Maminka.czJak na to

Chcete s dětmi pozorovat ptáčky? Nalákejte je na vlastní krmítko

27. 1. 2021
Rozhodně není pozdě na okenní parapet, balkon nebo na zahradu umístit ptačí krmítko. Uděláte tím radost nejen ptáčkům, ale i svým dětem, které budou moci malá opeřená stvoření pozorovat. Inspiraci najdete v naší velké galerii.

I když právě probíhá vlna mírného oteplení, nenechte se mýlit. Počasí je proměnlivé a do příchodu toho pravého jara nás čeká ještě mnoho mrazivých dnů a nocí. I na sníh určitě ještě dojde. 

Listopad až březen

Volně žijící ptáčky, jako třeba sýkorky, vrabce, kosy, pěnkavy nebo zvonky, je ideální přikrmovat v období od počátku listopadu do konce března. Jestliže se rozhodnete, že ptáčkům přilepšíte, a tak jim vyrobíte krmítko, kde jim následně budete sypat potravu. Tento váš počin ocení především vaše malé ratolesti, které navíc budou moci přiložit ruku k dílu a s výrobou krmítka vám asistovat.

Jak na to?

Při stavbě krmítka se fantazii meze nekladou. Můžete jej vyrobit z dřevěných desek, z kokosového ořechu nebo třeba z pet lahve. Nejčastějším typem ptačího krmítka je besídkové krmítko, vyrobené právě z dřevěných desek. Jeho stříška by měla být odnímatelná, abyste mohli krmítko kdykoliv vyčistit a nasypat ptáčkům novou potravu.

60 roztomilých rodičovských scén ze zvířecí říše. Jsou úplně stejní jako my!

Dbejte na to, aby byla plocha, kam dáte ptáčkům krmivo, chráněna před sněhem, deštěm a větrem. Místo, kam dáte ptáčkům potravu, proto rozhodně nezapomeňte zakrýt větší stříškou.

Pozor také na možné predátory (především kočky a kuny), kteří by mohli ptáčky ohrozit. Krmítko proto raději umístěte na klidné a přehledné místo, a to nejlépe metr a půl až dva metry nad zem. Kromě toho, že lze krmítko umístit na okenní parapet nebo na balkon, jej můžete zavěsit také na větev stromu nebo jej na zahradě umístit na vysokou dřevěnou tyč.

Jakou potravu ptáčkům sypat?

Ptáčkům do krmítka rozhodně nedávejte zbytky od oběda, jako třeba těstoviny, brambory nebo kynuté knedlíky. Mohli byste jim totiž vážně uškodit. Potravou, kterou vezmou za vděk, jsou především nejrůznější druhy semen (slunečnice, mák, len, proso nebo konopné semínko) a obilovin. Některé ptačí druhy nepohrdnou ani sušenými jeřabinami, bezem, šípky, ale ani jablky a hruškami.

Velká GALERIE! Takhle vypadal finálový den soutěže Maminka roku 2020

Pro zajímavost, kosi si rádi pochutnají na jablkách (čerstvých i sušených). Hýlové, čížci a stehlíci zase mají rádi lisované seno. Sýkorky, brhlíci a mlynaříci si oblíbili olejnatá semínka (především slunečnicová), oříšky a tukové směsi. Vrabci a hrdličky mají zase rádi například obyčejnou strouhanou housku.

Tukové krmítko

Ptáte se, jakým způsobem ptáčkům připravit tukovou směs? Velice jednoduše. Stačí, když do vyškvařeného (například hovězího loje) nasypete olejnatá semínka nebo drcené ořechy. Potom vezměte borovou šiškou, kterou do dané směsi namočíte. Šišku s tukovou směsí nechte ztuhnout, navažte na ni provázek a potom ji zavěste na balkon nebo větev stromu.

Tukovou směs můžete nalít také do starého květináče, skořápky kokosového ořechu i do obyčejného plastového kelímku. Dříve, než do těchto nádob tukovou směs nalijete, ovšem udělejte na jejich dnu dírku, kterou následně provlečte provázkem, díky kterému budete moci ptáčkům toto tukové krmítko zavěsit na vhodné místo.

VIDEONÁVOD: Jak na půvabné krmítko nebo pítko? 

Naučte děti rozpoznávat ptačí druhy

Společně s dětmi můžete číhat za oknem a pozorovat, jaké druhy ptáčků na nabízené dobrůtky přilákáte. Poznáte, že někteří ptáčci jsou plaší, ale jiní se chovají jako pěkní drzouni. A navíc, spatříte ptáky, které byste jinak běžně neviděli.

Je-li to možné, klidně si pořiďte atlas ptáků a naučte se s dětmi rozeznávat konkrétní ptačí druhy. Dítě získá nejen nové znalosti, ale vypěstuje si i pozitivní vztah k přírodě.

Mraky a zvířecí motivy. Pokoj pro miminko v podání holandské modelky
Nechci, nejím! 40 podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Maminka
Témata: Praktické rady, Naše tipy, Jak na to, Váš domov, Tvoření, Balkón, Radost, Jablka, Zahrada, Okenní parapet, Krmivo, Směs, Semínko, Parapet, Řád, Predátor, Kokosový ořech, Ptáček, Potrava

Mohlo by vás zajímat
Jak si vybrat porodnici? Nevybírejte jen podle webovek, ale jděte na prohlídku
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Jak během chvilky zklidníte rozzuřené dítě? Naučte se tyto chytré metody!
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
To je ale bříško! Těhotenství s trojčaty týden po týdnu na mimořádných fotkách
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině

Horoskopy

Střelec Závěr týdne s sebou přinese komplikace v oblasti lásky a mezilidských vztahů. Nejdříve si myslíte, že…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kazimír, Leila, Oliva

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné