Maminka.czDěti a mateřství

Cestování letadlem s kojenci

Kateřina Černá 27.  12.  2010
Uvažujete nad cestování letadlem s kojencem? Nevíte, zda je to vhodné? Zajímaly by Vás nějaké rady a tipy, jak Vámi Vašemu dítěti let usnadnit? Pak si přečtěte tento článek. S dětmi do roku pediatři nedoporučují létat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud tedy chcete s rodinou na dovolenou, je lepší zvolit bližší destinaci, kam se dostanete do dvou hodin autem. S kojenci obecně by se nemělo létat k moři. Nejen, že let není pro dítě příjemný, ale dobře na něj nepůsobí ani změna klimatu, horko, silné sluneční záření, navíc může mít potíže způsobené místní vodou. Proto Vás nejeden pediatr bude od leteckého zájezdu odrazovat, je to dovolená maximálně pro Vás, ale ne pro dítě. To raději než slunné pláže ocení svoji postýlku a denní režim, na které je zvyklé.

Samotný let snáší někteří kojenci zcela bezproblémově, pro jiné je to vcelku utrpení. Je dobré si uvědomit, jak mnohý dospělý trpí bolestmi uší způsobenými změnou tlaku. Co teprve dítě, které bolí ouška a nemá ani tušení, proč to tak je a kdy to přejde. Samotnému vzlétnutí předchází cesta na letiště a časté zdlouhavé čekání na odlet. Myslete na to, že všechny tyto změny mohou narušit denní režim dítěte, a to pak bude nevrlé bez ohledu na tlak v uších nebo turbulence.

Pokud máte tedy na výběr, doporučila bych počkat, než dítě trochu povyroste a na dovolenou jet někam blíže nebo ji odložit. Existují však případy, kdy není zbytí a s dítětem je třeba letět. Pro Vás, kterých se to týká, máme následující rady.

Zjistěte si veškeré informace ohledně přepravy dětí u společnosti, se kterou poletíte. Někdy je zde věkové omezení, ale bývá poměrně nízké, většina leteckých společností dovoluje přepravu dětí od 14 dní. Dobré je také zjistit si, zda a jak je máte informovat o tom, že s Vámi bude cestovat dítě.

Pro kojence je většinou letenka zdarma, platí se pouze letištní poplatky. Je však třeba si dopředu zjistit, jakým způsobem se děti přepravují. U některých společností lze použít vlastní autosedačku, pouze však některé její druhy a je třeba, aby bylo v letadle volné místo. Jinde jsou pro děti určena speciální polohovací lehátka, většinou v přední části letadla. U nízkonákladových letů je často jedinou možností, aby dítě sedělo matce na klíně, k čemuž je určen speciální pás.

Jak zabránit bolestem uší? Ideálním způsobem na vyrovnání tlaku je kojení. Nejen, že dítě obecně uklidňuje, ale zároveň díky polykání ulevuje dětem od v ouškách. Pokud dítě nekojíte, je dobré použít lahvičku se sunarem nebo s čajem. I malým dětem se může dělat špatně od žaludku, ovšem kinedryl a obdobná léčiva je možno užívat až od dvou let.

Čtěte také: Dobroty pro dítě, riziko pro jeho život

Proto se doporučuje buď situaci řešit homeopaticky, nebo obměnami poloh dítěte při letu.
Určitě si také ohlídejte, kolik tekutin je možno brát s sebou na palubu. Někdy se to vztahuje i na potravu pro dítě, jindy ne. Připravte se také na to, že možná budete muset před letištní ostrahou jídlo ochutnat, aby se přesvědčili, že se nejedná o těkavou látku.

Co si vzít s sebou do letadla? Dítěti oblečte několik tenkých vrstev. Bude se poměrně často měnit teplota (cesta na letiště, v letištní hale, v letadle, v cílové destinaci), tak ať můžete teplotu dítěte snadno regulovat. Je dobré počítat s tím, že v klimatizovaném letadle bývá často zima, proto je dobré vzít dítěti tenčí deku.

Určitě je také vhodné mít s sebou jeden set na převlečení, věřte, že dítě umí pročůrat plenu v ten nejméně vhodný okamžik. Mimo oblečení je dobré mít s sebou přenosnou přebalovací podložku, vlhčené ubrousky a náhradní pleny. V některých letadlech najdete na WC provizorní přebalovací pult, jinde si budete muset poradit bez něj. Pokud již dítě nekrmíte nebo ho přikrmujete, vezměte s sebou dostatek jídla i pití, dítě nejen zabaví, ale je potřeba počítat i s variantou, kdy letadlo bude mít zpoždění a jídla a potravin bude třeba více než se počítalo.

Poslední rada se týká transportu do letadla a z letadla opět k terminálu. Pokud budete mít s sebou golfky a domluvíte si to předem, pak je možné dojet s kočárkem až přímo k letadlu a následně Vám ho hned po příletu vybalí. Je to určitě praktičtější, než nést v jedné ruce dítě a v druhé příruční zavazadla přes celé letiště, obzvláště, pokud cestujete s dítětem sama.
Přeji Vám bezproblémové létání s miminky a budu ráda, když se s námi podělíte o své zážitky s cestováním s dětmi.

Čtěte také: Dobroty pro dítě, riziko pro jeho život

Témata: Děti, Čest, Část léta, Kinedryl, Bolest uší, Cestování, Volné místo, Letenka, Mnohý dospělý, Let