Maminka.czMaminka v porodnici

Centra porodní asistence v ČR ve srovnání se světem. Kde se inspirovat?

Koncept center porodní asistence je především o změně myšlení. Prostředí, kde dítě přichází na svět, by mělo být pro rodičku vstřícné, plné respektu a důstojnosti. Není to jen o hezkém místě a vybavení, ale především o přístupu. Jak si v tomhle ohledu stojí Česká republika? O tom jsme si povídali s porodní asistentkou Mgr. Natálií Sedlickou, Msc., z Asociace pro porodní domy a centra.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Asociace pro porodní domy a centra APODAC zjišťuje, jak to vypadá v jednotlivých porodnicích, a pracuje na tom, aby vznikla v České republice porodní centra. Hlavním cílem je dobrá porodní zkušenost pro všechny. Snaží se o zavedení evropských standardů pro porodní domy a centra v českých porodnicích. Díky jejich dodržování bude péče o ženy a novorozence v porodních centrech a domech, které vzniknou, opravdu bezpečná. Centra porodní asistence (CPA), která v ČR u některých nemocnic vznikla, mají jedno společné – nejsou porodními centry, protože nejsou vedena porodními asistentkami a hlavní slovo v nich má lékař. Změna chce čas. CPA jsou však pozitivním krokem kupředu.

„Mám velkou radost z toho, jakým způsobem se toho ujali v brněnské porodnici, jak vytváří centrum porodní asistence, protože to poctivě berou opravdu od toho, o čem to má být, a sice o změně v přístupu. Centrum porodní asistence by mělo být založeno na opravdu biopsychosociálním modelu, na tom uvědomění, že porod je kontinuum, že to je záležitost, která probíhá, týká se i celého těhotenství i poporodního období,“ vysvětluje Natálie Sedlická.

V ideálním případě je to porodní asistentka, kdo by měl provést ženu celým procesem, a samozřejmě od toho se odvíjí i péče. „Další změna, kterou je nutné udělat k tomu, aby centra mohla fungovat, je uvědomění si, že těhotná rodící žena primárně není nemocná. To znamená to, že součást toho je, jakým způsobem ji vyjmout z úhlu pohledu nemocničního. Ideálně právě centra porodní asistence nebo až porodní domy by tomu měly sloužit,“ říká Natálie Sedlická.

Epiziotomie je opodstatněná jen u jedné ženy z deseti. Porod je o uvolnění, nikoliv o tlačení, říká porodní asistentka

Dobrá porodní zkušenost

Alfou a omegou by měla být dobrá porodní zkušenost. Jak ji definovat? „Žena by měla odcházet ideálně s dobrým pocitem, s pocitem naplnění, s pocitem, že to zvládla, ať už ten porod dopadne jakkoliv, žena by z toho měla mít dobrý pocit. My samozřejmě nemůžeme zaručit, že to bude jednoduché, že to bude přesně podle jejích představ, protože porod je nevyzpytatelný jev, ale měla by mít možnost takové péče, aby měla dobrý pocit, ať to dopadne jakkoliv,“ vysvětluje porodní asistentka. 

Inspirace ze zahraničí

Ve světě existují různé modely péče. „Ty, kterými bychom se mohli inspirovat, tak jsou z Nového Zélandu, Kanady, Austrálie. Tam autonomie porodní asistence je vlastně jako bazál a začátek té péče, od které se to teprve odvíjí – všechny nadstandardy, včetně nadstandardních pokojů atd. A samozřejmě jsou tu modely péče ze skandinávských zemí,“ doplňuje Natálie Sedlická.

Proč je dobrá porodní zkušenost důležitá pro budoucí fungování celé rodiny? Jak podpořit fyziologii porodního procesu? Jaké systémové změny je nutné zavést? Odpovědi najdete ve videu v úvodu článku.

Stop porodnickému násilí. Na tom, jak rodíme, nesmírně záleží!

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Nejlepší video, Porodní asistentka, Austrálie, reportáž, Porodní dům, FN Brno, Česká republika, Nový Zéland, Pocit, Centrum, Natálie Sedlická, Natálie Sedlickou, Kanada, APODAC, MSC, Asistence, Péče, Skandinávská země

Video