Maminka.czBatole

Částečný návrat do zaměstnání již během mateřské? Jde to

redakce 13.  12.  2012
Částečný návrat do zaměstnání již během mateřské? Jde to
Během rodičovské dovolené se řada maminek dostane do bodu, kdy by se kromě péče o dítě zase rády zapojily do pracovního života. Sehnat v Česku takovou práci, která by umožňovala flexibilní docházku vhodnou pro skloubení rodinného a pracovního života, však není jednoduché. Proto je pro všechny rodiče dobrou zprávou, že Fond dalšího vzdělávání v letošním roce zahájil realizaci projektu Stáže ve firmách – vzdělávání praxí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ten umožňuje osobám na rodičovské dovolené navázat na předchozí kariéru a pomocí stáží se vrátit do firemního prostředí. Obzvláště pro osoby na víceleté rodičovské dovolené se jedná o jedinečnou šanci, jak si vylepšit startovní pozici při návratu ke kariéře.

Fond dalšího vzdělávání díky Operačnímu programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost v tomto roce spustil realizaci projektu Stáže ve firmách – vzdělávání praxí. Jeho smyslem je zlepšit prvotní či opakovaný vstup na trh práce absolventům bez praxe, osobám na rodičovské dovolené či nezaměstnaným. „Díky našim kolegyním víme, jak je mnohdy obtížné vrátit se do zaměstnání po několika letech strávených péčí o rodinu. Často jde o frustrující zážitek – za několik let se změní prostředí, lidé i pracovní postupy. Přitom nemalá část rodičů by se ráda alespoň částečně vrátila do zaměstnání už během rodičovské dovolené. Pracovní trh ale toto nereflektuje. Náš projekt to ale umožňuje. Získat praxi – flexibilní a ohleduplnou k potřebám rodiny,“ doplňuje Pavel Kryštof, ředitel Fondu dalšího vzdělávání.

Princip projektu je veskrze jednoduchý. Pokud jste na rodičovské dovolené a cítíte, že je čas vrátit se alespoň částečně ke svojí kariéře, tak je zmíněný projekt tím, co hledáte. Jako uchazečka, respektive uchazeč o stáž si na internetových stránkách projektu stazevefirmach.cz vyberete obor a firmu ve svém okolí, u které byste rádi vykonávali stáž. Můžete se přihlásit až na deset různých nabídek stáží, které odpovídají vaší předchozí praxi a studiu. Po absolvování pohovoru v konkrétní firmě máte možnost stáž flexibilně rozložit do období od jednoho do šesti měsíců. Záleží přitom jen na dohodě mezi stážistou a danou firmou. Stáž přitom není o vaření kávy a kopírování. Musí probíhat tak, aby měl stážista možnost skutečně pracovat a hlavně se něco naučit. Od toho slouží i mentor, který je v každé firmě stážistovi přidělen a pomocí rad ho po celou dobu provází.

Stáž sice není přímo proplácena, ale jako forma benefitu za vykonanou práci slouží stravné ve výši 20 korun za každou odpracovanou hodinu. Stravné je vypláceno formou stravenek. Nemá to přitom vliv na vyplácené sociální dávky. Pokud je nutné do místa stáže dojíždět, tak je ze strany Fondu dalšího vzdělávání za určitých podmínek propláceno i jízdné a ubytování. Hlavním přínosem pro rodiče, kteří se do projektu zapojí, je pozvolný návrat do zaměstnání a možnost naučit se pod vedením zkušeného mentora novým věcem. Takto získané zkušenosti stážisté uplatní po skončení rodičovské dovolené. Nehledě na fakt, že pokud se během stáže osvědčí, tak mají šanci oslovit poskytovatele stáže k další spolupráci formou zaměstnaneckého poměru. Projekt totiž znamená podstatný přínos i pro zapojené firmy. Ty si mohou stážistu skvěle zacvičit a vyzkoušet si, jak efektivně pracuje. V momentu, kdy získají šikovného pracovníka, by nebylo moudré pustit ho takříkajíc jen tak k vodě. Šance na další spolupráci v případě oboustranné spokojenosti jsou tedy vysoké. „Celý projekt je systémový. Chceme jím nastavit systém stáží a pokusit se eliminovat problémy na trhu práce. Pokud budou stážisté s firmami spolupracovat i po skončení stáží, bude to pro nás největší odměnou,“ dodává Pavel Kryštof.

Zapojte se tedy i vy. Stáží je v nabídce dostatek a šanci má opravdu každý. Na stážisty jsou kladeny pouze dvě podmínky. Nesmí mít status studenta či OSVČ a musí mít trvalé bydliště mimo Prahu. Neváhejte, vyplatí se to.

Témata: Děti, Mateřská a rodičovská dovolená, Batole, Kariéra, Peníze a kariéra, Návrat, Zaměstnání, Nemalá část, Běh, Máť, Uchazečka, Mater, Pracovní trh, Hlavní přínos, Čas, Celý projekt