Časté těhotenské problémy a jak na ně

Těhotenství s sebou přináší několik komplikací nebo možná lépe řečeno nepříjemností. Kromě obvyklých ranních nevolností jsou to také nadváha, problémy se zpracováním kyseliny listové, nadýmání, zácpa nebo únik moči. A právě těm se podíváme na zoubek.
Časté těhotenské problémy a jak na ně

Nadváha

Jen si dopřej, na co máš chuť. V těhotenství si nesmíš nic odpírat. Dobře míněná rada, která může mít pro vaši váhu fatální důsledky. Není důvod v době těhotenství jíst za dva. Nezáleží totiž na množství, ale na skladbě a kvalitě potravin. Váš jídelníček by měl obsahovat hodně ovoce, zeleniny a vlákniny. Pokud si chcete zahřešit, tak samozřejmě můžete, ale všeho s mírou. Také byste se neměly ochuzovat o pohyb, který přispívá nejen k dobré fyzické kondici, ale i psychické odolnosti. Právě kombinace nadměrného přejídání a vytlačování pohybové aktivity vede k nárůstu zbytečné nadváhy, kterou budete později velmi těžko shazovat. Zahoďte obavy za hlavu a vzhůru na procházku, jógu, plavání nebo rehabilitační cvičení pro těhotné.

Když tělo nedokáže zpracovat listovku

Každá druhá žena nedokáže zpracovat kyselinu listovou, což obzvlášť v těhotenství může znamenat komplikace v podobě zvýšeného rizika vrozených vývojových vad miminka, předčasného porodu či potratu. Jedná se o tzv. MTHFR poruchy, kdy enzym nepracuje, tak jak má a nepřetváří kyselinu listovou na foláty, které jsou pro tělo daleko důležitější než samotná kyselina listová. Není důvod panikařit, stačí se poohlédnout po vitamínech pro těhotné, které jsou obohaceny o 5-methyl-tetrahydrofolát, zkráceně metafolin. Ten tělu dodá potřebné foláty již v aktivní a pro tělo využitelné formě a nepotřebuje k tomu MTHFR enzym.

Zácpa a nadýmání

Viníkem je progesteron nebo spíš jeho rostoucí hladina, která vyvolává snížení napětí střevní stěny, čímž dochází ke zpomalení pohybu stravy ve střevech. To může vyústit v častou plynatost a poté i v těhotenskou zácpu. Tu byste neměly jen tak opomíjet. Pokud se totiž střeva nevyprazdňují pravidelně, nevyloučené odpadní toxické látky pronikají zpět do organismu a přicházejí zdravotní potíže, alergie, vyrážky a ekzémy. Zácpy se můžete zkusit zbavit konzumací potravin s mírným projímacím účinkem, jako jsou švestky, fíky, nebo sušené meruňky.

Únik moči

Uvolnění pánevních svalů je jakousi přípravou pro snadný porod. Stačí se pak od srdce zasmát, nebo jen kýchnout a dojde k samovolnému úniku moči. Nepříjemné, ale ne neřešitelné. Pomohou vám cviky na posílení pánevního dna. Pánevní dno je totiž významným stabilizačním prvkem těla a udržuje ve správné poloze dělohu. Pokud pánevní dno neplní svoji funkci, mohou se kromě úniku moči objevit i další problémy jako jsou bolesti zad nebo nefunkční břišní svalstvo. Silným pánevním dnem dokonce můžete zlepšit sexuální prožitek nebo i ovlivnit správné držení těla. Než ale docílíte pevného pánevního dna a zbavíte se intimního problému, spolehněte se na menstruační vložku, která nechtěný únik moči ohlídá.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články