Maminka.czNedonošená miminka

Časný skin-to-skin kontakt u předčasně narozených dětí? Ano, už nezralý novorozenec okolo 1 kg může na hrudník maminky

Vanda Stöckbauerová inf 22.  6.  2024
Neonatologové z VFN postupně zavádějí bonding již u dětí narozených ve 28. týdnu těhotenství! Ani ženy, které rodí předčasně, tak nemusejí být ochuzeny o úzký kontakt s těžce nezralým miminkem hned od prvních chvil na porodním sále.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak zajistit úzký kontakt matky s křehkým, předčasně narozeným dítětem, které potřebuje náročnou péči specializovaných týmů od prvních minut svého života hned od porodu? Odborníci neonatologické části porodnice U Apolináře postupně mění zaběhnutou praxi, kdy je těžce nezralé miminko okamžitě po porodu oddělováno od matky, a ta ho v mnoha případech poprvé vidí až druhý den nebo dokonce až za několik dní po porodu. Nejnovější odborné studie zkoumající časný fyzický kontakt těžce nezralých novorozenců s matkou prokázaly, že tento způsob stabilizace je nejen bezpečný, ale dokonce zlepšuje průběh poporodní adaptace u dětí narozených od 28. týdne výše.

VIDEO: Když se dítě vejde do dlaně: Po probuzení z narkózy jsem neměla bříško ani miminko, říká Lucie Žáčková z Nedoklubka

„V praxi to znamená, že i těžce nezralý novorozenec s hmotností okolo 1 kg zůstane během prvních hodin života na hrudníku maminky nebo tatínka, kde mu je poskytnuta veškerá specializovaná péče, jako například ventilační podpora nebo zahájení výživy a podání léků,“ vysvětluje MUDr. Tereza Lamberská, Ph.D., lékařka neonatologické části Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN.

Neonatoložka: Cílem by měla být nulová separace všech dětí narozených od 28. týdne nebo s hmotností kilo a výše

Nulová separace od matky

Systematické zavedení bondingu nezralých novorozenců do běžné klinické praxe je náročný proces, který klade nároky nejen na technické a personální vybavení, ale vyžaduje také změnu nastavení mysli zdravotníků. „Pro personál je klíčové pochopení, že péče o předčasně narozené dítě v těsné blízkosti matky v časném poporodním období je přirozená a bezpečná. Často přináší i lepší výsledky ve srovnání se standardní péčí v inkubátoru a prohlubuje vzájemný vztah matky s dítětem,“ doplňuje MUDr. Lamberská.

Neonatologické oddělení kliniky prosazuje koncepci nulové separace dlouhodobě a matky do péče o hospitalizované děti zapojuje aktivně. Klokánkování předčasně narozených dětí je běžnou součástí provozu oddělení již přes 20 let. 

Jak zabránit předčasnému porodu? Klíčem k úspěchu je imunita, odhalili odborníci

Nedoklubko a apolinářská neonatologie

Nedoklubko podporuje apolinářskou neonatologii i výzkumy porodnice dlouhodobě. Výzkum předčasných porodů týmu odborníků z VFN podporuje organizace Nedoklubko prostřednictvím svého projektu Pomáháme donošení již od roku 2017. Nyní aktivně pomáhá s náborem žen do právě probíhající studie. Šířením osvěty a systematickým informováním široké veřejnosti se Nedoklubku na výzkum doposud podařilo získat přes tři čtvrtě milionu korun. Nedoklubko se zapojuje také do propagace koncepce zero separation a kontaktu skin-to-skin a pro neonatologické oddělení zajišťuje pomůcky pro bonding a klokánkování – NedoVak a BondoVak.

Stejně jako neonatologové prosazuje, aby v péči o předčasně narozené děti fungovali zdravotníci i rodiče jako jeden tým. Nedoklubko je zároveň součástí apolinářského Centra pro pacientky. „Docházejí za námi těhotné ženy z oddělení rizika, zdravotníci, ale také maminky, které mají svá předčasně narozená miminka již doma. Taková návštěva dodává sílu zejména čerstvým maminkám nedonošených, aktuálně hospitalizovaných dětí, které si často nedokážou představit, že jejich děti skutečně jednou dorostou a že to také zvládnou. V příjemném prostředí knihovny si můžou dát něco dobrého a my se je snažíme povzbudit v těžkých chvílích. Děkujeme porodnici U Apolináře, že vytvořila prostor, kde mohou ženy a matky sdílet svoje zkušenosti a osobně se navzájem podporovat,“ oceňuje Mgr. Markéta Řehořová, koordinátorka Nedoklubka pro Kliniku gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze.

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Těhotenství, Porod, Novorozenec, Miminko, Matka, Nedonošená miminka, Předčasný porod, Apolinář, Bonding, Hrudník, Lucie Žáčková, U Apolináře, Klinika gynekologie, LF UK a VFN v Praze, LF UK, Tereza Lamberská, Narozené dítě, Maminka