Maminka.czPraktické rady

Cestovní pojištění jako nutnost?

Romana Rybová 16.  7.  2016
Čas letních dovolených je tady a spousta z nás se chystá vydat za hranice. Odevšad se na nás valí informace, že je potřeba mít cestovní pojištění. Je to opravdu tak?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ano, na cestovní pojištění byste určitě neměli zapomenout. Mohlo by se snadno stát, že se vaše dovolená kvůli maličkosti stane noční můrou. Pokud totiž překročíte hranice, nemůžete se spoléhat na veřejné zdravotní pojištění, které je platné v České republice.

„I když mají naši občané při pobytu ve státech Evropské unie nárok na zdravotní péči na účet svých zdravotních pojišťoven, v mnoha případech je vyžadována vysoká spoluúčast, kterou zdravotní pojišťovny nehradí. Nejsou hrazeny též léky a zdravotní pomůcky (například ortézy). Z Evropského zdravotního průkazu rovněž nejsou kryty například výjezdy lékaře, převoz do zdravotnického zařízení nebo transport zpět do Čech, který může být velmi nákladný. Bez cestovního pojištění nemá klient nárok ani na asistenční služby a je v případě pojistné události odkázán zcela sám na sebe a na své jazykové a organizační schopnosti,“ vysvětluje Jana Ackermannová z České asociace pojišťoven.

10 rad, jak si vybrat správné <a href="https://www.e15.cz/finexpert/setrime/cestovni-pojisteni-srovnani-se-vyplati-covid-na-dovolene-je-stale-hrozbou-1381453" target="_blank">cestovní pojištění</a>. Užijte si klidnou dovolenou
Peníze a kariéra

10 rad, jak si vybrat správné cestovní pojištění. Užijte si klidnou dovolenou


Možná si říkáte, že vám se nic stát nemůže. Statistiky však mluví za vše: Česká asociace pojišťoven potvrzuje, že pojistnou událost související s léčebnými výlohami a úrazem v zahraničí hlásí každoročně bezmála 70 tisíc českých turistů a průměrné náklady na jednu pojistnou událost představují přibližně 10 tisíc korun. Výjimkou však nejsou ani případy, u kterých škoda dosahuje výše několika milionů korun. Proč byste tedy měli zbytečně riskovat?

Správné pojištění

Cestovní pojištění by každopádně mělo zahrnovat pojištění léčebných výloh. Dále pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví a majetku druhé osoby, asistenční služby. K cestovnímu pojištění můžete připojistit zavazadla, storno zájezdu či pojištění právní ochrany. Pokud s sebou do zahraničí vezete drahé kamery a fotoaparáty, je dobré si je připojistit zvlášť.

Pozor ale na fakt, že některé pojišťovny mají elektroniku ve výlukách. Pojištění by vám také mělo být šité na míru. Jinak se pojistíte, pokud hodláte celou dovolenou ležet u moře, jinak v případě, že se chystáte na adrenalinové zážitky. Pokud budete sportovat, konzultujte s pojišťovnou, zda zrovna vámi vybraný sport pojistí. „Je důležité informovat se o výlukách z pojištění, tedy o tom, na co se pojištění nevztahuje.

Češi nechávají nákup cestovního pojištění na poslední chvíli

Klienti totiž často automaticky předpokládají, že jim z pojištění bude uhrazeno vše. Výluky jsou stanovené ve všeobecných pojistných podmínkách u každého pojištění,“ radí Karel Žyla z AXA pojišťovny. Pojistnou smlouvu si rozhodně pečlivě prostudujte předem a seznamte se s pojistnými limity. Ty by u pojištění léčebných výloh pro cesty po Evropě neměly být nižší než 1,5 milionu korun, pro ostatní destinace je doporučený limit pojistného plnění minimálně 3 miliony korun.

Kolik stojí cestovní pojištění

Obecně se cena pojištění pro rodinu se dvěma dětmi cestující po Evropě na čtrnáct dní pohybuje zhruba okolo 1000 Kč. Pokud však využijete akcí pojišťoven, může to být i méně. „Před cestou k moři jsme zvažovali, jestli se nechat pojistit. Výlohy na dovolenou stále stoupaly a my přemýšleli, kde nějakou tu tisícikorunu ušetřit.

Nakonec jsme se rozhodli, že na cestovním pojištění to nebude. Naštěstí. Stala se nám totiž taková nepříjemnost. Syn lezl po skalách u moře, noha se mu zasekla mezi kameny a vyvrtl si kotník. A už to bylo. Sanitka, ošetření… Nedovedu si představit, kolik bychom bez pojištění zaplatili z vlastní kapsy,“ vzpomíná maminka Hanka.

Cestovní pojištění k platebním kartám

Některé banky nabízejí cestovní pojištění v rámci platební karty pro jejího majitele a jeho rodinu, cestovní pojištění tak nemusíte řešit před každou dovolenou zvlášť. Dejte si ale pozor na to, aby toto pojištění poskytovalo dostatečné pojistné krytí.

Často v tomto typu pojištění totiž chybí pojištění zavazadel, storno zájezdu, ale především odpovědnosti za škodu. Někdy si banky účtují spoluúčast na pojistné události. Jestliže máte připojištěné i rodinné příslušníky, zkontrolujte, zda nemají nižší pojistné limity. Abyste měli nárok na čerpání pojištění z platební karty, musíte mít na cestách kartu vždy u sebe.

Jak je to při dovolené v Čechách?

Pokud hodláte trávit dovolenou v naší republice, zvláštní cestovní pojištění samozřejmě nepotřebujete, protože lékařské ošetření je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Jiné je to ale v případě provozování adrenalinových sportů na dovolené.

Pokud se chcete věnovat sportům, které jsou spojeny s rizikem úrazu, je dobré sjednat si úrazové pojištění. Můžete jej mít pouze na dobu své dovolené nebo dlouhodobě. Pozor také v případě, že jste těhotná. Většina pojišťoven má ve svých výlukách uvedeno, že od 26. týdne (doba může být i jiná, záleží na pojišťovně) se nehradí náklady spojené s těhotenstvím.

Kolik vás může stát ošetření v zahraničí?
 

Ambulantní ošetření běžného drobného úrazu: Chorvatsko, 3000 Kč Den hospitalizace: Rakousko, až 50 000 Kč Zlomenina končetiny: Chorvatsko, 50 000 Kč Střevní problémy: Egypt, v závislosti na délce a způsobu léčby až 10 000 Kč Vykloubení ramene: Itálie, 50 000 Kč Poranění hlavy při pádu: Francie, 1 300 000 Kč Repatriace sanitkou: Itálie, 70 000 Kč

Společnost O2 začne nabízet cestovní pojištění v mobilu. Na toto pojištění tak nebudete muset myslet před každou cestou do zahraničí. Pokud totiž překročíte hranice našeho státu, automaticky se vám aktivuje stejně jako roaming přihlášením telefonu do zahraniční sítě. Tuto službu bude možné objednat si přímo z mobilu, poplatek za cestovní pojištění se vám pak naúčtuje společně s měsíčním vyúčtováním.

Tipy na rodinné víkendy a dovolené


Cestujte v létě bez obav z průjmu. Dejte na rady lékařů

Témata: Časopis Maminka, Praktické rady, Maminka cestuje, Dovolená s dětmi, Chorvatsko, Pojištění, Platební karta, Výloha, Itálie, Zájezd, Česká asociace, Čest, Poranění hlavy, AXA, Unie, Francie, Poplatek, Čerpání, Pojistné plnění, Řepa, Zdravotnické zařízení, Destinace, Rakousko, Vybraný sport, Sanitka, Srovnání cen povinného ručení a havarijního pojištění
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Mámy podle horoskopu: Harmonické Váhy, Štírky psycholožky, hravé Střelkyně, praktické Kozorožky
Mrázková Dita
Znamení podle horoskopu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie