Maminka.czBatole

Chcete rozumět svému miminku? Zkuste znakování!

28. 9. 2011
Chcete rozumět svému miminku? Zkuste znakování!
"To, že miminka nedokážou mluvit, ještě neznamená, že nám nemají co říci. Chtějí se s námi podělit o to, co je těší, trápí, co chtějí… Problémem je, že schopnost mluvit se vyvíjí pomaleji než jejich touha komunikovat. Naštěstí miminka dokážou ovládat ruce a další části těla dříve než hlasivky a ostatní nástroje nutné k verbální komunikaci. To dává dětem příležitost komunikovat neverbálně. Někdy si s miminkem povídáte a ono se na Vás usmívá a Vy si říkáte, copak mi asi chce říci? Rádi bychom Vám představili novou metodu – ZNAKOVÁNÍ S MIMINKEM.

Odkud znakování přišlo?

Ve světě se tato technika dorozumívání používá více než dvacet let, do České republiky teprve nedávno dorazila a rodiče se s ní pomalu seznamují. Znakovou řeč pro miminka objevily profesorky psychologie Linda Acredolová a Susan Goodwynová z Kalifornské Davis University.

Co to znakování je?

Znakování s miminky je způsob rozvoje přirozené komunikace dětí raného věku (kojenců a batolat). Principem je vnímání nemluvených sdělení miminka, které vám tak sdělí znaky přesně to, co chce nebo potřebuje. Rodiče sdělením rozumí a miminko je spokojené, že jeho okolí vnímá jeho potřeby.

Proč právě znakování a co je jeho výhodou?

Miminko nejdříve používá různé posunky, gesta a zvuky než začne používat svá mluvidla. Základem rozvoje komunikace je podpora mluvené řeči vizuálně motorickými znaky. Znak je v tomto případě termín zahrnující pohyby rukou (gesta, posunky), pohyby celého těla i mimiku obličeje. Komunikaci s podporou nemluvených znaků tedy označujeme jako znakování. Nevědomky ji užívají všechny rodiny s dětmi.

Kývnete hlavou na souhlas, naopak zavrtíte hlavou, když nesouhlasíte, máváte na pozdrav – to jsou základní gesta, která se děti naučí velmi brzy. Znakování umožní dětem mnohem lepší komunikaci s rodiči i v době, když už začínají pomalu mluvit. Pomocí znaků se naučí říkat například: „Prosím, děkuji, pomoc, máma, táta, jíst, pít.“ Ale i slůvka jako: „Květina, koupat, pes, kůň, čepice.“ Výzkumy dokazují, že dítě průměrně o šest měsíců dříve začíná používat dvouslovné věty. Rozvíjí se aktivní i pasivní slovní zásoba, rozvíjí se pohy¬bové dovednosti, myšlení, paměť, představivost a posiluje se pozitivní vztah v rodině.

Kdy bychom se znakováním měli začít?

Tato metoda se doporučuje zavádět u miminek od 6 do 15měsíců, ale záleží samozřejmě na rodičích, kdy znakování začnou používat.

ČTĚTE TAKÉ: 21 dětských pokroků

Proč používat znakování, když miminko bude brzo mluvit?

Ano, máte pravdu, Vaše miminko bude jednou mluvit, ale proč se s ním nedorozumět již před tím než Vám to bude moci sdělit samo? Podpořte komunikaci znaky a dočkáte se rozhovoru s miminkem o několik měsíců dříve než by tomu bylo bez znaků. Ve dvanácti měsících věku může dítě samo aktivně používat několik desítek slov. Oproti tomu dítě, které znaky nepoužívá, začíná v jednom roce říkat první slůvka. Proč nepodpořit vývoj Vašeho miminka, vše je ve Vašich rukách maminky a tatínkové.

Témata: Děti, Novorozenec, Kojenec, Batole, Znak, Mimi, Rozum

Mohlo by vás zajímat
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Táta fotí boží fotky dětí! Jak to dokáže a kam chodí na nápady?
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Hrnkový beránek: Paráda hotová za pár minut! Tady je video recept
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Ryby Pokud jste během týdne nepřišli se zajímavým nápadem, stane se to dneska. Nadřízený ho okamžitě ocení.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Prokop, Ramon, Ulrika

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné