Maminka.czK tabuli půjde české školství

Chcete poslat dítě do školy dřív, než mu bude šest? Tohle musíte zařídit

29. 1. 2021
Chcete poslat dítě do školy dřív, než mu bude šest? Tohle musíte zařídit
Na jedné straně přibývá rodičů, kteří pro své dítě zvažují odklad, na straně druhé jsou stále ti, kteří by rádi poslali dítě do školy ještě před tím, než oslaví šesté narozeniny. Je to možné, musíte se na to však připravit. Je přitom rozdíl, zda bude dítěti šest alespoň do prosince, nebo až po Novém roce.

Školy mohou přijímat i školáky, kteří do první třídy nastoupí ještě dříve, než jim je šest, ale je to o něco složitější. Dítě musí být dostatečně vyspělé a jeho rodiče o předčasný nástup do školy musí přímo požádat. 

„Podmínkou přijetí dítěte narozeného v období od září do konce prosince k plnění povinné školní docházky je také doporučující vyjádření školského poradenského zařízení, podmínkou přijetí dítěte narozeného od ledna do konce června jsou doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře, která k žádosti přiloží zákonný zástupce,“ zní pokyny z resortního ministerstva.

Pojďte s námi změnit školství! Co vás nejvíc štve a co jako rodiče můžete dělat?

Stojí za to krom potřebných papírů probrat vývoj dítěte a jeho schopnosti se školkou, kam chodí. Psychologové ani učitelé většinou nástup nedoporučí dětem, které jsou sice v něčem výrazně napřed, ale naopak jsou třeba sociálně nezralé. Nebo těm, které sice umí číst a počítat, ale mají velký problém s jemnou motorikou. 

Sami také zvažte, jestli vaše ani ne šestileté dítě nebude ve škole s příliš mnoha dětmi, které naopak mají odklad, ani ne šestileté dítě by se mezi sedmiletými až osmiletými dětmi nemuselo zrovna chytit. 

Co když už umí číst a psát?

Psycholog Václav Mertin to, aby rodiče děti přímo učili něco dopředu, vyloženě nedoporučuje. Ne proto, že by kvůli tomu snad kluci a holky něco přeskočili ve vývoji.

„Ale školy s jednotnými osnovami nedokážou pracovat s velkými rozdíly mezi dětmi,“ říká odborník. Jinými slovy, když bude vaše dítě umět číst nebo psát, škola stejně pojede podle tempa těch pomalejších – a takové tam budou vždycky. Jen málokterý učitel si dá tu práci, aby vašemu dítěti dával práci navíc, takže vy jste sice potomkovi nástup do školy usnadnili, ale on se tu záhy začne nudit, což k nadšení pro další vzdělání moc nepřispívá. Dítě to nicméně umí – proto se nejpozději u zápisu zajímejte o to, jak škola pracuje s dětmi, které jsou v něčem napřed.

A co takhle nultý ročník?

Zvažujete odklad, ale nejste nadšení z toho, že by dítě bylo ještě rok ve školce? Pak připadá v úvahu nultý ročník. Jen ho neotvírají zdaleka všechny školy. Děti se učí dovednosti, které budou potřebovat do školy, ovšem hravou formou. Není to v žádném případě klasická výuka.

Vyplňují pracovní listy, trénují grafomotorická cvičení, v případě potřeby s nimi pracuje logoped. Ve třídě je pak deset až patnáct předškoláků. Jinde můžete narazit na jarní přípravný kurz, především pro děti s odkladem. Cvičí se paměť, řeč, jemná motorika.

K tabuli půjde české školství! Nové číslo časopisu Maminka s celoročním projektem
Podle čeho vybrat základní školu? 7 věcí, které jsou opravdu důležité
Maminka ROKU 2021
Témata: Školství, Rodiče, Školák, K tabuli půjde české školství, První třída, Vzdělání, Odklad, Nový rok, Poradenské zařízení, Jemná motorika, Škola, Narozeniny, Přijetí dítěte, Václav Mertin, Děti

Mohlo by vás zajímat
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Těhotná kráska. Podívejte se, jak Veronice Kopřivové sluší bříško!
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Dojemnější už to být nemůže! Než dala syna k adopci, natočila mu srdceryvný vzkaz
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů

Horoskopy

Kozoroh Jste vzorem pro své kolegy a nadřízený s vámi horlivě komunikuje. Vlastně se na něj nesnažíte ani…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Evženie, Noemi, Eugenie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné