Maminka.czTipy a rady v těhotenství

Čemu se rozhodně vyhnout v počátku těhotenství? A proč?

8. 8. 2019
Čemu se rozhodně vyhnout v počátku těhotenství? A proč?
Těhotenství s sebou nese i řadu omezení. Neděste se, není to tak hrozné. Ale jsou jisté věci, kterým byste se měla vyhnout a raději si je odpustit, zvláště v prvním trimestru. Některé jsou notoricky známé, jiné méně, třeba šalvějový čaj…

Těhotenství sice není nemoc, ale bezesporu je to skutečně jiný a pro tělo úplně „nový“ stav. V organismu se odehrává řada změn, hormonálních, imunologických i úplně obyčejně fyzických – kupříkladu taková změna těžiště umí nejednu maminku velmi zaskočit! Sice není potřeba se ke svému tělu chovat jako k nemocnému a oslabenému, avšak jiný přístup k „jinému stavu“ je na místě.

A to zvláště v prvních třech měsících těhotenství, kdy se budoucímu děťátku zakládají důležité orgány. A tak je vhodné vědět, kterým věcem je na místě se během těhotenství vyhýbat a proč. Některé z nich jsou sice už notoricky známé, jiné je vhodné si připomenout a o dalších možná nemáte tušení…

Příliš kávy či čaje v těhotenství: Co hrozí miminku? Vědci mají jasno!

8 věcí, kterým se opravdu vyhnout v počátku těhotenství

 • Kouření, alkohol a drogy jsou známou trojicí, která se s těhotenstvím příliš nepřátelí. Škodlivé látky bohužel přecházejí nejen do krve matky, ale přes placentu i do krevního řečiště plodu. Ten pak mohou zvláště při pravidelném a hojném užívání značně negativně ovlivnit. Děti kuřaček i dam holdujících nadměrně alkoholu, ale i jiným návykovým látkám se velmi často rodí předčasně či s nízkou porodní hmotností, a jsou tak mnohem křehčí a zranitelnější – a to ještě v tom lepším případě!
   
 • Infekční nemoci jako jsou neštovice, příušnice a zarděnky mohou být pro plod velmi nebezpečné. Je tedy víc než vhodné se jim zejména v prvním trimestru těhotenství velmi důsledně vyhýbat!
   
 • Domácí mazlíčci sice sami o sobě nepředstavují žádné závažné ohrožení, avšak jejich výkaly, zvláště kočičí, v sobě mohou skrývat neviditelné nebezpečí – zárodky toxoplazmózy. Ta je sice onemocněním léčitelným, avšak pro plod představuje velmi závažné riziko, může jej vážně poškodit anebo dokonce způsobit potrat.
Toxoplazmóza a těhotenství: Jsou obavy na místě?
 • Syrové a polosyrové maso (i rybí), mléko (nepasterizované) i nedovařená vejce mohou být zdrojem celé řady pro plod nebezpečných onemocnění. Syrové maso je potencionálním zdrojem nejen zmiňované toxoplazmózy, ale například i salmonelózy a listeriózy. Úplně ideální není ani konzumace vnitřností a plísňových sýrů ve velkém množství.
   
 • Nadbytek vitamínu A může vést k vrozeným vadám miminka, je tedy vhodné se jeho samostatnému podávání úplně vyhnout!
   
 • Rentgen je během těhotenství poněkud kontroversní diagnostická metoda, a to i přestože se při vyšetření rentgenem používají malé dávky záření. Nicméně opatrnost je rozhodně na místě. Pokud to bude možné, je vhodné vyšetření odložit. V případě absolutní nutnosti vyšetření „zabezpečuje“ zdravotník bříško speciální (olověnou) ochrannou zástěrou.
   
 • Některé léky jsou pro těhotné tabu, některé se mohou užívat po konzultaci a pod dohledem lékaře. Obecně platí, že pokud lze problém řešit zevně, je vhodnější upřednostnit zevní léčbu před užíváním léků. Z nejčastěji používaných léků je poněkud kontroverzní ibalgin, ten se nesmí užívat na konci třetího trimestru, pozor také na volně prodejné přípravky na kašel obsahující pseudoefedrin (Coldrex, Modafen apod.).
   
 • Některé byliny jsou v těhotenství přísně  kontraindikovány, z těch frekventovanějších mezi ně patří zejména šalvěj, pelyněk a petržel.
Usínání u televize i vysoké podpatky. Co vše může v těhotenství ublížit?
Vánoční předplatné Maminka
Témata: Těhotenství, Tipy a rady v těhotenství, Praktické rady, Trimestr, Rentgen, Plod, Ibalgin, Lék, HMO, Coldrex, Vyšetření, Nadbytek, Modafen

Mohlo by vás zajímat
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Ryby O víkendu nechcete jen uklízet, vařit a plánovat dárky. Prahnete po nasátí vánoční atmosféry na vlastní…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Květoslava, Kvetoslava, Marija

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné