Maminka.czRodina

Cestou necestou

redakce 8.  9.  2009
Cestou necestou
O prázdninách jsme nezaháleli a rozhodli jsme se pro vás otestovat pět rodinných aut různých velikostí i cenových kategorií. Zjistili jsme, že nejdůležitější není barva ani síla motoru, ale především bezpečí a komfort.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Prvotřídní bezpečnost

Volvo XC70 2.4D

základní cena od: 1 146 000 Kč, testovala: šéfredaktorka Markéta Behinová

Nikdy mne nenapadlo, že může být řízení zábavou a odpočinkem zároveň. Poloterénní XC70 si mne získalo po první jízdě. I když „sedmdesátka“ patří mezi dlouhá auta (délka 4,8 metru), zvykla jsem si rychle. A jen těžko si při vracení vozu odvykala. Luxusní palubní deska je typickou ukázkou jednoduchého severského designu. Sedadla Volva patří právem mezi nejpohodlnější a ergonomicky nejvychytanější na světě.

I po několika hodinách řízení jsem se cítila tak komfortně, jako kdybych seděla v pohodlném křesle. Kromě vyhřívání mají sedadla i funkci odvětrávání, což jsem v horkých dnech přivítala. Stejně tak čtyřzónovou klimatizaci s možností regulovat teplotu pro řidiče a pro cestující. Za zmínku stojí i velký zavazadlový prostor (575 litrů) s praktickou přepážkou a elektricky ovládanými dvěřmi. Volvo je králem bezpečnosti. Má celou řadu bezpečnostních systémů, které kontrolují vaši jízdu a pomáhají vám vyvarovat se nehod. Adaptivní tempomat s upozorněním na vzdálenost jsem využívala při každé jízdě. Stačilo nastavit vzdálenost mezi mnou a vozem přede mnou - v případě nebezpečí by auto zpomalilo až na rychlost 30 km/h. Výstraha při opouštení jízdního pruhu je skvělou pojistkou pro případný mikrospánek.

Nechybí ani systém BLIS, který vás blikající kontrolkou upozorní na jiná auta v mrtvém úhlu po obou stranách vozu. Mezi další ochranné prvky patří systém ochrany při bočních nárazech a proti hyperflexi krční páteře. Při bočním nárazu se nafoukne clona, která má za úkol ochránit hlavy všech cestujících na vnějších sedadlech vpředu i vzadu. Skvělý prvek pro větší bezpečí dětí. Při samotné jízdě jsem se nemusela skoro o nic starat. Díky šestistupňovému automatu Geartronic odpadla starost s řazením, a jízdu jsem si o to víc vychutnávala. Šestiválcový motor je tichý a dokáže podat výkon v podobě maximální rychlosti 205 km/h. Nová XC70 má zpevněnou bezpečnostní klec, integrované dvoustupňové polštáře pod dětskou sedačku a také zvýšenou ochranu proti krádežím. Nechybí systém ISOFIX a centrálně ovládaná dětská bezpečnostní pojistka dveří, která umožňuje zamknout zadní dveře a okna přímo ze sedadla řidiče.

 • Spotřeba (l/100 km): ve městě 9,7
 • mimo město: 5,6

* průměrná spotřeba: 7,1

Dokonalý společník

Škoda Roomster 1,4

základní cena: 299 900 Kč, testovala: zástupkyně šéfredaktorky Monika Kosová

Vozy mladoboleslavské automobilky mi byly vždy sympatické a v průběhu mého řidičského života jsem se svezla ve všech typech. O to větší radost jsem měla, když jsem mohla vyzkoušet tyrkysový Škoda Roomster, který ve všech reklamách charakterizovala tři slova: design, prostor, emoce. Tyto vlastnosti mohu jen potvrdit. Roomster je na pohled roztomilý i dynamický, na silnici perfektně sedí, a přesto je příjemně živý, uvnitř je dokonale praktický a prostorný. Díky velkým oknům ze všech stran vozu a příjemnému střešnímu oknu, které si můžete nechat udělat za příplatek, máte skoro pocit, že jedete v kabrioletu. Boční okénka jsou vpředu a vzadu nestejně velká, a poskytují tak nejen další pěkný výhled, ale i typický designový prvek Roomsteru. Stejně tak jsou v zadním prostoru příjemně velké dveře, což oceníte, až budete usazovat dítko do autosedačky.

Já jsem tuto výhodu ocenila, když jsme jeli na výlet s babičkou. Nastupovalo se jí pohodlně i díky tomu, že tato škodovka je dostatečně vysoká. Na všech sedadlech najdete prostor a komfort. Potěšil mě také jedinečný systém sedaček VarioFlex, díky kterému si můžete se zadním prostorem opravdu vyhrát, a vytvořit tak mnoho různých variant uspořádání podle aktuální potřeby. Roomster je zkrátka skvělý rodinný vůz, který v přední části perfektně splňuje požadavky řidiče a v zadní vytváří příjemný prostor pro život. Zavazadlový prostor má objem 560 až neuvěřitelných 1585 litrů, které získáte sklopením všech tří zadních sedaček. Prostor je osvětlený, doplněný bytelnými háčky na tašky a variabilním zadním platem, které můžete upevnit ve dvou výškách. Výrobci samozřejmě mysleli i na bezpečnost. V základní výbavě má Roomster dva čelní a dva boční airbagy pro řidiče a spolujezdce, při jejichž aktivaci dojde k okamžitému přerušení přívodu paliva a vypnutí elektrických okruhů.

Odemknou se dveře a zapne se vnitřní i výstražné osvětlení vozu. Pro bezpečnou jízdu nejmenších pasažérů je auto vybaveno úchyty ISOFIX a upevňovacím systémem Top Tether, který omezuje pohyb autosedačky při nárazu. V noci jsem ocenila světla s natáčením, která perfektně osvětlovala vozovku do zatáčky. A co mě na Škoda Roomster nejvíc překvapilo? Klakson. Nejsem typ řidiče, který by troubil na každém metru, někdy však můžete včasným zmáčknutím klaksonu zachránit život. Když jsem rozčileně zatroubila na agresivního řidiče, zvuk připomínal hudební hračku. Ovšem i to patří k originálnímu a hravému stylu tohoto emocemi nabitého vozu.

 • Spotřeba (l/100 km): ve městě 8,9
 • mimo město: 5,6
 • průměrná spotřeba: 6,8

Bezpečná přitažlivost

Volvo XC60 T6

základní cena od: 1 089 000 Kč, testovala: group manažerka Monika Kociánová

První myšlenka, která mě napadla, když jsem se poprvé projela novým pětimístným crossoverem Volvo XC60 byla: Miluji ho! Nadšení se mnou sdílel i manžel a tříletá dcerka, která si připadala jako princezna v kočáře. Ovšem v tomto případě burácelo pod kapotou neuvěřitelných dvě stě osmdesát pět koní. Očaroval nás nejen svou silou a bezchybným designem, ale především bezpečností. Volvo XC60 má šest airbagů, ABS stabilizaci, ochranu páteře při nárazu zezadu anebo třeba jedinečný systém automatického dobržďování v městském provozu City Safety. Je to speciální systém, který pomocí čidel, senzorů a digitální kamery monitoruje prostor před vozidlem. Výstražným červeným světlem upozorní řidiče na nedodržení bezpečné vzdálenosti od vozidla před ním. Navíc, pokud zjistí nějakou překážku, okamžitě zabrzdí.

Představitelé švédské automobilky Volvo směle prohlašují, že model XC60 je nejbezpečnější auto na trhu. Toto tvrzení jen potvrzují další vychytávky, například systém proti mrtvému úhlu (BLIS). Auto je natolik chytré, že vás upozorní, když vybočíte z jízdního pruhu. Při jízdě totiž neustále vyhodnocuje, kudy a jak jedete, a díky pohonu 4 x 4 dokonale sedí na silnici. Nabyla jsem dojmu, že třílitrový šestiválec v automatu byl vyroben speciálně pro ženy. Komfort je totiž pro tento kočár synonymem. Nemusíte v kabelce hledat klíčky, Volvo XC60 vás pozná a pustí dovnitř, což jsem v dešti velmi přivítala. Co jsem ocenila nejvíc, je vestavěný displej, na který se vám při zařazení zpátečky zobrazí reálný prostor za vozidlem. Podle pozice volantu se vám na displeji vyznačí dráha vozidla a bezpečná vzdálenost od všech objektů. Fakt, že se v tomto kočáře sedí jako v lóži, ani nemusím zmiňovat. Byla to zkrátka láska na první pohled.

 • Spotřeba (l/100 km): ve městě 17,3
 • mimo město: 8,5
 • průměrná spotřeba: 12,9

Prostor pro celou rodinu

SEAT Altea XL 1,9 TDI

základní cena od: 499 900 Kč, testovala: redaktorka Ivana Ašenbrenerová

Vyzkoušet si jízdu SEATEM Altea XL jsem neváhala ani chvilku, SEAT jsem totiž nikdy předtím neřídila. Na první pohled mne zaujal zajímavý tvar karoserie, prostorná kabina a velký zavazadlový prostor. Vyrazili jsme se šedou metalickou Alteou XL na rodinný výlet. Při jízdě jsem se cítila bezpečně a stabilně, spolehlivý, silný dieselový motor 1,9 TDI umožňoval i svižnější jízdu (max. rychlost vozu je 183 km/h). Auto perfektně sedělo na vozovce, o větší pocit bezpečí se postará i šest airbagů, které jsou ve standardní výbavě vozu. Altea XL byla právem oceněna za své jízdní vlastnosti bezpečnostním hodnocením Euro NCAP v crash testu.

Zadní náprava typu Multilink je společně s dynamicky laděným podvozkem Agile chassis zárukou přesné a rychlé odezvy řízení. Elektromechanický posilovač řízení zajišťuje co největší kontrolu nad vozem, nechybí ABS nebo elektronický stabilizační systém ESP, který koriguje rychlost otáčení kol, pokud nejsou v záběru. Z nejrůznějších vychytávek musím zmínit dešťový senzor, který zapne stěrače podle vašich potřeb, nebo přední a zadní parkovací senzory, které jsou umístěné v náraznících. Altea XL je o necelých 19 centimetrů delší než Altea. Nemusíte mít tedy obavy, že byste se do vozu nevešli s dětmi, zavazadly a veškerými nezbytnosti pro víkendový výlet. Zavazadlový prostor obsáhne neuvěřitelných 532 litrů, při sklopení sedaček až 1604 litrů. Moji synové s oblibou využívali odkládací stolek, který je podobně jako v letadle na zadní straně předního sedadla. Navíc zadní opěradla jsou nastavitelná a umožňují dětem lehnout si a odpočívat, pokud jsou unavené. Altea XL zkrátka myslí na děti, což dokazuje i oblíbený systém ISOFIX pro pevné a bezpečné uchycení až dvou dětských autosedaček.

 • Spotřeba (l/100 km): ve městě 6,9
 • mimo město: 4,5
 • průměrná spotřeba:5,4

Auto, které šetří ovzduší

Mercedes B 180 NGT

základní cena od: 770 000 Kč, testovala: redaktorka Dita Černá

Mercedesy se mi líbily odjakživa. Nešlo ani o žádný konkrétní typ či řadu, už jen název mi přišel honosný a dýchal na mě luxusem. Proto, když jsem dostala možnost otestovat právě tuto značku, jsem byla mile potěšena. Čekalo na mě hned několik překvapení. Tak zaprvé: Mercedes B 180 NGT umí sám parkovat! Nechtěla jsem tomu věřit. To mu pošeptám zaklínadlo a auto se samo rozjede a pak se samo zaparkuje? V podstatě tomu tak skutečně je. Stačí totiž přijet k místu, kde chcete auto zaparkovat, jediným zmáčknutím navolit autoparkování, zařadit zpátečku a pak už dát klidně ruce za hlavu -auto skutečně zcela samo s naprostou přesností zaparkuje nejdříve zadními koly a po zařazení jedničky koly předními.

Byť nepatřím mezi ženy, kterým dělá parkování obtíže, tuto „službu“ jsem ocenila především v centru města, kde bývá problém zaparkovat a hlavně se vměstnat na těsné místo mezi dvěma vozy. Další třešinkou bylo automatické spuštění stěračů při kontaktu vody s předním sklem. Po pravdě - když mě na cestě zastihl prudký déšť a stěrače se rychle daly do provozu, byla jsem dost překvapená, ale pak už jsem se ručním zapnutím stěračů nemusela zabývat. „Budíky“ v retro stylu a jednoduchý design celého vnitřku, „nepřeplácaná“ palubní deska mi hned padly do oka. Součástí auta při převzetí byla i dětská autosedačka Mercedes Benz se systémem ISOFIX. Přestože děti zatím nemám, líbila se mi stabilita a připevnění k samotné konstrukci, tudíž záruka bezpečnosti. Pohodlné posezeníčko v autosedačce tak otestovala má čtyřletá neteř.

Na testovací jízdu jsme s přítelem vzali i naši labradorku Amálku, která jízdu v autě zbožňuje a která určitě ocenila královský prostor v kufru, což je další výhoda, kterou se toto krásné a elegantní auto může pochlubit. Další vymožeností je možnost tankovat jak benzin, tak i zemní plyn. Máte tak k dispozici dvě nádrže a libovolně si můžete zvolit, na jaký pohon právě vyrazíte na cestu. A co především: Mercedes B 180 NGT mi padl hned „do ruky“, v podstatě jsem si na něj nemusela zvykat, a to jsem jako aktivní řidička ocenila nejvíc.

 • Spotřeba (l/100 km):
 • průměrná spotřeba/benzin: 7,6
 • průměrná spotřeba/plyn: 5,1
Témata: Časopis Maminka, Rodina, Mercedes, Top Tether, GEA, Víkendový výlet, Tříletá dcerka, Markéta Behinová, První myšlenka, Škodovka, Ivana Ašenbrenerová, Sedmdesátka, Rodinný výlet, Řidička, Dětská autosedačka, Bezpečnostní pojistka, Jízdní vlastnost, Boční náraz, Volvo, Čest, Bezpečná vzdálenost, Diesel
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Maminka roku 2022: Partner neunesl vrozenou vývojovou vadu dcery. Já za nás bojuju, jak nejvíc umím, říká semifinalistka Iva
redakce
Maminka roku 2022
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec