Maminka.czCestování

Cestování s dětmi letadlem: Jde to bez stresu. Tohle jsou naše tipy

26. 8. 2018
Cestování s dětmi letadlem: Jde to bez stresu. Tohle jsou naše tipy
Jste nadšení cestovatelé a obáváte se, že s dětmi budete muset svému velkému koníčku dát na dlouho sbohem – třeba kvůli obávám z cest letadlem? Zkuste osvědčené tipy, díky kterým můžete let s malými pasažéry prožít v klidu a bez stresu.

Samozřejmě, že plánování cest je bez dětí mnohem jednodušší. Stačí najít inspiraci na Instagramu, zapíchnout prst do mapy nebo projet nabídky lastminute a je to. S rodinou je to trochu komplikovanější a často bývá sen o dovolené na pláži hozen přes palubu dřív, než by vůbec mohl začít. Přitom bývají obavy mnohdy úplně zbytečné. Stačí najít leteckou společnost, která s dětmi jako s cestovateli počítá, a vše si dobře zorganizovat.

Vše, co jste chtěli vědět o cestování letadlem s dětmi

Kromě výběru vhodné destinace je proto stěžejní i volba letecké společnosti. Dny, kdy každá z nich nabízela pro děti letenku zdarma, už jsou pryč. Slevy se stále snižují a za rezervaci konkrétního sedadla se platí. Pokud chcete pro dítě vlastní sedadlo nebo je mu více než dva roky, musíte za něj zaplatit. Každý přepravce účtuje jinou cenu, někteří poskytují slevu třeba dvacet procent.

Pozor také na to, co je v ceně letenky a kolik zavazadel, případně jak těžkých si smíte vzít s sebou. Někteří nízkonákladoví přepravci omezují povolená příruční zavazadla na minimum, prostor mezi sedadly bývá stísněný a poskytované služby často skromné. To je při cestování s dětmi dobré zvážit.

Co dělat s dětmi na letišti?

Letiště je pro děti nesmírně zajímavé místo a rozhodně bychom jim tam před letem měli dopřát dostatek pohybu, jak velí jejich přirozenost, a zabránit nudě. Můžeme s nimi sledovat přistávající i vzlétající letadla, projít obchody nebo si koupit něco drobného na zub. Řada letišť má už dnes i dětské koutky nebo dokonce hřiště. Vyplatí se prostudovat weby letišť, služby pro rodiče s dětmi tam bývají přehledně popsané.

Při nástupu do letadla mívají rodiny s dětmi obvykle přednost. Stojí za to být u boardingu včas, máte tak možnost uložit si příruční zavazadla tam, kde je budete mít nejblíže.

Máte-li to na letiště blízko, můžete zvážit i službu odbavení zavazadel den předem. V samotný den odletu pak cestujete už pouze s příručními zavazadly a nemusíte s dětmi čekat ve frontě na odbavení kufrů.

Zjistěte si také, jak letecká společnost řeší přepravu kočárků. U některých je to zavazadlo určené k odbavení, jiné respektují, že dítě máte v kočárku až do samotného nástupu do letadla, tam jej odevzdáte personálu a po přistání dostanete opět hned po vystoupení.

Co nezapomenout na cestu s dětmi?

Mezi základní výbavu při cestě letadlem patří určitě deka (kvůli chladnému vzduchu z klimatizace), tlusté ponožky, oblíbený plyšák, plenky, ubrousky, náhradní oblečení, plastové sáčky na použité plenky nebo ušpiněný oděv, dudlík, láhev s pitím, malé hračky, chrastítka či stolní hry.

A co je podstatné – dětskou stravu si na rozdíl od jiných potravin smíte do letadla přinést. Tato výjimka platí pro mateřské mléko, sušené mléko, sterilizovanou vodu v kojenecké láhvi a dětské kaše a příkrmy.

A jak je to se spaním?

Rodiče obvykle vítají, když let připadne na noc, protože věří, že děti jej pak prospí. Místo toho mohou být překvapení, protože vzrušující zážitek, jakým létání bezesporu je, probere i ty největší ospalce. Ti pak ze samého nadšení ne a ne usnout.

V takovém případě je nejlepší neřešit obvyklé denní rituály a rutinu a dělat to, co je potřeba. Vzít dítě na klín, mazlit se, zpívat ukolébavku tak dlouho, jak je potřeba. Není nutné se obávat, že dítě by pak podobné věci vyžadovalo i při usínání doma. Je si vědomo, že se jedná o zvláštní situaci. Nezapomeňte na oblíbeného plyšáka!

Včasná rezervace letu se vyplatí

Čím dříve si letenky koupíte, tím více výhod můžete získat – například možnost volby sedadla. Mezi rodiči jsou populární zejména místa v první řadě, kde je přece jen více prostoru, a při středních a dlouhých letech umožňují přepravci použít malá mobilní lůžka pro miminka, takzvané Bassinety. Většinou jde ale pouze o jeden nebo dva.

Jak vybavit lékárničku při cestování s dětmi?

Co dělat, když dítě pláče?

Přetlak v uších při vzletu nebo přistávání letadla bývá pro děti velmi nepříjemný. Pomáhá všechno, co tlak sníží. A o to se dokáže postarat dudlík, kojení, změna polohy, žvýkačky nebo gumoví medvídci (podle věku dítěte). Pokud je dítě větší a dokáže následovat vaše pokyny, můžete zkusit tzv. Valsalva manévr. Dítě si ucpe nos, nechá zavřená ústa a přitom vydechuje.

Dělá se vašim dětem při cestování špatně? Víme, jak nevolnosti zvládnout
Co sbalit na dovolenou s dětmi? Nepodceňte přípravu a nezapomeňte doklady

 

 

Témata: Rodina a vy, Praktické rady, Dovolená s dětmi, Cestování, Ověřeno rodiči, Plánování, Letecká společnost, Kojenecká láhev, Děti, Podobná věc, Sušené mléko, Dětský koutek, Zavazadlo, Sedadlo, Náhradní oblečení, Instagram, Tip, Základní výbava, Stres, Příruční zavazadlo, Chladný vzduch, Malá hračka, Máte-li, Stolní hra, Letadlo

Mohlo by vás zajímat
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Zpověď nešťastného manžela: Žena se mnou po narození dětí nechce spát
Porod je hustej, svěřila se Aneta Krejčíková. Proč si do porodnice vzala rtěnku?

Horoskopy

Štír Poslední pracovní den tohoto týdne proběhne podle vašich přání. Situace na pracovišti je uvolněná a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Etela, Isabel

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu