Maminka.czBatole

Chcete si při mateřské přilepšit II?

, Časopis Maminka
9. 12. 2009
Chcete si při mateřské přilepšit II?
Finanční situace mladých rodin není často růžová a mnohé z vás ji řeší po dobu domácí péče o děti vlastním přivýdělkem. Nejčastěji využíváte práci na „dohodu“. Co taková spolupráce vlastně znamená?

Současná platná legislativa je pro maminky výhodná. U rodičovské dovolené si můžete již přivydělat bez omezení. Rodičovská dovolená následuje po mateřské dovolené. Můžete ji pobírat do dvou, tří nebo čtyř let věku dítěte. Během této doby pobíráte rodičovský příspěvek, který je státní dávkou sociální podpory. Jeho výše je 3 800 Kč, 7 600 Kč nebo 11 400 Kč. Závisí na délce čerpání.

Přivydělat si můžete jak vlastní výdělečnou činností, tak i prací v zaměstnání. Musíte však zajistit pro své dítě po dobu výkonu práce dohled jinou zletilou osobou. Jestliže je dítě mladší tří let, nesmí navštěvovat předškolní zařízení déle než 5 dní v kalendářním měsíci. Pokud je dítěti mezi 3 a 4 lety, tak nesmí doba návštěvy tohoto zařízení přesáhnout 4 hodiny denně nebo 5 dní v kalendářním měsíci.

U mateřské dovolené je to složitější. V této době totiž pobíráte peněžitou pomoc v mateřství. Jedná se o dávku nemocenského pojištění a pro její přiznání je potřeba splnit zákonné podmínky. Nepobírá ji tak každá maminka. Tato dávka se začíná pobírat od osmého až šestého týdne před termínem porodu a je ji možné vyplácet 28 týdnů. Po tuto dobu nesmíte pracovat u stejného zaměstnavatele, kde jste pracovala před nástupem na mateřskou. Vykonávat vlastní výdělečnou činnost nemůžete dokonce vůbec. Uvedené podmínky pro práci na mateřské nebo rodičovské dovolené se dají nejlépe splnit především při práci „na dohodu“.

Co říká zákoník práce…

Tento typ práce pro vás může být výhodný hned z několika důvodů. Jako maminka určitě přivítáte nižší povinné zákonné odvody a také fakt, že nebudete časově tolik vytížená. Pracovat na plný úvazek bývá s malými dětmi mnohdy nereálné, stejně tak na úvazek částečný. Navíc práci „na dohodu“ oceňují i firmy. Především kvůli nižší administrativě a nákladům s tím spojeným. Za jakých podmínek můžete dohodu uzavřít?

Dohoda o provedení práce

Firma ji s vámi může uzavřít v případě, že se jedná o práci vymezenou individuálními znaky a rozsah práce nepřesáhne 150 hodin za rok. Většinou se jedná o jednorázové práce. Může být s vámi uzavřena i ústně. Doporučuji vám ji ale uzavřít písemně. V případě soudního sporu (např. nebude-li vám vyplacena dohodnutá odměna), je to důležitý průkazní dokument. Dohodu o provedení práce můžete během roku uzavřít s více zaměstnavateli, ale u žádného z nich nemůže počet hodin přesáhnout 150 hodin za rok. Protože dohoda o provedení práce nezakládá účast na nemocenském a důchodovém pojištění, neodvedete z dohodnuté odměny sociální ani zdravotní pojištění, ale pouze daň z příjmu. Úspora na pojištění je velmi významná. Výše odměny není ze zákona rozhodující, tedy ani z dohody za 35 000 Kč neodvedete sociální ani zdravotní pojištění.

Dohoda o pracovní činnosti

Tuto dohodu s vámi musí firma uzavřít písemně, jinak je neplatná. Ve smlouvě musí být uvedena sjednána práce, rozsah pracovní doby, doba výkonu práce a odměna. Dohodu o pracovní činnosti s vámi může firma uzavřít, i když předpokládaný rozsah práce nepřesahuje 150 hodin. Výpovědní doba činí 15 dní a výpovědní lhůta začíná běžet dnem, v němž byla písemná výpověď doručena druhé straně. Na základě této dohody nesmíte však vykonávat práci ve větším rozsahu, než je polovina pracovní týdenní doby. U dohody o provedení činnosti již musíte odvádět sociální i zdravotní pojištění.

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Novorozenec, Časopis Maminka, Mateřská a rodičovská dovolená, Kojenec, Batole, Předškolák, Peníze a kariéra, Pracovní týden, Výpovědní doba, Máť

Mohlo by vás zajímat
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Maminka roku: Dceři dávali jen padesátiprocentní šanci, říká Denisa
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Porodní pozice: Nikdo vám nemůže zakázat rodit vstoje nebo v dřepu
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni

Horoskopy

Beran Tak nějak si nejste ničím jisti. Pracujete na plné obrátky a konečně se to začíná slibně projevovat.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Julie, Juliana, Julia

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné