Maminka.czCestování

Cestování s dětmi letadlem nemusí být stres. Co je dobré předem vědět?

Jste nadšení cestovatelé a obáváte se, že s dětmi budete muset svému velkému koníčku dát na dlouho sbohem – třeba kvůli obávám z cest letadlem? Zkuste osvědčené tipy, díky kterým můžete let s malými pasažéry prožít v klidu a bez stresu.

Samozřejmě, že plánování cest je bez dětí mnohem jednodušší. Stačí najít inspiraci na Instagramu, zapíchnout prst do mapy nebo projet nabídky lastminute a je to. S rodinou je to trochu komplikovanější a často bývá sen o dovolené na pláži hozen přes palubu dřív, než by vůbec mohl začít. Přitom bývají obavy mnohdy úplně zbytečné. Stačí najít leteckou společnost, která s dětmi jako s cestovateli počítá, a vše si dobře zorganizovat.

Vše, co jste chtěli vědět o cestování letadlem s dětmi

Kromě výběru vhodné destinace je proto stěžejní i volba letecké společnosti. Dny, kdy každá z nich nabízela pro děti letenku zdarma, už jsou pryč. Slevy se stále snižují a za rezervaci konkrétního sedadla se platí. Pokud chcete pro dítě vlastní sedadlo nebo je mu více než dva roky, musíte za něj zaplatit. Každý přepravce účtuje jinou cenu, někteří poskytují slevu třeba dvacet procent.

Pozor také na to, co je v ceně letenky a kolik zavazadel, případně jak těžkých si smíte vzít s sebou. Někteří nízkonákladoví přepravci omezují povolená příruční zavazadla na minimum, prostor mezi sedadly bývá stísněný a poskytované služby často skromné. To je při cestování s dětmi dobré zvážit.

Co dělat s dětmi na letišti?

Letiště je pro děti nesmírně zajímavé místo a rozhodně bychom jim tam před letem měli dopřát dostatek pohybu, jak velí jejich přirozenost, a zabránit nudě. Můžeme s nimi sledovat přistávající i vzlétající letadla, projít obchody nebo si koupit něco drobného na zub. Řada letišť má už dnes i dětské koutky nebo dokonce hřiště. Vyplatí se prostudovat weby letišť, služby pro rodiče s dětmi tam bývají přehledně popsané.

Při nástupu do letadla mívají rodiny s dětmi obvykle přednost. Stojí za to být u boardingu včas, máte tak možnost uložit si příruční zavazadla tam, kde je budete mít nejblíže.

Máte-li to na letiště blízko, můžete zvážit i službu odbavení zavazadel den předem. V samotný den odletu pak cestujete už pouze s příručními zavazadly a nemusíte s dětmi čekat ve frontě na odbavení kufrů.

Zjistěte si také, jak letecká společnost řeší přepravu kočárků. U některých je to zavazadlo určené k odbavení, jiné respektují, že dítě máte v kočárku až do samotného nástupu do letadla, tam jej odevzdáte personálu a po přistání dostanete opět hned po vystoupení.

Co nezapomenout na cestu s dětmi?

Mezi základní výbavu při cestě letadlem patří určitě deka (kvůli chladnému vzduchu z klimatizace), tlusté ponožky, oblíbený plyšák, plenky, ubrousky, náhradní oblečení, plastové sáčky na použité plenky nebo ušpiněný oděv, dudlík, láhev s pitím, malé hračky, chrastítka či stolní hry.

A co je podstatné – dětskou stravu si na rozdíl od jiných potravin smíte do letadla přinést. Tato výjimka platí pro mateřské mléko, sušené mléko, sterilizovanou vodu v kojenecké láhvi a dětské kaše a příkrmy.

A jak je to se spaním?

Rodiče obvykle vítají, když let připadne na noc, protože věří, že děti jej pak prospí. Místo toho mohou být překvapení, protože vzrušující zážitek, jakým létání bezesporu je, probere i ty největší ospalce. Ti pak ze samého nadšení ne a ne usnout.

V takovém případě je nejlepší neřešit obvyklé denní rituály a rutinu a dělat to, co je potřeba. Vzít dítě na klín, mazlit se, zpívat ukolébavku tak dlouho, jak je potřeba. Není nutné se obávat, že dítě by pak podobné věci vyžadovalo i při usínání doma. Je si vědomo, že se jedná o zvláštní situaci. Nezapomeňte na oblíbeného plyšáka!

Včasná rezervace letu se vyplatí

Čím dříve si letenky koupíte, tím více výhod můžete získat – například možnost volby sedadla. Mezi rodiči jsou populární zejména místa v první řadě, kde je přece jen více prostoru, a při středních a dlouhých letech umožňují přepravci použít malá mobilní lůžka pro miminka, takzvané Bassinety. Většinou jde ale pouze o jeden nebo dva.

Jak vybavit lékárničku při cestování s dětmi?

Co dělat, když dítě pláče, protože ho bolí uši?

Přetlak v uších při vzletu nebo přistávání letadla bývá pro děti velmi nepříjemný. Pomáhá všechno, co tlak sníží. A o to se dokáže postarat dudlík, kojení, změna polohy, žvýkačky nebo gumoví medvídci (podle věku dítěte). Pokud je dítě větší a dokáže následovat vaše pokyny, můžete zkusit tzv. Valsalva manévr. Dítě si ucpe nos, nechá zavřená ústa a přitom vydechuje.

Pomůže také zívání, které otevírá Eustachovu trubici a pomáhá vyrovnat tlak ve vnitřním uchu. V letadle vám i vašim dětem mohou pomoci speciální špunty do uší, které změny tlaku vzduchu pomáhají regulovat. Prodávají se pod názvem Flitema a vyrábějí se také v dětské velikosti.

Kde miminko během letu přebalit

Na cestování s nejmenšími dětmi myslí i v letadle, proto nemusíte mít obavy, že byste neměli kde miminko přebalit. Sklápěcí přebalovací pult najdete na toaletách.

Na palubu s kočárkem?

Častou otázkou při cestování letadlem s dětmi je, zda si můžete s sebou vzít kočárek až do prostoru gatu. Ano, můžete, kočárek potom jednoduše odevzdáte až při nástupu do letadla, kde ho letušky uloží do zavazadlového prostoru, a jakmile přistanete, budete ho mít k dispozici.

Některé aerolinky mají v ceně přepravení autosedačky. Za přepravu kočárku se běžně neplatí nic. U chodících a lezoucích dětí doporučujeme je před letem nechat volně se pohybovat, aby se "vyřádily" a pak cestu zvládly jednodušeji.

10 tipů jak zvládnout let s dítětem

Vlastní autosedačka na let – jedině s certifikací

Podmínky cestování s malými dětmi se mohou lišit v závislosti na letecké společnosti, proto je dobré se o všem informovat ještě před odletem. Děti do 2 let mohou cestovat na klíně dospělých nebo na vlastním sedadle. Dítě na klíně většinou cestuje zdarma. V případě vzletu nebo přistání, případně ve chvíli, kdy svítí nápis "Připoutejte se", musí dítě bezpodmínečně sedět u vás na klíně a musí být připoutáno bezpečnostním pásem společně s vámi. Další možností, která je rozhodně pohodlnější (ovšem dítě musí mít vlastní sedadlo), je použití autosedačky homologované pro použití v letadle.

Pro bezpečné uchycení autosedačky nesmí její spodní část přesáhnout šířku 42 cm a hloubku 41 cm.

Kočárek do letadla? Žádný problém, ale vybírejte takový, který je skladný

Jídlo pro děti

Děti na palubě dostávají stejné jídlo jako dospělí, někdy mohou mít speciální občerstvení, tzv. children meal (bývá obvyklé, že se objednává při rezervaci letenky). U menších dětí a delšího letu doporučujeme nespoléhat na jídlo, které dostanete, ale vezměte si s sebou na palubu i jídlo, na které je vaše dítě zvyklé.

 

Dělá se vašim dětem při cestování špatně? Víme, jak nevolnosti zvládnout
Co sbalit na dovolenou s dětmi? Nepodceňte přípravu a nezapomeňte doklady

 

 

Témata: Rodina a vy, Praktické rady, Instagram, Kočárek, Cestování, Dovolená s dětmi, Ověřeno rodiči, Žvýkačky, Plyšák, Máte-li, Mateřské mléko, Vesta, Kojenecká láhev, Destinace, Plánování, Kufr, Dětský koutek, Malý pasažér, Řada let, Sušené mléko, Tip, Klín, Gumový medvídek, Stolní hra, Náš
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
7 věcí, které s dětmi musíte zažít o adventu
Víchová Tereza
Advent
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Herečka Jennifer Love Hewitt je potřetí matkou! Její bříško pobavilo fanoušky i všechny na porodním sále
Formánková Simona
Instagram