Maminka.czVánoce 2020

Cesta do divočiny, jakou vaše děti ještě nezažily. A vy s nimi!

Radka Wallerová 12.  11.  2020
Brněnský Host pokračuje ve vydávání úžasných velkoformátových knih pro děti, které díky spoustě propracovaných ilustrací a rafinovaně podaných faktů děti − a přiznejme si to, i rodiče − ledacos naučí. Tomu říkáme moderní encyklopedie!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Můj devítiletý syn je velkým milovníkem zvířat a přírody všeobecně, takže knížek s touhle tematikou máme doma skutečně hodně. Spoustu si toho z nich pamatuj, a tak není snadné ho nějakou další knihou o přírodě zaujmout. Nebo dokonce nadchnout. 

Cesta do divočiny polských autorů Aleksandry a Daniela Mizielińských to dokázala. Právě o ní chystá prezentaci pro svoje spolužáky a čas od času mi vypráví o něčem, co se z ní dozvěděl. Věděli jste třeba, že před lety v Yellowstonském národním parku úmyslně vyhubili vlky a kvůli tomu odtamtud úplně zmizeli bobři a vůbec se celý ekosystém začal rozpadat? 

Knížky pro děti: Sopky, strašidla v metru a muzeum plné neskutečných hub

Tohle je jedna z ukázek toho, proč knížka přijde skvělá i mně. Je to něco úplně jiného než wikipedie doplněná obrázky, což je častým nešvarem některých i na pohled pěkných dětských knih. Tady se pracuje s přesahy, vysvětlováním a souvislostmi přesně tak, jak to má být. 

Hodně netradiční road trip

Cesta do divočiny trochu mate názvem. Ve skutečnosti je to cesta po osmi národních parcích, po nichž tři hrdiny z Bělověžského pralesa na polsko-běloruském pomezí doprovázejí místní zvířecí obyvatelé. Přiznávám, neuměla jsem si představit, jak zajímavá tahle netradiční road trip se zubrem a veverkou v hlavní roli bude. 

O ČEM KNIHA JE? 

Seznam se s dvěma kamarády z Bělověžského pralesa – zubrem Kubou a veverkou Ulou. Právě dostali tajemný dopis z Ameriky a spolu se světáckým holubem Emilem vyrážejí na velkou výpravu do divoké přírody.
Procestují osm výjimečných národních parků v nejrůznějších koutech naší planety: od amerického Yellowstonského národního parku přes národní park Severovýchodní Grónsko až po indonéské Komodo.

Mizielińští jsou zkrátka mistři v předávání znalostí atraktivním způsobem. Tentokrát si s kvanty informací o divoké přírodě poradili třeba pomocí vtipného komiksu − osobně nemám mluvící zvířata s lidskými vlastnostmi moc ráda, ale tady to funguje, a jak jsme doma ověřili, je to přesně jeden z důvodů, proč kniha děti tak baví. 

Říkadla a říkanky: Proč je děti potřebují a jak jim škodí, když je neznají?

Komiks je přitom jen jeden z žánrů, které se v knize objeví, jsou tu i celostránkové ilustrace z národních parků nebo výtvarně skvělá a pokaždé jiná vysvětlení různých přírodních jevů. Ať už jde o polární den a noc, působení ledovců nebo způsoby, jimiž zvířata zvládají pekelná horka i mrazivou zimu. 

Kniha přitom úctyhodnou spoustu informací přináší způsobem, který zjevně uspokojí i dnešní generaci dětí, které jsou zvyklé hltat svět z videí. 

Aleksandra a Daniel Mizielińští (1982) jsou polští grafici, ilustrátoři a designéři, nositelé řady ocenění. Jejich netradiční atlas Mapy  se stal celosvětovým fenoménem  mimochodem, v českém vydání je několik zemí jiných než v anglickém. Úžasná je také jejich další kniha Pod zemí, pod vodou, kterou česky rovněž vydal Host. 

Máte co číst? Vyšla nádherná Archistorie, Dan Brown pro děti a příběh autisty Matěje
Proč číst dětem pohádky? Budou kreativnější, citově vyrovnanější a budou se lépe učit!
Témata: Naše tipy, Vánoce, Tipy na dárky, Knihy, Knihy pro děti, Nákupní tipy, Tipy redakce, Vánoce 2020, Amerika, Ula, Národní park, Encyklopedie, Vysvětlování, Host, Divočina, Zvíře, Wikipedia, Příroda, Roa, Veverka, Pod zemí, Bobr, Ilustrace, Kniha, Knihy na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Bít, či nebít? Které celebrity jsou striktně proti fyzickým trestům a které "pár na holou" vůbec neřeší?
Mrázková Dita
Slavní rodiče
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Jak se rodí v Česku? Více ambulantních i vyvolávaných porodů, různé polohy u tlačení a méně přípravy
Víchová Tereza
Průvodce porodnicemi
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky