Maminka.czČasopis Maminka

České školství: Ukrajinské děti v českých třídách, zvládne to náš systém?

Jana Potužníková 8.  5.  2022
Zdroj: iStock
České školství: Ukrajinské děti v českých třídách, zvládne to náš systém? | Zdroj: iStock
Ještě jsme se nevzpamatovali z covidové výuky a máme tu další výzvu pro české školství. Ustojí ji náš vzdělávací systém? Zvládnou to naše děti, děti uprchlíků, pedagogové, my rodiče i státní pokladna?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zhruba polovinu ukrajinských uprchlíků tvoří děti. Právě ty spolu se svými maminkami, potažmo prarodiči utíkají z válkou zasažené Ukrajiny nejvíc. Ne všichni tu zůstanou, ale zdaleka ne všichni se budou chtít vrátit domů. Odhady odborníků z výzkumné organizace PAQ Research mluví o tom, že tu dlouhodobě zůstanou až dvě třetiny z nich, což by aktuálně znamenalo asi 100 000 ukrajinských dětí. Ale momentálně jsou čísla vyšší: školy musí aktuálně pojmout na 150 000 ukrajinských dětí! (Jen pro srovnání, v roce 2021 nastoupilo 108 000 prvňáčků.) Čeká je tedy opravdu velká zátěž a mnoho náročných okamžiků – shánění kapacit ve třídách, v pedagogických sborech, nákupy pomůcek, hrazení kurzů češtiny, ladění českého a ukrajinského vzdělávacího systému (povinná školní docházka je tam dvanáctiletá).

Ale náročné časy čekají školy i v ryze lidských otázkách ohleduplné integrace válkou zasažených dětí tak, aby se mohly co nejrychleji vzpamatovat a žít pokud možno normální dětství. Je to obrovská skrumáž úkolů. Co už se děje a co by se urychleně začít dít mělo?

Za vším hledej peníze

Tím nejdůležitějším úkolem teď bezesporu je sehnat dost finančních prostředků. A sehnat je rychle. Ministerstvo školství odhaduje, že jen do srpna 2022 spolkne integrace ukrajinských dětí 5,2 miliardy korun, které se budou čerpat na adaptační kurzy, výuku češtiny pro cizince, asistenty pedagogů i jiné pomocné pedagogické profese. Protože jsou peníze potřeba akutně, půjdou tyto prostředky primárně z české státní kasy. A zpětně se bude řešit, do jaké míry nám pomohou například peníze z tzv. šablon, které putují z evropských fondů. (Ministr Gazdík například potvrdil, že dostal nabídku od norského ministerstva na finanční prostředky z tzv. norských fondů.)

premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Maminka.cz na zkoušku za 1 Kč
Témata: K tabuli půjde české školství, Časopis Maminka, Vzdělání, Ukrajina, Válka na Ukrajině, Pedagog, Výuka, Skauti, Systém, České školství, Německo, Gazdík, Uprchlíci, Děti, Škola
Mohlo by vás zajímat
Zlobivé, nebo hyperaktivní? Kdo to zjistí a jakým způsobem
Ašenbrenerová Ivana
Časopis Maminka
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Zpěvačka Rihanna porodila! S rapperem A$AP Rockym se radují z prvního potomka
Formánková Simona
Rihanna
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka