Maminka.czBatole

Cesta k sametovému zadečku bez opruzenin a ekzému

, Časopis Maminka
28. 8. 2012
Cesta k sametovému zadečku bez opruzenin a ekzému
Drtivá většina opruzenin postihuje nejmenší děti v létě. Je to logické – vlivem horkého počasí se v plence rychleji množí bakterie, které pak napadají citlivou pokožku. Co s tím?

Nejčastěji se objevují u dětí mezi devátým a dvanáctým měsícem roku, kdy si jimi alespoň jednou projde až polovina kojenců.
Opruzenina je lidový název pro některou z dermatitid.
Může jít o intertrigo, plenkovou dermatitidu, případně některé projevy atopického či kojeneckého ekzému. Intertrigo je spojeno spíše s mechanickým podrážděním pokožky, především v jejích záhybech.

U kojenců je tak agresivními látkami z moči a stolice, ale i potu podrážděna kůže zejména v nepřístupných místech kolem genitálií, u buclatějších miminek také v záhybech na stehnech, předloktí a na krčku. Intertrigo poznáte na první pohled – kůže je červená, může i mokvat – a někdy i na první poslech: děťátko je nejprve nespokojené a kňourá, později bolestivě pláče. Tato forma dermatitidy nesvědí, proto si ji děti obvykle neškrábou, postižené oblasti je spíše bolí. Plenková dermatitida se, jak je z názvu patrné, soustředí do oblasti, která je většinu dne kryta plenkami, ať už papírovými, nebo látkovými.

Opět zde působí moč a stolice, které naruší ochranný film na pokožce a poskytnou tak prostor bakteriím a plísním. Většinou ji poznáte podle drobných pupínků, které se slévají ve velké červené skvrny. Ani tato vyrážka nesvědí, ale spíše pálí a bolí. Na rozdíl od opruzenin projevy atopického ekzému velmi urputně svědí, takže pokud se vaše dítko snaží škrábat nebo sebou půlku noci hází a mele, je namístě návštěva pediatra a následně kožního lékaře, aby diagnózu potvrdil a určil i léčbu. Projevy ekzému se kromě plenkové oblasti často ukazují také v obličeji, v loketních a podkolenních jamkách a na dalších částech těla

. Protože svědění je opravdu velmi nepříjemné, děti si postižená místa většinou rozškrábou, což je nebezpečné kvůli riziku zavlečení infekce. Existuje ještě jedna forma alergického projevu, kterou je kontaktní ekzém: tím pokožka citlivých dětí reaguje na některý z alergenů, nejčastěji jde o prací prášky či dětskou kosmetiku, případně o některou z látek obsažených v papírových plenkách. Poznáte jej podle toho, že se vyskytne jen tam, kde alergen působil, a nerozšíří se dál.

Kdo maže, ten jede

Pokud víme, čím je opruzená prdelka našeho děťátka způsobena, můžeme se podle toho zařídit. Pojďme nejprve ke klasickým opruzeninám. Zde je pomoc jednoduchá a většinou velmi účinná: co to jen jde, nechávejte miminko rozbalené. Přístup vzduchu pomáhá a opruzeniny rychle mizí. Jestliže je tedy teplo, položte dítě na deku nebo do kočárku na nepropustnou podložku a plenku mu vůbec nedávejte.

Nezapomeňte ale na to, že kojenci nesmějí na přímé slunce a i ve stínu by měli být ošetřeni ochranným krémem proti slunečnímu záření. Jinak byste sice mohli vyléčit opruzeniny, ale místo nich „dopřát“ ratolesti spáleniny. V situacích, kdy děťátko bez plenky být prostě nemůže, nebo v chladnějších letních dnech přicházejí na řadu ochranné krémy, které je dobré do plenek používat i jako prevenci. Maminkami zřejmě nejvyužívanější je Bepanthen. Je účinný nejen jako prevence, ale i jako první pomoc při již vzniklých opruzeninách. Jeho výhodou je, že je primárně určen kojencům, takže neobsahuje konzervační přísady, barviva, dezinfekční látky ani parfém.

V době klidu používejte mast při každém přebalení v tenoučké vrstvě, v případě akutních problémů můžete aplikovat silnější vrstvu. Oblíbená je také mast Rybilka nebo speciální rybí mast, kterou míchají na přání ve většině lékáren. Na trhu je ale výrobků řada, proto si při výběru všímejte, zda je mast určena speciálně kojencům. Určitě by prostředek proti opruzeninám neměl být parfémovaný – parfémy způsobují velké množství alergických reakcí u nejmenších dětí. Odmítnout byste měli také výrobek s konzervačními látkami, v dnešní době už konzervanty v kosmetice pro nejmenší děti skutečně nemají co dělat. Výhodou je naopak panthenol či vitamin E.

