Maminka.czZdraví

Časté záněty močových cest u dětí. Jaká je nejlepší prevence?

Simona Procházková 13.  11.  2018
Dvanáctiletá dcera trpí dost často na záněty močového měchýře, dokonce měla i zánět ledvin. Mám strach, aby se z toho časem nevyklubaly ještě jiné „ženské“ problémy. A co dělat jako prevenci?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Odpovídá MUDr. Marcela Čechová, uroložka, UroKlinikum Praha: 

Rozhodně bych doporučila s dcerou navštívit dětského urologa. Jestli bude v budoucnu náchylnější na gynekologické problémy, nelze říct. Obecně však sexuální styk může představovat riziko pro vznik zánětu močového měchýře a při zahájení sexuálního života se nejspíše zvýší i počet akutních epizod.

ČTĚTE TAKÉ: Zánět močového měchýře: Nejčastější příčiny a jak ho vyléčit bez antibiotik

V prevenci zánětu močových cest je nejdůležitější dostatečný přísun tekutin a správná hygiena, zejména po stolici. V oblékání je namístě ochrana před prochladnutím. Před i po koupání se vyvarovat delšího sezení v mokrých plavkách. 

Můžete vyzkoušet také brusinkové preparáty, ať již ve formě džusu nebo kapslí. Specialista pak může nabídnout i podávání antibiotik v nízké dávce na noc po dobu tří až šesti měsíců, což může výrazně snížit počet akutních epizod zánětu.

Po poradě se specialistou je možné vyzkoušet i tzv. imunomodulační léčbu – bakteriální lyzáty zvyšující obranyschopnost močových cest proti nejčastějším původcům infekcí či probiotika. 

Zázračná dýně: Vyžene roupy i tasemnice, léčí záněty močových cest!
Infekce močových cest v těhotenství: Jak se jí zbavit?
Po návratu z tábora se dcera začala pomočovat! Co se stalo?
Témata: Děti, Zdraví, Praktické rady, Gynekologie a porodnictví (poradna), Hygiena, Poradna pro rodiče a děti, Nízká dávka, Správná hygiena, Jak, Sexuální styk, Dcera, Močový měchýř, Nejčastější původce, Marcela Čechová, Čest, Zánět, Nejčastější příčina, Gynekologický problém, Sexuální život, Moc, Nejlepší prevence, Dvanáctiletá dcera, Dětský urolog, Močové cesty, Uroklinikum, Zdraví na Heureka.cz