Maminka.czTěhotenství a porod

Chcete být náhradní matkou? Co musíte splňovat?

Náhradní mateřství se v poslední době hodně zviditelnilo, ale známé je už od biblických dob. Abrahámova žena Sára nemohla dlouho otěhotnět, a tak Abrahám zplodil dítě se služebnou Hagar, která ho Sáře darovala. Už tehdy to nebyl jednoduchý příběh se šťastným koncem...
7. 3. 2012
Chcete být náhradní matkou? Co musíte splňovat?

Náhradní mateřství není v rozporu s našimi zákony. České zákony nijak tuto službu nezakazují. Kliniky a páry, které se rozhodnou pro náhradní mateřství, tak nedělají nic protizákonného a pouze využívají jakési mezery v našich zákonech. Tou mezerou je fakt, že není zákon, který by tak či onak náhradní mateřství řešil. Je to proces, který u nás není zakázán, ale zároveň není ani povolen, či jinak legislativně řešen.

Kdo může být náhradní matkou?

Náhradní matka musí být žena ve věku od 18 do 35 let, která má své vlastní dítě nebo více dětí. Je-li náhradní matka v manželství, pak potřebuje, aby její manžel dal písemný souhlas k programu IVF.

Další důležité aspekty ohledně kandidatury pro náhradní matka je její morální a psychologická stabilita, zachovalost a lékařské hodnoty.

Možné způsoby, jak stát náhradní matkou:

  • Můžete pomoci někomu ve vaší rodině či dobré kamarádce. Tato metoda je nejbezpečnější pro program IVF, ale bohužel není vždy realistická.
  • Nabídněte své „služby“ náhradní matky ve sdělovacích prostředcích (inzerát, noviny, internet). Tato metoda může být spojena s četnými problémy:

1. Za prvé: dát inzerát do novin: "jsem náhradní matka" ve vlastním městě není snadný úkol, mnoho středisek pro příjem reklamy odmítnout takové oznámení.

2. Za druhé: V mnoha případech ženy, které telefonují na takové oznámení, prostě nemají ponětí o názvu náhradní matka a neumí si představit, co jim nabízíte.

3. Třetí: Nebudete mít žádné informace o osobě, se kterou byste měli projednávat takový velmi závažný a delikátní problém jako náhradní mateřství. IVF jsou důvěrné informace a diskutovat je s cizím člověkem, patrně nemá cenu.

4. Za čtvrté: Je lepší poskytnout „služby - náhradní matky“ v jiném regioně a městě nebo zemi, aby se maximalizovala důvěrnost tohoto problému.

Naše rada pro vás je se obrátit na odborníky a udělat je plně zodpovědnými v řešení problému ohledně nabídky náhradního mateřství v programu IVF.

Témata: Písemný souhlas, Náhradní matka
Mohlo by vás zajímat
Tipy na vánoční dárky pro miminka od narození do šesti měsíců
Maminka vydává pohádkovou knížku plnou krásných ilustrací Pohádky od Maminky
Gelové kapsle na praní do děských rukou nepatří. Děti nevidí rozdíl
Chodí k vašim dětem zoubková víla? Děti milují fantazii a imaginaci

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu