Maminka.czDěti a nemoci

Černý kašel si snadno spletete s virózou. Kdy je pro děti nejvíc nebezpečný a jak je chránit?

Simona Procházková 27.  10.  2021
Černý kašel si snadno spletete s virózou. Kdy je pro děti nejvíc nebezpečný a jak je chránit?
Domníváte se, že černý kašel je již dávno vymýcenou nemocí, která se vás ani vašich ratolestí netýká? Pak se mýlíte, tato závažná a velmi nakažlivá choroba hlásí bohužel návrat. Jak se můžete nakazit, čím se nemoc projevuje a hlavně, jak sebe i děti chránit?

Černý neboli dávivý kašel (pertusi) je velmi závažným a mnohdy život ohrožujícím infekčním onemocněním, přičemž nejrizikovější skupinou jsou novorozenci a kojenci i chronicky nemocní dospělí. Počty nakažených se každým rokem zvyšují, během posledních dvou let se nakazilo černým kašlem v Česku několik tisíc lidí.

VIDEO: Neštovice u dětí: Jaké jsou příznaky a léčba

Ještě v 50. letech minulého století bylo v Česku potvrzeno téměř 50 tisíc případů ročně. Počty pacientů snížilo až zavedení povinného očkování v roce 1958, kdy se množství nemocných i míra úmrtnosti výrazně snížily. I v současnosti je ale třeba počítat s tím, že bakterie, která je původcem této choroby, stále koluje v populaci.

Dávivý kašel není viróza

Černý kašel patří mezi onemocnění respiračního systému, způsobené bakterií Bordetellou pertusis, konkrétně toxiny, které bakterie produkuje a které napadají sliznici dýchacích cest. Typicky se přenášejí kapénkovou infekcí, tedy například kašlem, kýcháním, ale také mluvením a líbáním. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí sedmi až jednadvaceti dnů. V prvním stádiu nemá nemoc téměř žádné příznaky. Pacienti se tak mohou domnívat, že jde o běžné nachlazení či chřipku. Mnozí dospělí sice onemocnění prodělají bez komplikací, ale sami se stávají hrozbou pro své okolí, a to zejména pro nejmenší děti. Ty jsou mnohem náchylnější k vážnějším průběhům nemoci a mohou skončit i úmrtím.

Především u dětí totiž ve druhém stádiu nemoci dochází k intenzivním záchvatům dráždivého kašle, a to především v noci. Kašel doprovázejí sípavé nádechy – lidově známé též jako „kokrhání“. „Záchvaty přetrvávají v řádu šesti až deseti týdnů. Jejich vlivem dochází k vyčerpání organismu, především pak dýchacích svalů, což může mít u nejmenších za následek mělké a zpomalené dýchání. Kašel může doprovázet také náhlé zvracení, nevolnost nebo cyanóza – tedy zbarvení kůže a sliznic domodra,“ popisuje MUDr. Silvie Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.

Spalničky opět na vzestupu: Poznali byste je a víte, jak se přenáší?

Děti ochrání očkování

Počet nakažených nemocných se u nás dlouhé roky dařilo držet pod hranicí padesáti případů ročně. Od roku 1993 ovšem začal počet onemocnění opět narůstat, v roce 2019 evidoval Státní zdravotní ústav až 1347 případů.

Jedinou účinnou ochranou před závažným průběhem nemoci je pouze očkování. Dospělí, pro které bývá průběh nemoci téměř identický s virózou, fungují mnohdy jako roznašeči. V největším nebezpečí se ocitají především děti, zejména kojenci během prvních šesti měsíců od narození.

Takzvaná hexavakcína chrání děti proti černému kašli, ale také proti záškrtu, tetanu, dětské obrně, hemofilním infekcím a žloutence typu B. Vakcína se podává ve třech dávkách v prvních měsících života dítěte. První dávku mohou kojenci dostat již v 9. týdnu po narození, druhou dva měsíce po první dávce, třetí pak mezi 11. až 13. měsícem.

Ochrana není na celý život

Podobně jako u mnohých dalších vakcín dochází časem k vyvanutí takzvané postvakcinační imunity, v důsledku čehož může člověk onemocnět již v horizontu 3 až 5 let po poslední dávce očkování. „Množství ochranných protilátek v těle se časem snižuje. To platí jak pro jedince očkované v dětství, tak pro ty, kteří nemoc za svůj život již prodělali. Přestože u očkovaných jedinců bude průběh nemoci pravděpodobně vždy mnohem mírnější, nejde o úplnou ochranu před nákazou. U dospělých v pokročilejším věku nebo v rámci rizikových skupin se proto doporučuje přeočkování,“ říká MUDr. Bajová.

5 běžných problémů s miminky. Hlavně nepanikařte!

Očkování v těhotenství a imunita miminka

V největším nebezpečí jsou novorozenci do čtyř až šesti měsíců života. Až v 67 % případů se kojenci černým kašlem nakazí od svých dospělých příbuzných, nejčastěji od matky (32 %). Ideální formou ochrany pro dítě i matku je tedy očkování proti černému kašli v průběhu těhotenství. Obranné protilátky se přes placentu dostávají k plodu, který tím získává imunitu. Vakcinace během těhotenství je statisticky účinnější a hladiny protilátek u novorozenců očkovaných touto formou jsou vyšší než u dětí očkovaných po porodu. „Děťátko touto cestou získává především ochranu v prvních čtyřech měsících od narození, kdy jinak musí na klasickou vakcínu čekat,“ vysvětluje MUDr. Bajová a zdůrazňuje, že v rámci tzv. „cocoon“ strategie mohou rodiče podstoupit přeočkování proti pertusi kombinovanou vakcínou. Získají tím také prodlouženou imunitu vůči záškrtu a tetanu. „Cocoon“ strategie umožňuje snížit počet případů černého kašle u dětí do tří měsíců věku až o 70 %.

Témata: Zdraví, Kojenec, Děti, Imunita, Děti a nemoci, Dětské nemoci, Kašel, Očkování, Nemoc, Nemoci, Státní zdravotní ústav, Bakterie, Česká republika, Dávivý kašel, Silvie Bajová, Viróza, Choroba, Černý kašel
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
Wallerová Radka
Koronavirus
3v1 jsou kompletní. Nikol Leitgeb je podruhé maminkou
Formánková Simona
Slavné maminky
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
12 věcí, které vám nikdo neřekne, když čekáte druhé dítě
Prachařová Kateřina
Dítě je na světě
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy