Maminka.czDěti a mateřství

Cestujeme s miminkem na dovolenou

Komerční článek
19. 2. 2014
Cestujeme s miminkem na dovolenou
Mít miminko neznamená vzdát se rodinných dovolených a sedět „pro jistotu“ doma. V případě, že jsou rodiče na dovolenou se svým děťátkem dobře připraveni, může totiž vše proběhnout bez jakýchkoliv komplikací. Důležité je být v klidu a zbytečně nepropadat katastrofickým scénářům, co by se mohlo stát.

Cestovat s miminky daleko od domova se nedoporučuje do 3 měsíců věku. K moři je lépe jet až s dítětem starším 1 roku.

Moře, nebo hory?

Chystáte-li se s miminkem k moři, je lepší termín mimo sezonu s nižšími teplotami a slunečním zářením. Také je bezpečnější mořská oblast s podobným klimatem jako u nás.

Mořská voda miminkům nevadí, ale neměla by se jim dostat do očí, neměly by se jí napít. Po koupání opláchněte miminko sladkou vodou, osušte a ošetřete kvalitním opalovacím krémem či olejíčkem s UV filtrem okolo 50. Pozor také na případné přehřátí na pláži.

Druhou variantou dovolené s miminkem jsou hory. Horské túry lze navíc absolvovat s malým dítětem v klokance nebo krosně, baby vaku, šátku nebo jiném nosítku. Pozor však na to, že slunce může být i na horách stejně nebezpečné jako u moře.

Létat, nebo jezdit?

Cestování letadlem nabízí úsporu času, dítě však nemusí dobře snášet změny tlaku, klimatizaci a vzlet a přistáváním. Při startu a přistávání mohou matky dítě kojit, polykání zamezí zalehnutí oušek. Staršímu děťátku poslouží stejně bonbón. Let by neměl trvat déle než 3 hodiny.

Na kratší vzdálenosti se doporučuje spíše auto. Nespí-li děťátko, doporučují se co půl hodiny přetávky. U starších dětí každou hodinu.
Vlak nebo autobus na delší cesty s kojencem se nedoporučují.

Jídlo

Kojící matky mají oproti ostatním v „balení“ jídla výhodu. Neměly by však jíst exotickou stravu, na její složky by děťátko posléze v mléce mohlo špatně reagovat.
Důležitý je pravidelný pitný režim maminek i jejich ratolesti. Pitná voda by měla být vždy z ověřeného zdroje. Doporučuje se kojeneckou vodu ověřených značek zakoupenou v místních obchodech ještě převařit.

Ideálně si s sebou vezměte kojenecké mléko, které běžně používáte. Vhodnou výživou je např. Sunar complex s obsahem mléčného tuku, se spoustou nenahraditelných živin, vitaminů a minerálních látek, které je inspirováno právě složením mateřského mléka. Jde o vyváženou kombinaci zdravé výživy a přirozené mléčné chuti, zvlášť přizpůsobené potřebám dítěte. V portfoliu jsou navíc kromě mléčných variant i ochucené (banán, vanilka, jahoda, broskev).

Co třeba přibalit na cestu?

Na pohodlí miminek a usnadnění role jejich maminek a tatínků na cestách pamatuje i Českomoravská stavební spořitelna, přezdívaná jako Liška. Stačí zadat adresu www.ziskejteulisky.cmss.cz a otevře se vám možnost nakoupit se slevou řadu praktických potřeb právě na dovolenou či jiné výlety s miminkem.

Témata: Děti

Mohlo by vás zajímat
Takhle se směje princ Louis! Rodina Kate a Williama má nové oficiální fotky
Už to víte? Bára Špotáková porodila druhého syna, dostal zajímavé jméno
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Hádka o dovolenou: Dítě rozhodlo, kam jedeme! S manželem jsme se chytli

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu