Maminka.czKojenec

Chcete mít spokojené miminko? Zaveďte si společné rituály

Vypadají vaše rána bláznivě a chaos je váš nejlepší kamarád? Miminko vám srovná rodinný rytmus a přinese do života řád. Zaveďte společné rituály co nejdříve, ať je váš život v dokonalé harmonii. Poradíme vám, jak na to.
, Časopis Maminka
12. 8. 2016
Chcete mít spokojené miminko? Zaveďte si společné rituály

Když se ráno probudíme, začne u nás s dětmi den mazlením v posteli. Písnička je pak jasným signálem, že se jde snídat,“ říká maminka Veronika, která zavedla rituály u obou dětí už krátce po narození. Každá rodina si časem vytvoří svoje vlastní rituály, které přinášejí miminkům jistotu.

Děti | Batole | Kojenec | Časopis Maminka

Jistotu toho, že v určitou konkrétní dobu a s konkrétním člověkem se bude odehrávat konkrétní činnost. Rituál jim pomáhá vnímat časové hranice, tedy orientovat se, zda je den, či noc, posilovat jejich sebedůvěru i bezpečí, respektovat hranice. Je to ten pevný bod, na který se mohou spolehnout, i když si to neuvědomují a někdy i protestují, třeba v případě spánku.

Nejpřirozenější cesta, jak začít, je nedělat z rituálu povinnost. Měl by vzejít z nějaké činnosti, kterou vaše děťátko pravidelně opakuje a která je mu příjemná. Takové činnosti je třeba posilovat a časem se samy stanou rituálem. Tím může být cokoli, klidně něco bláznivého, hlavně když je to příjemné pro všechny. U miminek je nejpřirozenější začít těmi, které se samy nabízejí: uspávání, koupání a krmení. Všechny tyto činnosti mohou být spojeny s masáží, vůněmi nebo různými zvuky, které mají vaše děti rády a miminka je dokážou vnímat.

Přivítejte nový den

Vstup do nového dne by měl být klidný a příjemný. Přestože se miminka budí obvykle dřív než rodiče, můžete i v tomto období začít rituálem. Pomazlit se s miminkem v posteli, polechtat, zazpívat písničku, to vše může přispět k příjemnému startu dalšího dne.

Děti, které už musíte budit, protože je čekají jesle nebo školka, probuďte láskyplně, dotekem, pohlazením, aby měly možnost se s uplynulou nocí rozloučit. Moje dcera už od útlého věku vždy ráno výkřikem dala najevo, že chce mléko. Dnes už volá „Chci mléko.“ Je to ten nejmilejší budíček.

Děti | Předškolák | Časopis Maminka

Vím, že když jí ho přinesu, chce být sama. Po chvíli se na ni přijdu podívat, pohladím ji, pomazlím se s ní a nechám ji opět chvíli samotnou. Až pak je ten správný čas na vstávání. Svůj ranní rituál si rozhodně nenechám ničím pokazit.

Koupelnové obřady

Některé děti nemají rády koupání a celé ho propláčou. Udělejte tedy z ranní či večerní hygieny něco příjemného a zábavného. Čím dřív koupelnové rituály zavedete, tím větší bude jistota, že děti budou mít pozitivní vztah ke svému tělu. Na mytí si pořiďte žínku ve tvaru zvířátka a v průběhu mytí můžete zpívat písničku nebo vyprávět pohádku. Nanášení krému či olejíčku pak spojte s příjemnou masáží.

Spolu u stolu

Už jen to, že se všichni pravidelně společně scházíte u stolu, je ten nejlepší rodinný rituál. Zapojte do této činnosti co nejdřív i miminka, budou mít s ránem spojeny všechny zvuky týkající se společné snídaně.

Ranní mazlení s miminkem je ten nejkrásnější začátek dne.

 


Uslyší hlasy, uvidí tváře všech členů rodiny a budou si pamatovat, že se tahle událost každý den opakuje. Jakmile to půjde, zapojte děti do ranních činností. Můžou například s pomocí rodičů dát na stůl košík s pečivem nebo podat každému lžičku a na takovou událost se budou ráno vždy těšit. Na ukončení hodování si zvolte společné kouzelné slovíčko nebo písničku.

Rodina a vy | Rodina a vztahy

Uklízení

Velmi neoblíbená činnost se může stát něčím ohromně zábavným. Vyberte si společně písničku, pokud možno co nejdelší. Když ji začnete společně zpívat, začíná úklid. V průběhu písně s děťátkem sbírejte a uklízejte hračky. Na konci písně by mělo být uklizeno, uklízení můžete chvílemi popohnat rychlejším zpěvem. Zpočátku uklízejí rodiče spíš s děťátkem v náručí a s tím, jak malé roste, se pak postupně zapojí samo.

Společné vaření

Nikde jinde v domě nenajdete tolik smyslových podnětů jako právě v kuchyni.
Je toho zde spoustu k vidění, mnoho vůní, chutí, a všechno je to ohromně lákavé. Miminko všechny tyto podněty vnímá, mějte ho tedy co nejčastěji u sebe. První činnost, do které ho pak v kuchyni můžete zapojit, je válení těsta. Kromě toho, že ho bude bavit, je tato činnost velmi dobrá i pro rozvoj jemné motoriky. Společné pečení navíc bude rituálem, na který budou vaše děti velmi rády vzpomínat.

Sladké sny

Ideální přípravou pro klidnou noc je bohatě naplněný den: dostatek času stráveného na čerstvém vzduchu, hodně hraní a zábavy a klidná večeře. Po koupeli a masáži následuje zpívání ukolébavek, vyprávění pohádky a pak ukládání do postýlky. Miminko by se mělo probudit vždy tam, kde usínalo.

Ať už v posteli rodičů, nebo v té své. „Už od narození dětí zavádíme večerní rituál: masáž olejíčkem nebo mastným krémem, k tomu ukolébavka, pak kojení a šup do postýlky,“ říká maminka Veronika. „U obou dětí to fungovalo spolehlivě, usínaly do několika minut, někdy i vteřin.“

Poradna pro rodiče a děti
Zdraví | Časopis Moje psychologie
Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Sluneční brýle jsou v létě pro děti nezbytné. Čím dříve je naučíte nosit, tím lépe
Dceru vychovávám jinak než syna. Genderová korektnost mě děsí
Udělejte si fantastické fotky! Vezměte křídy, děti a popusťte uzdu fantazii
Musí porod bolet? Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody epidurálu

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu