Maminka.czAutosedačky

Cestování s dětmi nemusí být horor. Jak si ho usnadnit?

Aneta Mrazilová 9.  3.  2023
Dlouhé cesty autem v plné rodinné sestavě jsou strašákem mnoha rodičů s malými dětmi. Přitom s trochou přípravy může i několikahodinový výlet na prázdniny či dovolenou proběhnout bez zbytečných starostí. Co nepodcenit a kde vsadit na moderní technologie?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Před cestou

Slavná mantra „štěstí přeje připraveným“ je vaším nejlepším pomocníkem. Ještě před cestou si proto utvořte základní plán celé cestovní akce. Čeká vás mnoho hodin na silnici? Nejlepší je probudit děti brzy ráno, nechat je si odskočit a co nejrychleji vyrazit. Tím zvyšujete své šance, že se ještě v autě krásně dospí. V závislosti na délce jízdy případně zvažte cestování na noc.

Připravte si pro děti svačinku a pití tak, aby vám byly co nejsnadněji po ruce. Také si dopředu rozmyslete, kde můžete po cestě udělat krátkou přestávku, aby se děti mohly trochu protáhnout. Bezpečnostní experti ji doporučují zhruba každé dvě hodiny a pokud ji můžete udělat třeba i za cenu několikaminutové zajížďky na hřišti nebo v parku, rozhodně si ji užijete více než na benzínce u dálnice.

V první řadě bezpečnost

Je dítě správně připoutané? Je autosedačka dobře zajištěná? Nevykroutí se mi ratolest za jízdy z pásů? Klidný řidič je základním předpokladem bezpečné jízdy a přesvědčení, že je všechno v tom nejlepším pořádku, je polovinou úspěchu.

Při nákupu nové autosedačky si personálem nechte předvést její správnou instalaci. Pozorně si prostudujte návod a sami si instalaci autosedačky vyzkoušejte ve svém volném čase ještě před tím, než budete vyrážet na cesty. Řada autosedaček je v dnešní době opatřena barevnými indikátory, podle kterých lze zkontrolovat správnou instalaci. Ty nejmodernější mají dokonce praktické svítící LED senzory, které informují nejen o správné instalaci, ale i o správném zajištění dítěte. Na trhu je také řada technologických doplňků, které za jízdy kontrolují bezpečnost dítěte za vás. Například chytrá spona na bezpečnostní pásy SensorSafe od CYBEX řidiče upozorní na řadu situací, které mohou představovat bezpečnostní riziko – třeba když se dítě vykroutí z pásů nebo když mu stoupne tělesná teplota.

Kdo si hraje, nezlobí

V praxi existují pouze dva ideální stavy zaručující klid na palubě. Když dítě spí, nebo když se něčím zabaví. Každý rodič by tak vedle oblíbených hraček, obrázkových knížek či omalovánek měl mít ve svém repertoáru několik her či aktivit, ke kterým není potřeba pohyb ani žádné speciální vybavení. A samozřejmě svatou trpělivost – šance, že vás slovní fotbal, hra na abecedu nebo hledání aut žluté barvy přestane bavit dřív, než vaše děti, je poměrně vysoká, i to je však součástí společného dobrodružství, na které pak bude celá rodina dlouho vzpomínat. Ale nebojte, když selže veškerá kreativita, za pohádku na tabletu vám nikdo hlavu neutrhne.

Témata: Praktické rady, Cestování, Bezpečnost dítěte, auto, Autosedačky, horor, Cestování s dětmi, Zbytečná starost, Moderní technologie, Autosedačka, Děti, Instalace, Strašák, Jízda, Výlet, Autosedačky na Heureka.cz