Maminka.czVánoce 2020

Cesta do divočiny, jakou vaše děti ještě nezažily. A vy s nimi!

Radka Wallerová 12.  11.  2020
Brněnský Host pokračuje ve vydávání úžasných velkoformátových knih pro děti, které díky spoustě propracovaných ilustrací a rafinovaně podaných faktů děti − a přiznejme si to, i rodiče − ledacos naučí. Tomu říkáme moderní encyklopedie!

Můj devítiletý syn je velkým milovníkem zvířat a přírody všeobecně, takže knížek s touhle tematikou máme doma skutečně hodně. Spoustu si toho z nich pamatuj, a tak není snadné ho nějakou další knihou o přírodě zaujmout. Nebo dokonce nadchnout. 

Cesta do divočiny polských autorů Aleksandry a Daniela Mizielińských to dokázala. Právě o ní chystá prezentaci pro svoje spolužáky a čas od času mi vypráví o něčem, co se z ní dozvěděl. Věděli jste třeba, že před lety v Yellowstonském národním parku úmyslně vyhubili vlky a kvůli tomu odtamtud úplně zmizeli bobři a vůbec se celý ekosystém začal rozpadat? 

Knížky pro děti: Sopky, strašidla v metru a muzeum plné neskutečných hub

Tohle je jedna z ukázek toho, proč knížka přijde skvělá i mně. Je to něco úplně jiného než wikipedie doplněná obrázky, což je častým nešvarem některých i na pohled pěkných dětských knih. Tady se pracuje s přesahy, vysvětlováním a souvislostmi přesně tak, jak to má být. 

Hodně netradiční road trip

Cesta do divočiny trochu mate názvem. Ve skutečnosti je to cesta po osmi národních parcích, po nichž tři hrdiny z Bělověžského pralesa na polsko-běloruském pomezí doprovázejí místní zvířecí obyvatelé. Přiznávám, neuměla jsem si představit, jak zajímavá tahle netradiční road trip se zubrem a veverkou v hlavní roli bude. 

O ČEM KNIHA JE? 

Seznam se s dvěma kamarády z Bělověžského pralesa – zubrem Kubou a veverkou Ulou. Právě dostali tajemný dopis z Ameriky a spolu se světáckým holubem Emilem vyrážejí na velkou výpravu do divoké přírody.
Procestují osm výjimečných národních parků v nejrůznějších koutech naší planety: od amerického Yellowstonského národního parku přes národní park Severovýchodní Grónsko až po indonéské Komodo.

Mizielińští jsou zkrátka mistři v předávání znalostí atraktivním způsobem. Tentokrát si s kvanty informací o divoké přírodě poradili třeba pomocí vtipného komiksu − osobně nemám mluvící zvířata s lidskými vlastnostmi moc ráda, ale tady to funguje, a jak jsme doma ověřili, je to přesně jeden z důvodů, proč kniha děti tak baví. 

Říkadla a říkanky: Proč je děti potřebují a jak jim škodí, když je neznají?

Komiks je přitom jen jeden z žánrů, které se v knize objeví, jsou tu i celostránkové ilustrace z národních parků nebo výtvarně skvělá a pokaždé jiná vysvětlení různých přírodních jevů. Ať už jde o polární den a noc, působení ledovců nebo způsoby, jimiž zvířata zvládají pekelná horka i mrazivou zimu. 

Kniha přitom úctyhodnou spoustu informací přináší způsobem, který zjevně uspokojí i dnešní generaci dětí, které jsou zvyklé hltat svět z videí. 

Aleksandra a Daniel Mizielińští (1982) jsou polští grafici, ilustrátoři a designéři, nositelé řady ocenění. Jejich netradiční atlas Mapy  se stal celosvětovým fenoménem  mimochodem, v českém vydání je několik zemí jiných než v anglickém. Úžasná je také jejich další kniha Pod zemí, pod vodou, kterou česky rovněž vydal Host. 

Máte co číst? Vyšla nádherná Archistorie, Dan Brown pro děti a příběh autisty Matěje
Proč číst dětem pohádky? Budou kreativnější, citově vyrovnanější a budou se lépe učit!
Témata: Naše tipy, Vánoce, Tipy redakce, Tipy na dárky, Vánoce 2020, Knihy pro děti, Nákupní tipy, Knihy, Divočina, Veverka, Amerika, Ula, Vysvětlování, Příroda, Encyklopedie, Zvíře, Ilustrace, Národní park, Wikipedia, Pod zemí, Host, Roa, Kniha, Bobr
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: 40 nápadů na dokonalé jedlé dárky, které potěší úplně každého
Procházková Simona
Tipy na dárky
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Jaké to je pořídit si dítě ve 20 a ve 40? Rozdíly, které mě překvapily
Wallerová Radka
Rodičovství
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod