Maminka.czCestování

Cestujete s dětmi do zahraničí? Poradíme vám, jaké cestovní doklady potřebujete

Cestujeme-li s dětmi do zahraničí, jednou z nejdůležitějších věcí jsou platné cestovní doklady. Oproti dobám minulým už dnes i ta nejmenší miminka musí mít svoje vlastní.

Stačí pas, nebo jen občanský průkaz?

Zatímco naši rodiče měli své děti takzvaně zapsané ve vlastním pasu, naši potomci už musí mít svůj cestovní doklad. Je na rodičích, jestli jim pořídí rovněž pas, nebo „jen“ občanský průkaz. Ten může být od roku 2012 vydáván i osobám mladším patnácti let.

V čem je rozdíl? Jednak v ceně, i když ne velký – za zhotovení občanky zaplatíte padesát korun, za pas stovku. Především však v tom, do kterých zemí můžete s těmito doklady vycestovat.

Občanský průkaz platí v zemích Evropské unie a také na Islandu, v Norsku, Lichtenštejnsku, Švýcarsku, Albánii, Makedonii, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře a Srbsku.

Cestování nemusí být úmorné. Aneb jak děti při cestách zabavit

Cestovní pas je pak platný univerzálně kdekoli. Doba platnosti obou průkazů je pět let. Podmínkou však je, že držitel dokladu výrazně nezměnil svůj vzhled.

Pokud tedy pořídíte pas či občanský průkaz malému miminku a do zahraničí jezdíte každoročně, zřejmě se nevyhnete pořizování nového dokladu klidně i každý rok. Jinak riskujete, že při kontrole narazíte na příliš pečlivého úředníka, který miminkovskou fotku dítěte, kterému už je mezitím pět let, prostě neuzná.

Témata: Miminko, Praktické rady, Cestování, Dvouleté dvojče, Island, Doba minulá, Cestovní doklad, Potřebný doklad, Nejdůležitější věc, Písemný souhlas, Norsko, Pojištění, Albánie, Levná dovolená, Rodiče, Potomek, Pořadí, Pas, Bezpečnost dětí, Lichtenštejnsko, Identifikační údaj, Srbsko, Malé miminko, Doklad, Cestovní pojištění
Mohlo by vás zajímat
V roce a půl na přehlídková mola? Malý model rozesmívá internet
Jak vybrat autosedačku a na co si dát pozor
Věděli jste, že dítě při porodu spolupracuje?
Seznamte se s holčičkou, která od narození diktuje módní trendy na Instagramu

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu