[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Začíná to dvěma čárkami na těhotenském testu, pokračuje velkým překvapením, když se na prvním ultrazvuku objeví dvě tečky, a končí smutkem a strachem ve chvíli, kdy jedno z dvojčat během pár týdnů zanikne. Tomuto stavu se říká syndrom mizejícího dvojčete a každá maminka, kterou bohužel potká, se s ním musí vyrovnat po svém.
„Když mi gynekolog oznámil, že čekám dvojčátka, byla jsem nadšená, protože jsem si vždycky přála velkou rodinu a s narozením první dcery jsem zjistila, jak moc mě mateřství naplňuje. Na konci prvního trimestru se ale zjistilo, že jedno miminko se nevyvíjí, a diagnóza zněla syndrom mizejícího dvojčete,“ říká maminka Martina. „Samovolný zánik plodu se vyskytuje až u dvaceti procent vícečetných gravidit. Genetickou predispozici však nelze prokázat, a tak tento stav diagnostikujeme jako náhodný,“ říká MUDr. Tomáš Pavlíček z gynekologicko-porodnického oddělení chrudimské nemocnice.
První trimestr je pro všechna těhotenství kritickým obdobím, kdy se rozhoduje vlastně o všem důležitém. Během tohoto období dostávají buňky genetické podněty o tom, v jaký orgán se mají přeměnit, a začnou se formovat. Stejně tak se vyvíjejí dolní a horní končetiny, oči nebo uši a na konci 12. týdne se plod začne podobat člověku. Pokud se v tomto období jeden z plodů v děloze začne vyvíjet špatně, nebo má nějakou genetickou vadu neslučitelnou se životem, zanikne. Příroda to tak zařídila, aby druhý plod měl prostor pro správný vývoj a neomezený přísun živin.
Zprvu může ultrazvukové vyšetření u dvojčat odhalit rozdílnou velikost plodových váčků, v pozdějších týdnech může už být vidět pouze jeden, přičemž druhý je prázdný nebo není vidět srdeční činnost jednoho z plodů. V tomto okamžiku je již plod mrtvý a nejpozději do 14. týdne se u některých maminek objeví takové průvodní znaky, jako je špinění nebo slabé krvácení a bolesti v podbřišku. Není to ale pravidlem, jsou ženy, které nic podobného nepozorují a o zániku a vstřebání plodu se dozvědí až z dalšího ultrazvuku. Některé maminky, pokud první vyšetření podstoupí až ve 12. a pozdějším týdnu, dokonce ani nemusejí vědět, že původně byly plody dva.
Maminky, které tuto situaci zažily, se samy sebe často ptají, co udělaly špatně a zda mohly zániku jednoho z plodů zabránit. Odpověď je ale jasná. Syndrom mizejícího dvojčete se dopředu ovlivnit nedá. „Velká část dvoučetných gravidit se sama redukuje už do 10. týdne. Syndrom mizejícího dvojčete je něco, co se nedá nijak ovlivnit, a jakékoli výčitky jsou zbytečné,“ říká prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc., z pražské gynekologicko-porodnické kliniky U apolináře. Zaniklé embryo mělo s největší pravděpodobností chromozomální poškození, a pokud by se narodilo, bylo by buď vážně postižené, nebo by po porodu zemřelo.
Co se ale stane se zaniklým plodem? Mizející plod se během několika týdnů zcela vstřebá, a to buď do těla matky, nebo do těla druhého plodu. Zní to až hrozivě, ale přeživšímu miminku tento jev neublíží. Jen v některých případech zůstává v děloze a odchází až při porodu společně s plodovými obaly.
Zanikne-li plod ve druhém nebo třetím trimestru, nejedná se už o syndrom mizejícího dvojčete, ale o nitroděložní úmrtí plodu, které může být pro přeživší z dvojčat velice nebezpečné. Vše by měl zjistit gynekolog na pravidelných vyšetřeních v rámci těhotenské poradny.
Podívejte se na video, které natočil jeden hrdý otec. Velikost plodu přirovnává k ovoci a zelenině:
MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka, Lékařský dům Praha 7 Co způsobuje syndrom mizejícího dvojčete? Zaniklý plod je většinou nějakým způsobem postižený a jeho postižení by se neslučovalo se životem nebo nemá ideální podmínky pro správný růst a vývoj. Většinou se jedná o nově vzniklou poruchu.
Může žena nějak ovlivnit, aby zůstaly naživu oba plody? Žena bohužel tento jev, kdy jeden z plodů v prvním trimestru zanikne, ovlivnit nijak nemůže. Je přeživší plod tím zaniklým nějak ohrožen? Jestliže se jedná o zaniknutí plodu v prvním trimestru, vývoj druhého plodu nebývá mizejícím dvojčetem ovlivněn. Žena může pozorovat slabé špinění či krvácení, ale není to pravidlem. Některé ženy vůbec žádné obtíže nezaznamenají, a tak o zániku plodu nemusejí vědět.