Maminka.czPorod

Chci rodit podle svého!

Narození miminka vnímá většina žen jako mimořádnou událost, na kterou by měla zůstat hezká vzpomínka. Nejde jen o to přivést na svět zdravé dítě, ale i o to, aby porod nebyl záležitostí stresující cizím prostředím porodního sálu, neosobním přístupem personálu či hlukem. Je to však vůbec možné?
, Časopis Maminka
1. 1. 2012
Chci rodit podle svého!

Spousta žen mluví o alternativním porodnictví, ale jen málokdy dokážou říct, co to vlastně znamená. Je to opak klasického či tradičního porodnictví? S největší pravděpodobností jde o jeho humanizaci, o to, aby rodičky mohly mnohem svobodněji rozhodovat o tom, jaký porod by si přály.

Někdy stačí informovat se o tom, jak vše v porodnici, ve které chcete rodit, funguje, co všechno zde nabízejí a co můžete využít. Chcete své dítko přivést na svět ve velké klinice, kam se sjíždějí stovky rodiček z celé republiky? Pak jen těžko můžete docílit rodinného přístupu, protože to prostě při tolika porodech není možné. Toužíte po soukromí? Pak si zvolte menší regionální nemocnici, kde se vám budou věnovat mnohem více. Alternativní nemusí nutně znamenat odlišné, jen prostě příjemnější a lidštější.

* Porod podle Odenta:

Tato metoda klade důraz na chování personálu porodnice, který musí mít na mysli vnímání plodu. Je na ženě, aby si našla ideální pozici, jež je většinou vertikální. Vhodná je poloha vkleče. Porod má proběhnout v podřepu s oporou jedné nebo dvou osob. Během něj by kolem rodící ženy nemělo být mnoho lidí, ošetřující personál zastupuje porodní asistentka, která by měla mít s ženou pozitivní vztah. Odentova metoda však roli otce u porodu hodnotí kriticky, prý může vše ztížit. Prostředí by mělo být vybaveno nábytkem a barvami podobnými civilně zařízenému pokoji. Porod má probíhat v přítmí a v tichu a po něm má být dítě okamžitě umístěno na břicho matky. Pupečník se má přestřihnout až tehdy, když dotepe.
Minimalizovat by se mělo i podávání léků.

* Porod ve vodě:

Tento způsob byl zaveden v bývalém Sovětském svazu. Dítě se při něm rodí do vody, která je ohřátá na tělesnou teplotu. Přechod do vodního prostředí je pro něj prý menším šokem. Voda má relaxační vlastnosti, u některých žen urychluje otevírání hrdla a děložní branky, zvyšuje práh bolestivosti a snižuje psychické napětí. V roce 1998 stanovila Česká gynekologicko-porodnická společnost podmínky, za kterých je u nás možno akceptovat porod do vody. Žena musí být zcela zdravá, těhotenství musí být fyziologické a porod musí nastat v řádném termínu. Nesmí se provádět v případě infekce či nějakých patologií. Během porodu musí být přítomen porodník, pediatr, porodní asistentka a neonatologická sestra se zkušenostmi porodů do vody. Spousta žen ale volí použití vody ve smyslu formy analgezie - koupele, sprchy, termofory a podobně, a to v I. době porodní, II. dobu porodní už rodička absolvuje mimo vodu, na porodnickém sále.

ČTĚTE TAKÉ: Miminko, pojď už ven!

* Porod doma:

V Nizozemsku rodí doma kolem 38 % žen, v ostatních zemích není tento porod rozšířený. V Nizozemsku je však dokonale propracován speciální systém porodnické péče -k dispozici jsou sanitní vozy vybavené pro resuscitaci matky i dítěte, které jsou do deseti minut v nejbližší porodnici. Porody doma mají své zastánce i odpůrce, lékaři u nás jim nakloněni nejsou, a to z důvodu možných komplikací, které nelze dopředu předvídat. Neočekávané příhody, kdy je nutné akutně porod ukončit císařským řezem, kleštěmi a podobně, postihnou každou 8. až 10. zcela zdravou rodičku. I z těchto důvodů je porod doma nebezpečnou volbou. Obvykle se pro něj rozhodují ženy, které měly špatnou zkušenost s předchozím pobytem v porodnici a které chtějí přivést dítě na svět v domácím prostředí. Mnoho lékařů se proti porodům doma staví zamítavě a neposkytuje prenatální péči ženám, které toto plánují, další při nich odmítají asistovat. Přes všechny protikladné názory se přívrženci i oponenti shodují, že pro porod doma by se neměly rozhodnout ženy s rizikovým těhotenstvím.

* Psychoprofylaxe a psychosexuální metoda:

Při této metodě jsou důležitá dvě slova - duše a prevence. Součástí jsou dvě techniky - technika dýchání (budoucí maminky se ji učí v předporodních kurzech a díky ní si usnadní porod) a relaxace (prostřednictvím speciálního cvičení se žena učí cítit své svaly i to, jak je uvolnit). Cvičení by mělo probíhat pravidelně a pod odborným dohledem. Sem patří výuka o tom, jaká porodní poloha a dýchání pomůže vytlačit miminko s minimální námahou a jaké masáže například pomohou zmírnit bolesti a podobně.

Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Porodní poloha, Odborný dohled, Neonatologická sestra, Porodní péče, Vodní prostředí
Mohlo by vás zajímat
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery
Diastáza se objevuje hlavně po druhém porodu. Jak se zbavit rozestupu břicha ?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu