připravit si třezalkový olej není vůbec těžké, ale pro většinu lidí časově náročnější a proto je možnost vybrat si produkt přímo od výrobců, kteří přistupují k výrobě bylinných produktů tradičním způsobem s důrazem na zachování návaznosti k živé přírodě.

Rodinná firma Dr. Dudek tímto výrobcem beze sporu je. Kromě Svatojánského třezalkového oleje vyrábí tradičními postupy také další bylinnou kosmetiku, která díky svému čistě přírodnímu složení pomáhá našemu tělu ideálně regenerovat.

Znáte legendu o Svatojánském kvítí? Pokud ne, podívejte se na video Královna Svatojánského kvítí – Třezalka. https://www.youtube.com/watch?v=kDRuKc2vJX0

Česká rodinná firma Dr. Dudek

Klepněte pro větší obrázek

Společnost vyrábí bylinnou kosmetiku na čistě přírodní bázi. Využívá při tom tradiční receptury a rukodělné technologie spolu s moderními vědeckými poznatky. Produkty jsou vyráběny z převážně tuzemských přírodních látek a bez použití chemických přísad.

Video: Co je to pánevní dno a jak s ním pracovat

Zase má opruzený zadeček a nic nepomáhá? Zkuste bylinky, jsou šetrné
Dětem při nachlazení pomůže klid, tekutiny a bylinky
Znáte bylinky zapovězené při kojení?
Témata: Zdraví, Pánevní dno, Tradiční způsob, Popáleniny, Tradiční receptura, Olej, Účinky, Moč, Horká koupel, Dýchací cesta, Domácí lékárnička, Protizánětlivý účinek, YouTube, Přípravek, Domácí lékař, Tradiční postup, Svatojánská noc, Čechy, Rozpuk, Suchá pleť, Koření, Caro, Marie, Stará generace, Stavění
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si emotivní dopis, který napsala matka svým dvěma adoptivním dcerám
Tyto čtyři odlehčené recepty musíte vyzkoušet
Tyto hračky už snad nejsou ani k smíchu. Podívejte se na výběr těch nejšílenějších
Kam vyrazit s dětmi na hory. Tyto horské hotely jsme osobně vyzkoušeli

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu