[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Pokud se dvojice chystá podstoupit asistovanou reprodukci, není třeba se uchylovat k žádným zvláštním režimovým opatřením, stačí jen dodržet předepsanou léčbu, která je nastavená lékařem, víc není třeba. „Platí jen to, že by dvojice měla být v dobré psychické i fyzické kondici. Oba partneři by měli být seznámeni s tím, co je čeká, a měli by být na vše připravení. Pokud jeden z partnerů váhá, či si není jistý, je lepší dát mu čas a vše znovu probrat,“ vysvětluje primář centra IVF Klinického centra ISCARE MUDr. Jaroslav Hulvert.
U mužů je důležité, aby byli psychicky připraveni na to, že budou odevzdávat sperma. To je výkon, který je někdy spojen s jistým ostychem. „Pokud muž bydlí blízko centra, je možné se domluvit na tom, že sperma za určitých podmínek přiveze z domova. Pokud bydlí daleko, je třeba, aby sperma odevzdal přímo v centru. V této souvislosti se doporučuje i třídenní sexuální abstinence,“ doplňuje lékař.
Jinak IVF nevyžaduje od ženy ani od muže žádnou speciální přípravu. Pokud by dvojice přeci jen chtěla nějaká doporučení, může se řídit radami, které jsou dávány u plánování potomka přirozenou cestou. „To znamená, že žena by neměla před otěhotněním držet žádnou drastickou nebo jednostrannou dietu, neměla by kouřit, ani pít alkohol a měla by se vyhýbat toxickým látkám a chemikáliím,“ říká primář Hulvert.
Z doporučení platí i to, že by měla mít dostatek kyseliny listové. „Nedostatek této látky je spojen se vznikem některých vývojových vad plodu, konkrétně s rozštěpy páteře. Ženy plánující potomka by proto už v předstihu zhruba tří měsíců měly zvýšit konzumaci listové zeleniny, hrášku, fazolek, celozrnných výrobků, ořechů a dalších potravin, kde je kyselina listová obsažená,“ radí lékař.