Maminka.czTěhotenství a porod

Chcete rodit doma?

12. 1. 2013
Chcete rodit doma?
Máte nárok na porodní asistentku z porodnice, nebo si ji musíte zajistit sama? Co to vlastně je alternativní porodnictví a jak jsou na tom s alternativními porody ve světě? A co se stane, když dojde ke komplikacím?

Porodní asistentka

Pokud jste zastáncem alternativních porodů - tedy ne těch tradičních v porodnici, ale v domácím prostředí -, a pohráváte si s myšlenkou rodit doma, lze to samozřejmě i v našich zeměpisných šířkách zařídit. Přílišné pochopení od lékařů či úřadů ovšem nečekejte. Porodní asistentku si musíte najít i zaplatit sama.

Nutno přiznat, že těch soukromých, odborně školených a způsobilých provést vás porodem u nás není mnoho a daly by se spočítat na prstech když ne jedné ruky, tak dvou určitě. Naprostá většina soukromých porodních asistentek se věnuje pořádání předporodních kurzů, tančení a cvičení s těhotnými, porod přeskočí (k domu dojde v porodnici) a následně provádějí laktační poradenství a navštěvují novopečené maminky a miminka doma.

Chcete rodit doma, ale můžete opravdu?

Ani kvalifikované soukromé porodní asistentky ale nedoporučí porod doma každé. Pravidla jsou jasná: musíte být zdravá, nesmíte užívat žádné léky, těhotenství musí probíhat bez komplikací a miminko musí být uloženo hlavičkou dolů.

Ale i potom, co se porod začne rozjíždět, existují příznaky, které vás mohou okamžitě poslat do porodnice. Například pokud kontrakce nejsou pravidelné a sílící, pokud neodtéká plodová voda či pokud nebyla čirá či pokud začnete krvácet. Ve všech těchto případech by měla porodní asistentka porod doma „přerušit“ a nechat vás odvést do nemocnice.

Co když dojde ke komplikacím?

Pokud se ovšem komplikace dostaví až v II. době porodní, kdy už je porod rozběhnutý, může být těžké přivolat lékařskou pomoc včas. Je samozřejmě na každé z nás, zda toto riziko podstoupí. V devíti případech z deseti může všechno proběhnout bez problémů. Co když vy ovšem budete ten desátý případ a přítomnost lékaře a moderního nemocničního vybavení by vám či vašemu miminku zachránil život?

Dilema

Rozumím touze některých žen prožít tuhle intimní chvíli v domácím prostředí za asistence porodní asistentky, kterou zná déle než patnáct minut a bez hekání cizích rodících žen na lůžkách vedle.

Mám ale taky kamarádku, která zdravá a po těhotenství bez komplikací rodila přirozeným způsobem v nemocnici. Vše se zdálo být v pořádku, kontrakce sílily a sílily, ovšem ozvy děťátka se najednou začaly rapidně snižovat. Mou drahou kamarádku do dvou minut uspali a Honzíka honem rychle vyndali ven císařským řezem. Měl omotanou pupečníkovou šňůru kolem krku a narodil se celý modrý a už trochu přidušený. Díky rychlému zásahu ale v pořádku.

V drtivé většině vyspělých zemí se porody odehrávají pod dozorem lékařů a školeného personálu v porodnicích. (Jedinou výjimkou je Holandsko, kde každá třetí žena rodí doma.) Možná to není podle představ každé z nás, možná je to neosobní a hektické, možná se nám nelíbí, jak s námi zachází na příjmu nebo přímo na sále. Ovšem v tuto chvíli už to není jen o nás, ale přebíráme odpovědnost i za naše miminko. A pro něj je to v porodnici určitě bezpečnější.

Témata: Holandsko, Cizí rodič

Mohlo by vás zajímat
Dojemný příběh: Týraný pes se bojí všech kromě malého chlapce
Bolest zad v těhotenství? Tyhle rady vám konečně pomohou!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Problémy se spánkem má třetina dětí. Chce to režim, říká odborník

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu