Maminka.czŠkolák

Chcete vychovávat dítě po svém? A co na to tchýně?

Josef Kraus 16.  11.  2011
Chcete vychovávat dítě po svém? A co na to tchýně?
Chcete vychovávat vlastní dítě po svém? A co na to říká tchýně? Ona přeci má zkušenosti, vždyť vychovala vašeho manžela, takže všechno ví vždycky nejlíp.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Věk, životní zkušenosti, pocit společenské i rodinné nadřazenosti. To bývají nejčastější důvody pro to, že si tchýně myslí, že může své snaše mluvit do výchovy dítěte. Vtipy o tchýních jsou jedna věc, stejně jako váš osobní vztah vůči ní může být všelijaký. Pro vaše děti to bude ale vždy jejich babička, stejně jako pro vašeho manžela jeho matka. Je tedy nutné s ní určitým způsobem vycházet, přestože se plete do věcí, které jsou převážně vaší doménou.

Babička má jinou pozici než matka

Základní nesoulad mezi vámi a vaší tchýní spočívá v odlišné pozici a náhledu na styk s dětmi. Pro vás jsou děti každodenní starostí i odpovědností, snažíte se je co nejlépe a nejodpovědněji vychovat v rámci svých vlastních osobnostních, časových či finančních limitů. Situace babičky bývá většinou výrazně odlišná.

Babička má děti zpravidla pouze dočasně u sebe, vídá je méně a její celkový vliv na formování vnoučat je výrazně menší než váš. Z toho důvodu si chce děti svých dětí především užit. Chce, aby k ní děti jezdily rády, aby si chvíle se svou babičkou vychutnaly, aby zažívaly něco jiného, než co mají každý den doma atd. Stává se z ní tak rozmazlující babička, která nezřídka kdy poruší i zákaz, který dětem vydala jejich maminka.

Hodná a zlá babička

Tchýně/babičky lze velice jednoduše rozdělit na dva krajní typy. Jedním je ona rozmazlující hodná babička, která chce pro svá vnoučata jen to nejlepší, nedbá matčiných pravidel, protože děti se u babičky musí mít lépe jak doma, aby tam rády jezdily a měly babičku rády. Druhý typ je babička zlá, která naopak věří v to, že výchovné metody její snachy jsou příliš měkké a škodí vývoji dětí.

Pro vás je mnohem lepší varianta první, protože zde se většinou lze s tchýní mnohem lépe domluvit, popř. některé její prohřešky tolerovat. V druhém případě je to zpravidla horší. Neuznáváte tělesné tresty? Ona je praktikuje. Nevadí vám, když děti mlsají sladké? Ona jim je zakazuje. Je zastánkyní staré školy, zatímco vy se snažíte o moderní liberální rodičovství.

Komunikace je základ

Zjistíte-li nesoulad mezi výchovnými přístupy vašimi a babiččinými, je třeba si s ní o vzniklé situaci co nejotevřeněji popovídat. Otevřený přístup ale neznamená nerudost, výčitky či povýšené jednání. Naopak. Je třeba dostatečně ukázat váš respekt vůči ní, mluvit zdvořile a přiznat jí její zkušenosti ve výchově dětí. Vašeho manžela taky vychovala.
Musíte se spolu pobavit o pozici a přístupu jedné i druhé, snažit se nadhodit nějaké rozumné východisko a domluvit se na rozumném kompromisu. Co na tom, že občas dá dětem nějakou tu sušenku navíc. Trvejte ale na tom, ať ji dostane vždy až po jídle. Že nechává děti sledovat hodně televizi či hrát videohry? Ať si nejdříve hrají venku, udělají si úkoly či pomohou v domácnosti, pak přijde odměna.

Nejraději po dobrém

Vaše požadavky vůči výchově dětí ze strany tchýně by měly být zpočátku ve formě prosby či žádosti. Nezapomeňte dodat, že respektujete její zkušenosti a zkuste se nad nimi sama skutečně zamyslet. Třeba na tom přeci jen něco je. I přesto, že vaše osobní vztahy nemusí být nejlepší, nedělejte zákeřné tahy typu výhrůžek, že jí budete omezovat ve styku s vnoučaty.

Buďte také fér, ctěte její autoritu u dětí a totéž požadujte od ní. Nesmí se stávat, že budete před dětmi jedna druhou pomlouvat. Veškeré problémy si nechte na soukromé rozhovory z očí do očí. Pomoci v komunikaci vám může i váš manžel. Uvědomte si také, že babička je výborný pomocník při hlídání dětí. Budete se jich chtít na jeden večer či v létě na celý týden zbavit, babička je s radostí pohlídá. Je lepší v ní mít spojence než protivníka.

Témata: Rodina, Děti, Předškolák, Školák, Batole, Výchova, Tchyně, Vychovávat dítě, Liberální rodič, Osobní vztah, Finanční limit
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Když kakání bolí: Jaké mohou být příčiny a kdy vyrazit k lékaři?
Ašenbrenerová Ivana
Časopis Maminka
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Vysočina s cibulí, ultrarychlý porod, rodičovství á la punk. Moderátorka Sandra Pospíšilová zavzpomínala na těhotenství i narození svých pokladů
Mrázková Dita
Slavné maminky
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie