Maminka.czTipy a rady v těhotenství

Čemu se rozhodně vyhnout v počátku těhotenství? A proč?

8. 8. 2019
Čemu se rozhodně vyhnout v počátku těhotenství? A proč?
Těhotenství s sebou nese i řadu omezení. Neděste se, není to tak hrozné. Ale jsou jisté věci, kterým byste se měla vyhnout a raději si je odpustit, zvláště v prvním trimestru. Některé jsou notoricky známé, jiné méně, třeba šalvějový čaj…

Těhotenství sice není nemoc, ale bezesporu je to skutečně jiný a pro tělo úplně „nový“ stav. V organismu se odehrává řada změn, hormonálních, imunologických i úplně obyčejně fyzických – kupříkladu taková změna těžiště umí nejednu maminku velmi zaskočit! Sice není potřeba se ke svému tělu chovat jako k nemocnému a oslabenému, avšak jiný přístup k „jinému stavu“ je na místě.

A to zvláště v prvních třech měsících těhotenství, kdy se budoucímu děťátku zakládají důležité orgány. A tak je vhodné vědět, kterým věcem je na místě se během těhotenství vyhýbat a proč. Některé z nich jsou sice už notoricky známé, jiné je vhodné si připomenout a o dalších možná nemáte tušení…

Příliš kávy či čaje v těhotenství: Co hrozí miminku? Vědci mají jasno!

8 věcí, kterým se opravdu vyhnout v počátku těhotenství

 • Kouření, alkohol a drogy jsou známou trojicí, která se s těhotenstvím příliš nepřátelí. Škodlivé látky bohužel přecházejí nejen do krve matky, ale přes placentu i do krevního řečiště plodu. Ten pak mohou zvláště při pravidelném a hojném užívání značně negativně ovlivnit. Děti kuřaček i dam holdujících nadměrně alkoholu, ale i jiným návykovým látkám se velmi často rodí předčasně či s nízkou porodní hmotností, a jsou tak mnohem křehčí a zranitelnější – a to ještě v tom lepším případě!
   
 • Infekční nemoci jako jsou neštovice, příušnice a zarděnky mohou být pro plod velmi nebezpečné. Je tedy víc než vhodné se jim zejména v prvním trimestru těhotenství velmi důsledně vyhýbat!
   
 • Domácí mazlíčci sice sami o sobě nepředstavují žádné závažné ohrožení, avšak jejich výkaly, zvláště kočičí, v sobě mohou skrývat neviditelné nebezpečí – zárodky toxoplazmózy. Ta je sice onemocněním léčitelným, avšak pro plod představuje velmi závažné riziko, může jej vážně poškodit anebo dokonce způsobit potrat.
Toxoplazmóza a těhotenství: Jsou obavy na místě?
 • Syrové a polosyrové maso (i rybí), mléko (nepasterizované) i nedovařená vejce mohou být zdrojem celé řady pro plod nebezpečných onemocnění. Syrové maso je potencionálním zdrojem nejen zmiňované toxoplazmózy, ale například i salmonelózy a listeriózy. Úplně ideální není ani konzumace vnitřností a plísňových sýrů ve velkém množství.
   
 • Nadbytek vitamínu A může vést k vrozeným vadám miminka, je tedy vhodné se jeho samostatnému podávání úplně vyhnout!
   
 • Rentgen je během těhotenství poněkud kontroversní diagnostická metoda, a to i přestože se při vyšetření rentgenem používají malé dávky záření. Nicméně opatrnost je rozhodně na místě. Pokud to bude možné, je vhodné vyšetření odložit. V případě absolutní nutnosti vyšetření „zabezpečuje“ zdravotník bříško speciální (olověnou) ochrannou zástěrou.
   
 • Některé léky jsou pro těhotné tabu, některé se mohou užívat po konzultaci a pod dohledem lékaře. Obecně platí, že pokud lze problém řešit zevně, je vhodnější upřednostnit zevní léčbu před užíváním léků. Z nejčastěji používaných léků je poněkud kontroverzní ibalgin, ten se nesmí užívat na konci třetího trimestru, pozor také na volně prodejné přípravky na kašel obsahující pseudoefedrin (Coldrex, Modafen apod.).
   
 • Některé byliny jsou v těhotenství přísně  kontraindikovány, z těch frekventovanějších mezi ně patří zejména šalvěj, pelyněk a petržel.
Usínání u televize i vysoké podpatky. Co vše může v těhotenství ublížit?
Témata: Těhotenství, Praktické rady, Tipy a rady v těhotenství, HMO, Modafen, Plod, Coldrex, Lék, Trimestr, Ibalgin, Nadbytek, Vyšetření, Rentgen

Mohlo by vás zajímat
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat

Horoskopy

Býk Na svou stranu jste využili všechno optimistické, co v sobě máte. Držte se také hesla, že štěstí přeje…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zora, Danica, Zoran

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné