[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Zhruba polovinu ukrajinských uprchlíků tvoří děti. Právě ty spolu se svými maminkami, potažmo prarodiči utíkají z válkou zasažené Ukrajiny nejvíc. Ne všichni tu zůstanou, ale zdaleka ne všichni se budou chtít vrátit domů. Odhady odborníků z výzkumné organizace PAQ Research mluví o tom, že tu dlouhodobě zůstanou až dvě třetiny z nich, což by aktuálně znamenalo asi 100 000 ukrajinských dětí. Ale momentálně jsou čísla vyšší: školy musí aktuálně pojmout na 150 000 ukrajinských dětí! (Jen pro srovnání, v roce 2021 nastoupilo 108 000 prvňáčků.) Čeká je tedy opravdu velká zátěž a mnoho náročných okamžiků – shánění kapacit ve třídách, v pedagogických sborech, nákupy pomůcek, hrazení kurzů češtiny, ladění českého a ukrajinského vzdělávacího systému (povinná školní docházka je tam dvanáctiletá).
Ale náročné časy čekají školy i v ryze lidských otázkách ohleduplné integrace válkou zasažených dětí tak, aby se mohly co nejrychleji vzpamatovat a žít pokud možno normální dětství. Je to obrovská skrumáž úkolů. Co už se děje a co by se urychleně začít dít mělo?
Tím nejdůležitějším úkolem teď bezesporu je sehnat dost finančních prostředků. A sehnat je rychle. Ministerstvo školství odhaduje, že jen do srpna 2022 spolkne integrace ukrajinských dětí 5,2 miliardy korun, které se budou čerpat na adaptační kurzy, výuku češtiny pro cizince, asistenty pedagogů i jiné pomocné pedagogické profese. Protože jsou peníze potřeba akutně, půjdou tyto prostředky primárně z české státní kasy. A zpětně se bude řešit, do jaké míry nám pomohou například peníze z tzv. šablon, které putují z evropských fondů. (Ministr Gazdík například potvrdil, že dostal nabídku od norského ministerstva na finanční prostředky z tzv. norských fondů.)