Maminka.czČasopis Maminka

10 tipů, jak ukončit kojení. Tohle radí maminky!

Lenka Brožová 15.  6.  2022
Zdroj: shutterstock
10 tipů, jak ukončit kojení. Tohle radí maminky! | Zdroj: shutterstock
Samozřejmě víte, že mateřské mléko je ta nejlepší strava, kterou můžete svému miminku dát. Ale co když už kojit nemůžete? Nebo prostě nechcete? Odemykáme pro vás článek ze sekce Premium Plus.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ptali jsme se na Facebooku Maminky na tipy a zkušenosti, jak sobě i potomkovi odstavení co nejvíc ulehčit. Spousta z vás radila především neodstavovat a počkat, až se dítě odstaví samo. Ostatně totéž říkají i laktační poradkyně. Já sama jsem své dcery kojila dohromady třicet měsíců. Přesto nemám tyhle striktní kojicí apely ráda. Často se z nich totiž stává až nátlak, ze kterého se pak rodí další z řady mateřských vin. A ty nám v rodičovské roli opravdu nepomáhají.

Takže si pojďme říct: Kojení je právo, nikoli povinnost. A je jen na vás, zda se tohoto práva rozhodnete využít. Nemusíte se nikomu zodpovídat. Naopak, pochvalte se, že se vám kojit podařilo, ne každé mamince a miminku se to povede. A až budete cítit, že potřebujete skončit, přistupte k tomu rozhodnutá, bez viny. Dítě vaše rozpoložení vycítí a zvládne situaci mnohem lépe. K tomu může přispět i následujících deset tipů od našich čtenářek. Třeba s vámi některý zarezonuje.

VIDEO: 9 známých žen se svěřilo, jak se cítily při kojení

Zalepit si prsa

Když byly malému skoro dva a já ho kojila asi stokrát za den, začala jsem si lepit prsa náplastí, že jako „není“. Kojila jsem jen na uspávání a po týdnu už ani to. Konečně jsme po dvou letech spali celou noc! Možná je blbost, že jsem mu pletla hlavu tím, že přes den mlíko není a večer je. Ale kdybych to neudělala, kojím ho snad doteď.

Máma má bebí

Kojit jsem přestala ze dne na den, když bylo synovi dva a půl roku. Byla jsem na svatbě, kde jsem měla asi blbou podprsenku, a po protančené noci si odřela bradavky. Bolelo to, tak jsem synovi ukázala auva, a dál to už neřešil.

GALERIE: Kojit třeba tříleté dítě. A proč ne? Tyhle mámy se neskrývají!

Hlazení po zádech

Já se bála, že bez prsa syn neusne. Místo kojení jsem ho začala uspávat hlazením po zádech. Jo, je to taky úkol, ale teoreticky ho můžou plnit i jiní lidé. Každopádně synovi je teď šest a hladím ho po zádech pořád.

Pro silnější povahy

Dcerce bylo dva a půl roku. Namazala jsem si bradavky roztokem proti kousání nehtů a řekla jí, že se mlíko zkazilo. Chtěla ochutnat a zjistila, že je to opravdu hodně hořké. Usnula sama do pěti minut. Ráno jsem to zopakovala a od té doby jsem s kojením přestala.

Táta v akci

Synovi bylo osmnáct měsíců, když jsem se rozhodla ho odstavit. Pár dní koupal a uspával tatínek a ten mlíko prostě neměl. Já se na tři dny odstěhovala do obýváku. Když syn plakal, choval manžel. První noc plakal dost, druhou méně a třetí už se skoro nebudil.

VIDEO: Kojit tříleté dítě a nechat ho přirozeně rozhodnout o odstavení? Laktační poradkyně je rozhodně pro

Alternativní medicína

Zkoušela jsem přestat dvakrát. Zhruba v roce a půl jsem namazala bradavky a zalepila je. Dcerka vyváděla jak šílená, nevydržela jsem. Podruhé jsem v jejích zhruba třech letech brala na doporučení dvoje homeopatika. Jedna měla způsobit, že mlíko zhořkne, a druhá, že bude ubývat. A dobrý.

Pomalu, ale jistě

Ubírala jsem jedno kojení za týden, až zůstalo jen jedno v noci. Párkrát jsem pak ani v noci nedala – trošku brečela, ale během tří dnů už pak nevyžadovala prso vůbec. Je jí dvacet dva měsíců. Asi jsem z toho měla větší strach než ona.

Další těhotenství

Syn přestal chtít mléko, když jsem byla ve čtvrtém měsíci. Říkal, že je hnusný, že ho nechá miminku.

Hurá do obchodu

U nás stačilo důležitě říct, že mléko došlo a je třeba ho koupit. Malý pak chodil důležitě po obchodě a sháněl mléko. Byly mu necelé dva roky.

Udržujte kontakt

Mně poradila dula toto: Hodně se se synem dotýkat. Hodně ho chovat, a když to jde, tak kůže na kůži. Společně spát. Umělým mlékem z láhve krmit na požádání, a to ve stejné poloze, jako se kojí – s pohledem z očí do očí. Nepřenechávat krmení jiné osobě. Podařilo se mi ho takto odstavit za dva týdny. Ještě nějakou dobu jsem pak nenosila výstřihy – co oči nevidí, srdce nebolí.

Co s nalitými prsy

Na zastaralé rady typu stahovat si hrudník raději zapomeňte. Ano, pomáhá to, ale může to vést k problémům s prsy. Raději zkuste následující hattrick.

Chlaďte

Pokud odstavujete překotně, hrozí zánět. Standardní postup je: prsa zahřát horkou vodou, hodně promačkat, trochu odstříkat, pak pro změnu chladit.

Klepněte pro větší obrázek
Perličkový obklad na prsa TheraPearl 3v1, Lansinoh, 499 Kč, detskydum.cz

Odsávejte

Ale pozor, jen do úlevy, protože v případě kojení platí, že poptávka dělá nabídku – tak ať se vám netvoří mléka ještě víc. Pohodlnější je to samozřejmě s elektrickou odsávačkou, ale na těch pár dnů či týdnů to zvládnete i s ruční.

Klepněte pro větší obrázek
Odsávačka mléka elektrická Swing Flex, Medela, 4190 Kč, medela.cz

Pijte

A to přesně ty bylinky, které se při kojení nedoporučují, protože snižují produkci mléka – tedy šalvěj a mátu. Mátu podle libosti, šalvěj nepřehánět, maximálně 2–3 hrnky denně a ne déle než dva týdny.

Klepněte pro větší obrázek
Šalvěj, 80 Kč / 50 g, Sonnentor, sonnentor.com
Témata: Časopis Maminka, Kojenec, Miminko, Po porodu, Syn, Kojení, Strava, Tip, Maminka, Mléko, Premium Plus, Malý, Bradavka, Prsa, Facebook Maminka, Medela, Záře, Mateřské mléko, Rada
Mohlo by vás zajímat
Mateřské výčitky svědomí: Jak se jimi nenechat zničit?
Novák Matějková Markéta
Časopis Maminka
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Jak se rodí v Česku? Více ambulantních i vyvolávaných porodů, různé polohy u tlačení a méně přípravy
Víchová Tereza
Průvodce porodnicemi
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy