Maminka.czZrcátko

Chcete zažít léto bez nepříjemných intimních komplikací? Sledujte Zrcátko a užijte si prázdniny bez kompromisů!

Irena Stará 9.  7.  2024
V dnešním dílu seriálu Zrcátko se dozvíte, jak předejít kvasinkovým infekcím, zvládnout menstruaci u vody a jak se vyhnout sexuálně přenosným chorobám, které by vám mohly zkazit nejen dovolenkovou pohodu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vaginální problémy a močové cesty

Letní horka dovedou potrápit i naše intimní partie. Naštěstí existuje pár jednoduchých tipů, jak zapářce či opruzeninám předejít. 

Základem je hygiena:

 • Pravidelně se sprchujte a dbejte na čistotu intimních partií.
 • Používejte prodyšné bavlněné spodní prádlo, které během dne vyměňujte.
 • Zvažte používání deodorantu nebo dětského pudru v oblasti genitálií.

Vlhké a teplé prostředí podporuje růst kvasinek, které mohou způsobit vaginální mykózu. Ta se projevuje pálením, svěděním genitálu a hrudkovitým tvarohovitým výtokem. „Celodenní nošení mokrých plavek a nedostatečná péče o ně, je pro nás rizikové. Plavky bychom po koupání vždy měli vyměnit za suché a před dalším použitím je přeprat v mýdlové vodě,“ doporučuje gynekoložka Kamila Žižková a dodává, že „kromě vaginálních obtíží můžou mokré plavky přivodit i infekci močových cest.“

Jak se připravit na dovolenou bez obtíží?

 • Po koupání se vždy převlečte do suchých plavek.
 • Plavky vždy večer přeperte.
 • Dopřejte si dostatek tekutin a vyhýbejte se sladkým limonádám.
 • Nekoupejte se ve vodě, která není ke koupání určena.
 • Přibalte si do lékárničky vaginální antimykotika (krém a globule) a D manosu pro případ počínajících močových obtíží.
Nežádoucí genitální překvapení. Jak se v létě vyhnout intimním problémům? Radí Kamila Žižková

Menstruace u vody

Menstruace neznamená, že na dovolené nemůžeme vlézt do moře či bazénu. Když se na ni připravíme, užijeme si pobyt u vody naplno.

Jak na to?

 • Vyberte si menstruační pomůcku, která vám nejvíce vyhovuje (tampony, kalíšek nebo menstruační plavky).
 • Dodržujte hygienu. Tampon po koupání vyměňte za nový, ať se do něj přes provázek nenasákne voda. Menstruační kalíšek vyprázdněte a opláchněte. Menstruační plavky po koupání ihned přeperte a vyměňte za jiné. 
 • Menstruaci můžete oddálit, a to i když neužíváte hormonální antikoncepci. Pokud užíváte kombinovanou hormonální antikoncepci, vyhněte se pauze mezi platíčky a pokračujte dalším. Pokud chcete menstruaci posunutou v rámci přirozeného cyklu, může vám lékař předepsat lék Norethisteron, který menstruaci odsune. „Informujte se ale o jeho nežádoucích účincích a uvědomte si, že jde o zásah do přirozeného cyklu,“ radí gynekoložka.

Letní lásky

Ze zahraničí si kromě vzpomínky na letní lásku můžeme přivézt i zdravotní problémy. Proto je důležité být opatrná a používat kondom. Ten vás totiž ochrání nejen před nechtěným početím, ale i sexuálně přenosnými chorobami. „STD se můžeme nakazit při styku orálním i análním (tady je dokonce riziko nejvyšší),“ varuje lékařka. Sexuálně přenosnou chorobu navíc nemusíme poznat hned. Někdy se symptomy objeví až po několika měsících, dokonce i letech. „Pokud máte podezření na nákazu, nechejte se raději otestovat.“

Sex na pláži

Zní to jako parádní výzva, ale spíš je to bolavá otrava. Písek v pochvě nebo na penisu dokáže romantickou chvíli posunout na další level, ale rozhodně ne příjemnější. Slaná voda totiž nepálí jen v očích.

Užijte si léto plné krásných zážitků bez ohledu na to, zda se vydáte na romantickou cestu za hranice, nebo si užijete letní flirt v tuzemsku!

Témata: Zrcátko, Menstruace, léto, Antikoncepce, intimní partie, Kamila Žižková, Koupání, Plavky, Hygiena, STD, Norethisteron, Dnešní díl, Písek, Kvasinková infekce, Choroba, Dámské plavky na Heureka.cz