V podstatě se dá říci, že čím méně složek mast má, tím lépe. A hledejte také poznámku o klinicky ověřeném účinku. Naše maminky a babičky sice ve velkém používaly zásyp, o němž se tvrdilo, že vlhkost vysuší, dnes už jej ale dermatologové spíše nedoporučují. Většinou se z něj v záhybech kůže vytvořily žmolky, které dřely, a navíc se stávaly živnou půdou bakterií. Maminky se v diskusi na www.maminka.cz shodly, že nejlepší zkušenosti mají s Bepanthenem a Rybilkou, doporučován byl také olej Weleda. Máte-li chuť, připojte i svoji zkušenost.

Co ještě pomáhá

Vyzkoušet můžete také různé bylinkové koupele, třeba do dětského bazénku. Ideální je řepík. Vyhněte se heřmánku, který je silným alergenem. Kromě kosmetické péče při opruzeninách a v horkých dnech zvyšte frekvenci přebalování, používejte pouze výrobky určené přímo pro nejmenší děti (týká se to zejména pracích prášků a dětské kosmetiky) a po koupání nechte dětský zadeček dokonale oschnout, teprve pak jej namažte a zabalte. Pokud kojíte, vyplatí se vynechat agresivní potraviny, které způsobují výraznou kyselost moči, platí to především o velmi kyselém ovoci a pálivých potravinách.

Totéž se samozřejmě týká kojeneckých příkrmů. Jestliže bude mít miminko agresivní moč, nejenže to může přispět ke vzniku opruzenin, ale je-li už opruzené, bude ho to při močení štípat a pálit ještě víc. Někdy bývá příčinou podráždění kůže paradoxně příliš velká čistota. Je samozřejmě velmi důležité, aby děťátko nebylo ve špíně, což se zejména týká zbytků stolice, na druhou stranu opravdu není potřeba mýt každý den dítě mýdlem. To si můžete s klidným svědomím schovat na dobu, kdy se vaše zlatíčko bude hrabat v písku a hlíně, případně jej použít jen na pokakaný zadeček. Miminko stačí důkladně omýt teplou vodou, a už vůbec mu nemusíte mýt vlásky šamponem.

Úplně zbytečné jsou také pěny do koupele. Navíc opravdu není nutné koupat dítě každý den, i když některé rodiny používají večerní koupel jako zklidňující rituál před spaním. Voda v našich vodovodech je chlorovaná, což u citlivých jedinců může vést k podráždění. Myslete také na to, že v hlubokém kočárku může být vlivem slunečního svitu a bezvětří během pár chvil obrovské horko. Kojenci mají velmi omezenou termoregulaci, takže se začnou rychle potit. Pokud víte, že budete mít letní miminko, kupte kočárek s odepínatelnou nebo větratelnou boudičkou, případně vrchní část kočárku úplně sklopte a stín dítěti zajistěte slunečníkem.

Na zahradu můžete umístit také plážový stan, kterému jedna strana chybí, takže stíní, ale miminko se v něm nepřehřeje. Dobrou volbou v prevenci opruzenin je používání výhradně bavlněného oblečení, které dokáže dobře sát pot a odvádět vlhkost. K dostání jsou i oblečky z biobavlny. Pomáhá také dostatek tekutin – čím víc toho vaše miminko vypije, tím řidší, a tedy i méně agresivní bude jeho moč. Dlouhé diskuse se v souvislosti s opruzeninami vedou o tom, zda je lepší používat bavlněné, nebo papírové plenky. Faktem je, že děti se oprudí v obou typech. Papírové plenky mají tu výhodu, že dokážou pohltit opravdu hodně vody, na druhou stranu se stolicí si neporadí. Látkové pleny pocit sucha neposkytují, což se ale v některých situacích může ukázat jako výhoda – na počurané dítě v látkové pleně asi nezapomenete, protože vám pravděpodobně dá najevo, že se mu pobyt v ní nelíbí.

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Děti, Časopis Maminka, Batole, Nejlepší zkušenost, Akutní problém, Kojenecký příkrm, Konzervační látka, Přímé slunce, Bavlněné oblečení, Rybilka, Dětský zadeček, Cesta, Večerní koupel, Bepanthen, Plenková dermatitida, Ochranný krém, Dvanáctý měsíc, Ekzém, Podkolenní jamka

Mohlo by vás zajímat
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková
Marie Doležalová: Po porodu jsme všechny tlusté. Kašleme na ostatní
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Meghan a Harry pokřtili syna Archieho. Chyběla královna a obřad byl soukromý
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Kdyby chlapi chodili k porodům, nebyly by války, říká zpěvák Roman Tomeš
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat

Horoskopy

Blíženci Aspoň v neděli hoďte starosti za hlavu a oddejte se zábavě se sousedy. Ne všichni jsou špatní. Sblížíte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Luděk, Luďka, Ludiše

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu