[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Můj devítiletý syn je velkým milovníkem zvířat a přírody všeobecně, takže knížek s touhle tematikou máme doma skutečně hodně. Spoustu si toho z nich pamatuj, a tak není snadné ho nějakou další knihou o přírodě zaujmout. Nebo dokonce nadchnout.
Cesta do divočiny polských autorů Aleksandry a Daniela Mizielińských to dokázala. Právě o ní chystá prezentaci pro svoje spolužáky a čas od času mi vypráví o něčem, co se z ní dozvěděl. Věděli jste třeba, že před lety v Yellowstonském národním parku úmyslně vyhubili vlky a kvůli tomu odtamtud úplně zmizeli bobři a vůbec se celý ekosystém začal rozpadat?
Tohle je jedna z ukázek toho, proč knížka přijde skvělá i mně. Je to něco úplně jiného než wikipedie doplněná obrázky, což je častým nešvarem některých i na pohled pěkných dětských knih. Tady se pracuje s přesahy, vysvětlováním a souvislostmi přesně tak, jak to má být.
Cesta do divočiny trochu mate názvem. Ve skutečnosti je to cesta po osmi národních parcích, po nichž tři hrdiny z Bělověžského pralesa na polsko-běloruském pomezí doprovázejí místní zvířecí obyvatelé. Přiznávám, neuměla jsem si představit, jak zajímavá tahle netradiční road trip se zubrem a veverkou v hlavní roli bude.
Seznam se s dvěma kamarády z Bělověžského pralesa – zubrem Kubou a veverkou Ulou. Právě dostali tajemný dopis z Ameriky a spolu se světáckým holubem Emilem vyrážejí na velkou výpravu do divoké přírody. Procestují osm výjimečných národních parků v nejrůznějších koutech naší planety: od amerického Yellowstonského národního parku přes národní park Severovýchodní Grónsko až po indonéské Komodo.
Mizielińští jsou zkrátka mistři v předávání znalostí atraktivním způsobem. Tentokrát si s kvanty informací o divoké přírodě poradili třeba pomocí vtipného komiksu − osobně nemám mluvící zvířata s lidskými vlastnostmi moc ráda, ale tady to funguje, a jak jsme doma ověřili, je to přesně jeden z důvodů, proč kniha děti tak baví.
Komiks je přitom jen jeden z žánrů, které se v knize objeví, jsou tu i celostránkové ilustrace z národních parků nebo výtvarně skvělá a pokaždé jiná vysvětlení různých přírodních jevů. Ať už jde o polární den a noc, působení ledovců nebo způsoby, jimiž zvířata zvládají pekelná horka i mrazivou zimu.
Kniha přitom úctyhodnou spoustu informací přináší způsobem, který zjevně uspokojí i dnešní generaci dětí, které jsou zvyklé hltat svět z videí.
Aleksandra a Daniel Mizielińští (1982) jsou polští grafici, ilustrátoři a designéři, nositelé řady ocenění. Jejich netradiční atlas Mapy se stal celosvětovým fenoménem − mimochodem, v českém vydání je několik zemí jiných než v anglickém. Úžasná je také jejich další kniha Pod zemí, pod vodou, kterou česky rovněž vydal Host.