Maminka.czNovorozenec

Charakteristické známky pro novorozence (aneb co by vás nemělo zaskočit a co rychle vymizí)

Existují termíny, s kterými, jste se možná - coby prvorodička, zatím nesetkala. Podle hesla „těžko na bojišti, lehko na cvičišti“ si nastudujte pojmy, které vás už později v praxi nepřivedou do rozpaků…
, Časopis Maminka
13. 12. 2011
Charakteristické známky pro novorozence (aneb co by vás nemělo zaskočit a co rychle vymizí)

<<< První díl článku

Mázek = bílá hmota, která pokrývá kůži. Nejvíce mázku je na hlavičce, za oušky, v podpaží a v tříslech. Mázek je nutné setřít (nejlépe to jde olejem), přetrvává-li, způsobuje podráždění kůže, záněty a podobně. K očištění od mázku dochází většinou až na dětském oddělení.

Lanugo = jemné chloupky na zádech a ramenou, které samy „opadají“. Barva = v prvních 24-48 hodinách jasně červená, spontánně mizí.

Mongolské skvrny= modrofialové skvrny v křížové krajině a na hýždích u dětí tmavší pleti.

Novorozenecký exantém = „kopřivka“ různě rozsáhlá na hlavě, trupu a končetinách. Objevuje se mezi 2.-4. dnem. Předtím se dítko koupalo v teplé vodě a najednou je na vzduchu v prašném prostředí, má plenku a je oblečené. Tato vyrážka většinu maminek překvapí, ale nebojte se, léčba není nutná a exantém sám během pár dní zmizí. Pokud má děťátko vyrážku na velké ploše tělíčka, tak můžeme využít koupel v hypermanganu. V případě, že v rodině trpíte na alergie, tak tento problém může být známkou toho, že děťátko bude mít sklon k alergiím.

ČTĚTE TAKÉ: Porodnice: Všechno, co jste chtěla vědět, ale bála jste se zeptat...

Porodní nádor - prosáknutí měkkých tkání na hlavě v místě vedoucího místa, vznikne během porodu, mizí za několik dní a léčba není nutná.

Pupečník - po narození se uzavírá svorkou či jinak ve vzdálenosti cca 3 cm od stěny břišní. V prvních hodinách je třeba pravidelně kontrolovat, zda děťátko z pupečního pahýlu nekrvácí. V některých porodnicích jej miminku odříznou a v jiných vás nechají jít domů i s pahýlkem, který asi po 2 týdnech sám spontánně odpadne. Až vám budou sestřičky ukazovat péči o děťátko, tak vám zároveň předvedou, jak pečovat o pupík.

Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Časopis Maminka, Pupeční pahýl, První hodina
Mohlo by vás zajímat
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery
Diastáza se objevuje hlavně po druhém porodu. Jak se zbavit rozestupu břicha ?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu