Maminka.czTěhotenství

Těhotenství není nemoc: Na co si dát pozor a čeho se naopak nebát?

Vanda Stöckbauerová 8.  7.  2019
Také vás kamarádky straší, že těhotenství je doba plná zákazů a omezení? Bojíte se dát si svůj oblíbený zelený čaj a vynecháváte „pro jistotu“ i sport, abyste náhodou neublížila miminku? I když je opatrnost namístě, nic nepřehánějte.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Doby, kdy se těhotným ženám radilo jen odpočívat a jíst za dva, jsou už naštěstí pryč. Dnes je všechno jinak a pohyb je odborníky doporučován jak během gravidity, tak po porodu (samozřejmě se musí brát ohled na zdravotní stav těhotné). A nastávající maminka, která si dá deci vína? Už dávno není považována za hazardérku se zdravím dítěte. Přesto však existují určitá omezení a aktivity, kterých byste se měla (nejen během prvního trimestru) vyvarovat.

Alkohol, drogy a cigarety

Jistě ani nemusíme připomínat, že drogy poškozují plod a mohou způsobit vývojové deformace, sníženou inteligenci, předčasné děložní stahy atd. Stejně tak tvrdý alkohol by měl být absolutní tabu, jeho nadměrná konzumace vede k retardaci plodu a k různým vývojovým abnormalitám.

Zapomenout byste měla i na cigarety. Opravdu silným kuřačkám lékaři někdy dovolují příležitostně zhřešit, ovšem obecně platí, že kouření děťátku škodí! Gynekoložka MUDr. Martina Hourová dodává: „Kouření je zcela nevhodné během celé gravidity! Z alkoholu občasně připouštím malou skleničku piva či deci lehkého vína s jídlem či po jídle.“

Léky

Všechno, co během těhotenství pozřete, dostává zároveň i miminko, proto sama bez porady s lékařem neužívejte žádné léky. Ale co dělat, když onemocníte chřipkou nebo jinou virózou? MUDr. Hourová odpovídá:

„Onemocnění běžnou virózou může těhotná zaléčit sama, vždy je vhodná pracovní neschopnost, jelikož klidový režim je základní léčebnou metodou. Zapomínat by neměla ani na dostatek vitaminu C a tekutin. Při teplotě se užívá Paralen, nikoli Acylpyrin. Při rýmě a kašli je vhodné navštívit praktického lékaře a poradit se o medikaci. Chřipka je v porovnání s klasickou virózou nebezpečnější, projevuje se většinou horečkou, schváceností, bolestí hlavy. I když je léčba obdobná, je namístě návštěva lékaře.“

Kromě léků se v těhotenství nedoporučuje podstupovat neopodstatněné rentgenové vyšetření či různé typy očkování. MUDr. Hourová vysvětluje: „Očkování mrtvou vakcínou je v graviditě možné, nemělo by se však očkovat živými vakcínami.“ Podrobný soupis přípustných očkovacích látek žádejte u svého ošetřujícího lékaře.

Dáte si kávu?
Těhotenství

Dáte si kávu?

Sex

Milování v těhotenství patří mezi věčná tabu opředená mnoha pověrami. Hodně žen se například obává, že sex během gravidity může být příčinou potratu, a to především v prvním trimestru.

Odborníci však tyto mýty vyvracejí a upozorňují, že pokud se těhotenství vyvíjí normálně, můžete se milovat podle libosti. Plod je chráněn plodovým vakem s plodovou vodou a také děložními svaly, takže strach, že proniknutí penisu do pochvy může plod nějak ohrozit, je neopodstatněný.

MUDr. Hourová říká: „Sex v prvním trimestru je bezpečný, pokud je gravidita fyziologická. V opačném případě, při rizikovém těhotenství, krvácení či opakovaných potratech, může lékař doporučit sexuální abstinenci.“ Opatrnost je oprávněná i při riziku předčasného porodu, při problémech s placentou nebo poševním hrdlem.

Jídlo a pití

Během gravidity a obzvlášť v prvních týdnech vás mohou potrápit ranní nevolnosti, zvracení, nadýmání, pálení žáhy a další trávicí obtíže. Do jisté míry jim můžete předcházet nedráždivou stravou a omezením tučných jídel a nápojů, které způsobují překyselení žaludku.

Každá těhotná si ale sama musí přijít na to, co jí vadí a co naopak pomáhá. „Na začátku těhotenství mi pomáhalo jíst menší porce a občas si trochu loknout Coca-Coly, bylo to dobré proti zvracení. Na pálení se mi zase osvědčilo mléko,“ radí maminka Katka.

V těhotenství nemusíte držet žádnou speciální dietu, naopak redukční diety by mohly ohrozit zdraví plodu, což potvrzuje i MUDr. Hourová: „Dieta v graviditě je nevhodná, protože těhotná žena by měla mít optimální přísun všech živin, zejména vitaminů a minerálů. Respektuji těhotenské chutě i dočasnou jednostrannější stravu, ale v tomto případě doporučuji užívat nějaký kompozitní těhotenský preparát.“

A jak správně jíst? Snažte se připravovat si pestrou a vyváženou stravu a vybírejte především kvalitní potraviny. Omezte pálivá jídla, kávu a černé čaje. Jezte méně a častěji. Nejezte za dva, ale dvakrát zdravěji!

Sport v těhotenství? Určitě ano, ale s rozumem! Na tohle raději zapomeňte!

Sport

Pokud si život bez pohybu nedokážete představit a také v těhotenství si chcete užívat sportu, je to jedině dobře. Musíte však zvolit správný typ fyzické aktivity a brát v potaz svůj zdravotní stav.

Pokud vám tělo řekne, že potřebuje odpočívat, respektujte ho a nepřepínejte se. Mezi nevhodné sporty v těhotenství patří jízda na koni, jízda na kolečkových bruslích, lyžování (nebezpečí pádu), potápění, kolektivní míčové hry, nesprávné cvičení v posilovně se zátěží, dlouhé jízdy na kole v kopcovitém terénu.

Naopak mezi doporučené sporty se řadí plavání, jóga a pilates, turistika a samozřejmě speciální cvičení pro těhotné. Sportovní aktivitu vždy konzultujte s lékařem nebo odborným instruktorem a cvičte především pro radost a zdraví, nikoli pro výkon! „Fyzicky dělejte to, u čeho se cítíte dobře, nebolí vás podbřišek, nemotá se vám hlava, nejste přílišně dušná,“ radí MUDr. Hourová.

Poslouchejte své tělo

Vezměte rozum do hrsti a nenechte se zmást mnohdy rozporuplnými informacemi, které najdete na internetu.

MUDr. Martina Hourová říká: „Zdravá žena s fyziologickou graviditou nemá de facto žádná omezení. Těhotenství není nemoc. Mnohdy se stává, že ženy za mnou přijdou a ptají se, zda mají plavat prsa, či kraula, co mají jíst a podobně. Vše je ale individuální a záleží na tom, jak se těhotná cítí. Někdo je unavený, jiný překypuje energií, proto se nedají udělovat univerzálně platné rady!“ Nejdůležitější pravidlo tedy zní - poslouchejte své tělo!


Pravidla a omezení v těhotenství

  • Nevystavujte se kontaktu s infekčními chorobami (exantémová či horečnatá onemocnění, chřipky a podobně).
  • Necestujte zbytečně daleko, vyhněte se rizikovým destinacím (malarické oblasti, místa s častým výskytem průjmových onemocnění atd.).
  • Vyvarujte se prostor s velkou akumulací lidí (nákupní centra, MHD) v období epidemií.
  • Nebarvěte si vlasy, pokud si nemůžete být jistá, že přípravek neobsahuje ftaláty.
  • Neopalujte se. Na sluníčku se pohybujte s pokrývkou hlavy a s dobrým opalovacím ochranným krémem.
  • Vyhněte se konzumaci alkoholu a kouření.
  • Neseďte dlouho v jedné poloze (faktor pro vznik trombóz).
  • Nejezte plísňové sýry, syrové maso, vnitřnosti a další rizikové potraviny.

VIDEO:  Blogerka natočila video, v němž ukazuje, jak se mění prsa během těhotenství

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Miminko, Nemoc, Drogy, Rentgen, Acylpyrin, Kraul, Opakovaný potrat, Infekční choroba, Nesprávné cvičení, Plodový vak, Preparát, Katka, Internet, Tvrdý alkohol, Rentgenové vyšetření, Nejdůležitější pravidlo, Ochranný krém, Syrové maso, Coca-Cola, Zdravá žena, Trimestr, Blogerka, Čaj